Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinný dům lze pořídit za cenu bytu

  12:06aktualizováno  12:06
- Některé stavební firmy tvrdí, že postavit rodinný dům pod dva miliony korun nelze. Není to pravda. Je to vidět na příkladu rodinného domu za 1 300 000 korun, který navrhl Josef Šidlo z Frýdku-Místku. O peníze jde až v první řadě, tvrdí jeden smutný bonmot. Rodinný dům za 1,3 milionu korun (jen za vlastní stavbu bez přípojek) - to zní docela lákavě. Je však pravda, že ceny stavebních materiálů, stejně jako potravin, benzinu a paliv, neustále rostou.
Dříve se při určování orientačních nákladů na stavbu vynásobil obestavěný prostor v metrech krychlových částkou dva a půl až tři tisíce korun. Nyní už počítejte s tři a půl tisícem korun, a to při použití standardních materiálů. Tím získáte jen hrubý odhad, na kolik stavba přijde.

Kolik může stát dům

"Pracuji jako stavař celý život a myslím si, že pěkný rodinný domek pro čtyřčlennou rodinu nemusí stát od dvou a půl do čtyř milionů korun. Tyto ceny totiž uvádí většina firem ve svých nabídkách. Proto jsem se rozhodl zpracovat takový projekt sám," říká Josef Šidlo z Frýdku-Místku, který se celý život zabývá projekcí rodinných domů. "Rozpočet jsem si nechal odsouhlasit dodavatelským podnikem a jeho cena vyšla asi 1,3 milionu korun." Josef Šidlo navrhl pro rodinu přízemní dům 2+1 s obyvatelným podkrovím 2+1 a malým sklípkem o ploše asi sedm metrů čtverečních. Do přízemí umístil kuchyni, sociální zařízení, obývací pokoj a ložnici. Nechybí spíž, komora a zádveří. Celková zastavěná plocha domu je asi sto metrů čtverečních. "Navržený rodinný dům je realizovatelný. Typově se stavba hodí do menších měst, ale malou obměnou její dispozice a typu zastřešení by splňovala požadavky řady zákazníků," vysvětluje architekt Václav Pletka z pražské firmy Central Group, která se zabývá architektonickými návrhy domů a jejich realizací.

Počítat je třeba

"Materiály, které navrhl pan Šidlo ve svém projektu, včetně jejich ceny, jsou reálné. Dům vás skutečně může přijít na 1 300 000 korun," hodnotí projekt Václav Jankovský z nymburské firmy Kouřík-Otta, která se zabývá projekcí a realizováním staveb. "Slovo může je na místě, protože tato cena je reálná někde na malém městě, kde najdete levnější pracovní sílu. V Praze nebo v Brně máte šanci na tuto cenu jen těžko." Ceny materiálů by se podle místa prodeje příliš lišit neměly. Například navržené obvodové nosné zdivo je z termoizolačních cihelných bloků tloušťky 45 centimetrů v ceně 2800 korun za jeden metr krychlový. V rozpočtu daného rodinného domu je asi 63 metrů krychlových nosného zdiva za celkovou cenu přibližně 176 tisíc čtyř set korun. Za zdivo z pórobetonových tvárnic se zaplatí asi 3200 korun, ale při jeho použití - při stejných tepelně izolačních vlastnostech - postačí síla zdi 40 centimetrů. V návrhu jsou použity příčky z lehčených tvárnic tloušťky 14 centimetrů - jeden metr čtvereční asi za 400 korun. Laika může napadnout, že levněji by mohly přijít sádrokartonové příčky o tloušťce deset centimetrů, které je možné postavit během pár dnů. Jenže metr čtvereční těchto příček stojí minimálně 600 korun, a hlavně pro první podlaží v rodinném domku vhodné příliš nejsou. Sádrokarton není navíc příliš zvukotěsný, takže do ceny příčky musíte připočítat cenu za zvukovou izolaci. Je i méně odolný proti nárazu. Pokud se na něj zavěšují těžší věci, například horní kuchyňské skříňky, musí se upevňovat do stojin. Na takzvané zastropení přízemí domku je navržen keramický strop uložený na ocelové nosníky. Tento způsob se u rodinných domků používá nejčastěji. V projektu cena stropů přibližně šedesát metrů čtverečních - vyjde asi na čtyřicet jedna tisíc korun. Monolitický železobetonový strop, který je stavebně výrazně náročnější, se uplatní spíše u velkých budov. Na zastřešení rodinného domu se nejčastěji používají betonové nebo pálené tašky a šindel. "V projektu se počítá se šindelem připevněným na dřevěné bednění. Pokud by se použily klasické tašky, musel by majitel nechat zesílit některé části krovu, například krokve," vysvětluje Václav Jankovský, "cena řeziva se tím moc nezmění, protože odpadá dřevěné bednění. Krytina ovšem bude dražší." Navržený šindel při ceně 350 korun za metr čtvereční a ploše 151 metrů čtverečních vyjde totiž asi na 53 tisíc korun. Betonové tašky včetně doplňků při ceně pět set korun za metr čtvereční by přišly asi na 70 a půl tisíce korun, při použití bobrovky by střešní krytina stála téměř sto tisíc korun. Celkově tesařské práce včetně materiálu v daném projektu vycházejí na 122 tisíc korun. Za kubík dřeva na krov zaplatíte kolem šesti tisíc korun. Stavba krovu se počítá na běžné metry. Cena jednoho metru se přitom pohybuje kolem sto padesáti korun.

U oken se šetřit nevyplatí

V současné době si můžete vybírat mezi dřevěnými, plastovými nebo hliníkovými okny. Jejich cena je různá. Závisí hlavně na velikosti, členění, na druhu použitého skla a tvaru. V projektu jsou navržena tradiční dřevěná okna, která bez montáže přijdou asi na čtyřicet čtyři tisíc korun. Pokud by se použila okna plastová, eurookna nebo hliníková, může se cena až zdvojnásobit. Nároky na údržbu jsou ovšem minimální a jejich životnost je přes čtyřicet let. V tomto případě by se na oknech asi šetřit nemělo, už proto, že nejde jen o náklady na pozdější natírání, ale také kvůli úniku tepla. Výběr oken je důležitý, protože jimi může mizet až 40 procent tepla. I ten nejšetrnější majitel těžko nechá zdi, jak je zedník stvořil, tedy bez povrchové úpravy. Nejčastěji volí omítnuté vnitřní zdi a stropy. Metr čtvereční štukové omítky přijde asi na 120 až 200 korun, u stropů se cena navýší asi o padesátikorunu. Navržená venkovní štuková omítka včetně barvení při ceně asi 300 korun za metr čtvereční a výměře 181 metrů čtverečních vyjde asi na 54 tisíc korun. Cena keramických obkladů a dlažeb záleží jen na vašem výběru. Mohou stát dvě stě nebo také dva tisíce korun za metr čtvereční. V současnosti velmi oblíbené plovoucí podlahy nabízejí variantu i pro ty méně movité. Pokud si nevyberete dřevěné, které přijdou včetně montáže na 1200 až 3000 korun, laminátové pořídíte už od 600 korun výše. Celoplošné koberce včetně položení koupíte už od 200 korun výše. Přibližně sedmdesátistránkový rukopis projektu včetně rozpočtu, který Josef Šidlo zaslal redakci MF DNES, byl hodnocen firmami, které se projektováním a stavbou rodinných domů zabývají. V navrhovaném rodinném domku jsou použity materiály tak, aby jeho cena byla co nejnižší. Ale i kdyby se někdo rozhodl například pro taškovou krytinu a dřevěná eurookna, pak stále náklady na stavbu nepřesáhnou jeden a půl milionu korun.

Rozpočet nákladů na navržený rodinný dům

Hlavní stavební výroba

Zemní práce a základy 72 000 sejmutí zeminy, výkopy pro základové
konstrukce, beton do základů, bednění,
odbednění a výztuž základových pasů
Konstrukce svislé 231 000 zdivo nosných stěn a příček, překlady a věnce
Konstrukce vodorovné 55 000 keramické stropy, schodiště
Úpravy povrchů 130 000 vyrovnávací mazaniny a potěry, vnitřní omítky
stěn a stropů, vnější omítky, osazení oken,
parapetů a ocelových zárubní
Drobné objekty a dokončující práce 17 000 kanalizační šachta, vyčištění objektu
Lešení 10 000 montáž, demontáž a nájem lešení
Přesun hmot 34 000
Celkem 549 000

Přidružená stavební výroba

Izolace proti vodě 15 000 penetrační nátěr, asfaltové pásy
Povlakové krytiny 53 000 šindel
Izolace tepelné 32 000 izolace krovu a stropů
Obklad sádrokartonem 51 000 podhledy, příčky
Zdravotechnika a plyn 50 000 rozvod teplé a studené vody, svod kanalizace
do šachty
Ústřední topení 65 000 rozvod ústředního topení, zabezpečovací
zařízení s plynovým kotlem
Konstrukce tesařské 122 000 montáž a řezivo krovu, dřevěné podlahy
Konstrukce klempířské 34 000 oplechování parapetů a zdí, okapní žlaby
a svody
Konstrukce truhlářské 114 000 montáž, dodávka oken, dveří a kuchyňské linky
Konstrukce zámečnické 12 000 ocelové zárubně, zábradlí
Podlahy z dlaždic 16 000 montáž a dodávka dlažeb
Podlahy povlakové 13 000 montáž a dodávka PVC, koberců
Obklady keramické 9 000 montáž a dodávka obkladů
Nátěry a malby 13 000 nátěry kovových prvků, nátěry oken, malby
stěn a stropů
Celkem 599 000

Elektroinstalace 59 000
Zařízení staveniště 29 000
DPH 5 % 62 000

Celkem stavba 1 298 000Postavením domu starosti nekončí, bez zahrady a plotu se útulný domov nevytvoří.

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Manželé přestavěli kapli na plovoucí dům. Vitráže v oknech zůstaly

Hausbót je dostatečně odolný povětrnostním vlivům a problémy by mu neměl dělat...

Plovoucí domek, který byl dříve vyhlášenou svatební kaplí, je nyní na prodej v přepočtu za 8,7 milionu korun. V...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Najdete na iDNES.cz