Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinný dům lze pořídit za cenu bytu

  12:06aktualizováno  12:06
- Některé stavební firmy tvrdí, že postavit rodinný dům pod dva miliony korun nelze. Není to pravda. Je to vidět na příkladu rodinného domu za 1 300 000 korun, který navrhl Josef Šidlo z Frýdku-Místku. O peníze jde až v první řadě, tvrdí jeden smutný bonmot. Rodinný dům za 1,3 milionu korun (jen za vlastní stavbu bez přípojek) - to zní docela lákavě. Je však pravda, že ceny stavebních materiálů, stejně jako potravin, benzinu a paliv, neustále rostou.
Dříve se při určování orientačních nákladů na stavbu vynásobil obestavěný prostor v metrech krychlových částkou dva a půl až tři tisíce korun. Nyní už počítejte s tři a půl tisícem korun, a to při použití standardních materiálů. Tím získáte jen hrubý odhad, na kolik stavba přijde.

Kolik může stát dům

"Pracuji jako stavař celý život a myslím si, že pěkný rodinný domek pro čtyřčlennou rodinu nemusí stát od dvou a půl do čtyř milionů korun. Tyto ceny totiž uvádí většina firem ve svých nabídkách. Proto jsem se rozhodl zpracovat takový projekt sám," říká Josef Šidlo z Frýdku-Místku, který se celý život zabývá projekcí rodinných domů. "Rozpočet jsem si nechal odsouhlasit dodavatelským podnikem a jeho cena vyšla asi 1,3 milionu korun." Josef Šidlo navrhl pro rodinu přízemní dům 2+1 s obyvatelným podkrovím 2+1 a malým sklípkem o ploše asi sedm metrů čtverečních. Do přízemí umístil kuchyni, sociální zařízení, obývací pokoj a ložnici. Nechybí spíž, komora a zádveří. Celková zastavěná plocha domu je asi sto metrů čtverečních. "Navržený rodinný dům je realizovatelný. Typově se stavba hodí do menších měst, ale malou obměnou její dispozice a typu zastřešení by splňovala požadavky řady zákazníků," vysvětluje architekt Václav Pletka z pražské firmy Central Group, která se zabývá architektonickými návrhy domů a jejich realizací.

Počítat je třeba

"Materiály, které navrhl pan Šidlo ve svém projektu, včetně jejich ceny, jsou reálné. Dům vás skutečně může přijít na 1 300 000 korun," hodnotí projekt Václav Jankovský z nymburské firmy Kouřík-Otta, která se zabývá projekcí a realizováním staveb. "Slovo může je na místě, protože tato cena je reálná někde na malém městě, kde najdete levnější pracovní sílu. V Praze nebo v Brně máte šanci na tuto cenu jen těžko." Ceny materiálů by se podle místa prodeje příliš lišit neměly. Například navržené obvodové nosné zdivo je z termoizolačních cihelných bloků tloušťky 45 centimetrů v ceně 2800 korun za jeden metr krychlový. V rozpočtu daného rodinného domu je asi 63 metrů krychlových nosného zdiva za celkovou cenu přibližně 176 tisíc čtyř set korun. Za zdivo z pórobetonových tvárnic se zaplatí asi 3200 korun, ale při jeho použití - při stejných tepelně izolačních vlastnostech - postačí síla zdi 40 centimetrů. V návrhu jsou použity příčky z lehčených tvárnic tloušťky 14 centimetrů - jeden metr čtvereční asi za 400 korun. Laika může napadnout, že levněji by mohly přijít sádrokartonové příčky o tloušťce deset centimetrů, které je možné postavit během pár dnů. Jenže metr čtvereční těchto příček stojí minimálně 600 korun, a hlavně pro první podlaží v rodinném domku vhodné příliš nejsou. Sádrokarton není navíc příliš zvukotěsný, takže do ceny příčky musíte připočítat cenu za zvukovou izolaci. Je i méně odolný proti nárazu. Pokud se na něj zavěšují těžší věci, například horní kuchyňské skříňky, musí se upevňovat do stojin. Na takzvané zastropení přízemí domku je navržen keramický strop uložený na ocelové nosníky. Tento způsob se u rodinných domků používá nejčastěji. V projektu cena stropů přibližně šedesát metrů čtverečních - vyjde asi na čtyřicet jedna tisíc korun. Monolitický železobetonový strop, který je stavebně výrazně náročnější, se uplatní spíše u velkých budov. Na zastřešení rodinného domu se nejčastěji používají betonové nebo pálené tašky a šindel. "V projektu se počítá se šindelem připevněným na dřevěné bednění. Pokud by se použily klasické tašky, musel by majitel nechat zesílit některé části krovu, například krokve," vysvětluje Václav Jankovský, "cena řeziva se tím moc nezmění, protože odpadá dřevěné bednění. Krytina ovšem bude dražší." Navržený šindel při ceně 350 korun za metr čtvereční a ploše 151 metrů čtverečních vyjde totiž asi na 53 tisíc korun. Betonové tašky včetně doplňků při ceně pět set korun za metr čtvereční by přišly asi na 70 a půl tisíce korun, při použití bobrovky by střešní krytina stála téměř sto tisíc korun. Celkově tesařské práce včetně materiálu v daném projektu vycházejí na 122 tisíc korun. Za kubík dřeva na krov zaplatíte kolem šesti tisíc korun. Stavba krovu se počítá na běžné metry. Cena jednoho metru se přitom pohybuje kolem sto padesáti korun.

U oken se šetřit nevyplatí

V současné době si můžete vybírat mezi dřevěnými, plastovými nebo hliníkovými okny. Jejich cena je různá. Závisí hlavně na velikosti, členění, na druhu použitého skla a tvaru. V projektu jsou navržena tradiční dřevěná okna, která bez montáže přijdou asi na čtyřicet čtyři tisíc korun. Pokud by se použila okna plastová, eurookna nebo hliníková, může se cena až zdvojnásobit. Nároky na údržbu jsou ovšem minimální a jejich životnost je přes čtyřicet let. V tomto případě by se na oknech asi šetřit nemělo, už proto, že nejde jen o náklady na pozdější natírání, ale také kvůli úniku tepla. Výběr oken je důležitý, protože jimi může mizet až 40 procent tepla. I ten nejšetrnější majitel těžko nechá zdi, jak je zedník stvořil, tedy bez povrchové úpravy. Nejčastěji volí omítnuté vnitřní zdi a stropy. Metr čtvereční štukové omítky přijde asi na 120 až 200 korun, u stropů se cena navýší asi o padesátikorunu. Navržená venkovní štuková omítka včetně barvení při ceně asi 300 korun za metr čtvereční a výměře 181 metrů čtverečních vyjde asi na 54 tisíc korun. Cena keramických obkladů a dlažeb záleží jen na vašem výběru. Mohou stát dvě stě nebo také dva tisíce korun za metr čtvereční. V současnosti velmi oblíbené plovoucí podlahy nabízejí variantu i pro ty méně movité. Pokud si nevyberete dřevěné, které přijdou včetně montáže na 1200 až 3000 korun, laminátové pořídíte už od 600 korun výše. Celoplošné koberce včetně položení koupíte už od 200 korun výše. Přibližně sedmdesátistránkový rukopis projektu včetně rozpočtu, který Josef Šidlo zaslal redakci MF DNES, byl hodnocen firmami, které se projektováním a stavbou rodinných domů zabývají. V navrhovaném rodinném domku jsou použity materiály tak, aby jeho cena byla co nejnižší. Ale i kdyby se někdo rozhodl například pro taškovou krytinu a dřevěná eurookna, pak stále náklady na stavbu nepřesáhnou jeden a půl milionu korun.

Rozpočet nákladů na navržený rodinný dům

Hlavní stavební výroba

Zemní práce a základy 72 000 sejmutí zeminy, výkopy pro základové
konstrukce, beton do základů, bednění,
odbednění a výztuž základových pasů
Konstrukce svislé 231 000 zdivo nosných stěn a příček, překlady a věnce
Konstrukce vodorovné 55 000 keramické stropy, schodiště
Úpravy povrchů 130 000 vyrovnávací mazaniny a potěry, vnitřní omítky
stěn a stropů, vnější omítky, osazení oken,
parapetů a ocelových zárubní
Drobné objekty a dokončující práce 17 000 kanalizační šachta, vyčištění objektu
Lešení 10 000 montáž, demontáž a nájem lešení
Přesun hmot 34 000
Celkem 549 000

Přidružená stavební výroba

Izolace proti vodě 15 000 penetrační nátěr, asfaltové pásy
Povlakové krytiny 53 000 šindel
Izolace tepelné 32 000 izolace krovu a stropů
Obklad sádrokartonem 51 000 podhledy, příčky
Zdravotechnika a plyn 50 000 rozvod teplé a studené vody, svod kanalizace
do šachty
Ústřední topení 65 000 rozvod ústředního topení, zabezpečovací
zařízení s plynovým kotlem
Konstrukce tesařské 122 000 montáž a řezivo krovu, dřevěné podlahy
Konstrukce klempířské 34 000 oplechování parapetů a zdí, okapní žlaby
a svody
Konstrukce truhlářské 114 000 montáž, dodávka oken, dveří a kuchyňské linky
Konstrukce zámečnické 12 000 ocelové zárubně, zábradlí
Podlahy z dlaždic 16 000 montáž a dodávka dlažeb
Podlahy povlakové 13 000 montáž a dodávka PVC, koberců
Obklady keramické 9 000 montáž a dodávka obkladů
Nátěry a malby 13 000 nátěry kovových prvků, nátěry oken, malby
stěn a stropů
Celkem 599 000

Elektroinstalace 59 000
Zařízení staveniště 29 000
DPH 5 % 62 000

Celkem stavba 1 298 000Postavením domu starosti nekončí, bez zahrady a plotu se útulný domov nevytvoří.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz