Dům činí zajímavým netypický výtvarný koncept, založený na geometrickém tvaru s

Dům činí zajímavým netypický výtvarný koncept, založený na geometrickém tvaru s plochou střechou a rohových oknech. | foto: Robert Virt

Typového rodinného domu se nelekli. Nyní mají pěkné bydlení s atriem

Rodinný dům, který vyrostl nedaleko Českých Budějovic, se trochu vymyká představám o typových stavbách. Je jiný nejen svým netradičním vzhledem a dispozicí, ale i tím, jak vznikl. Je totiž první svého druhu, tedy současně i prototyp.

Majiteli se návrh domu líbil, protože mají s partnerkou rádi moderní, atypické a ne příliš běžné věci. K volbě přispěly i osobní vazby na majitele firmy.

"Existovala základní koncepce, byly dány dispozice domu, ale abych to přirovnal třeba ke svému oboru, je to, jako když konstruktér staví letadlo: navrhne prototyp, ale finální výrobek vypadá zcela jinak, protože na prototypu se odstraní spousta nedostatků. Ten dům byl navržen architektem dobře, ale detaily bylo možné dořešit až při realizaci. A já jsem do toho s tím šel," dodává majitel domu na vysvětlenou.

Rodinný dům s atriem

Ač je tedy dům typový, vyšla firma zákazníkovi vstříc různými úpravami, a ty pak byly zapracovány do možných modifikací domu, z nichž mohou vybírat i další zákazníci.

Atrium v centru Atria

Vchodovými dveřmi vstupujeme do předsíně, odkud se vchází dále do domu a také do technické místnosti.

Ta je srdcem moderních technologií nainstalovaných v domě. Je zde tepelné čerpadlo, rekuperace, čerpadlo na dešťovou vodu, pračka, bojler a jednotka pro sluneční kolektory.

Předsíň ukončují skleněné posuvné dveře, které ji oddělují od centrální haly v domě. "Pro posuvné dveře jsme se zde rozhodli kvůli praktičnosti, v předsíni jsou dvoje křídlové dveře, které by se s těmi z předsíně potkávaly. Mechanismus jsme dělali v podstatě v domácí výrobě, protože je jinak velmi drahý," vysvětluje majitel domu.

Střed haly tvoří atrium, které dalo domu jméno. Jedna jeho stěna je obložena stejně jako vnější zdi domu, všechny další stěny jsou skleněné a podlaha je vyložena oblázky. Majitelé sem umístili různé druhy dekorativních rostlin.

"Atiku (nízkou zeď nad hlavní římsou) v atriu bylo nutné domýšlet," pokračuje majitel, "celá plocha střechy je odvodněna do jedné roury, která vede vnitřkem atria, částečně mimo stěnu, a kazila by vzhled celého prostoru. Navíc jsme museli řešit, co se sněhem, který do otevřeného atria napadne. V podlaze a v okapech je proto instalován odporový drát, aby sníh odtával."

V atriu, z něhož vyzařuje duch japonských zahrad, hraje prim kámen – podlaha z bílých oblázků a páskový kamenný obklad stěny, stejný jako na fasádě domu.

Více pohodlí, lepší atmosféra

Vlevo se z haly vstupuje přímo do obytného prostoru s obývacím pokojem, kuchyní a jídelním koutem. Má dostatek světla, neboť ho prosvětluje atrium a současně velká okna v rozích místnosti. Zde jsou také východy na terasu, orientovanou na západ. V pravé části domu se nachází pracovna s velkým oknem, velká koupelna, pokoj pro hosty a ložnice.

Mohlo by vás zajímat

Chcete si koupit rodinný dům? Vyberte si z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"V návrhu obývacího pokoje krb původně nebyl, chtěli jsme ho jako záložní zdroj tepla i kvůli atmosféře," říká majitel. Měl být původně větší, ale vzhledem k velikosti místnosti by zde působil robustně, a navíc by částečně zastínil atrium, dominantu tohoto prostoru.

Změny se dotkly i kuchyně. Je sice koncipována také do tvaru písmene "U" jako v projektu, původně však byla otevřená směrem do místnosti. To majitelé domu zavrhli, chtěli, aby byla alespoň částečně oddělená od obývacího pokoje a nebyl vidět případný provozní nepořádek. Navíc byla varná deska umístěna na protilehlé straně, takže ten, kdo by připravoval jídlo, by byl obrácen zády k obývacímu pokoji a to jim přišlo nepříjemné.

Hladká omítka a části fasády s páskovým kamenným obkladem vytvářejí zajímavý kontrast.

Majitelé zvolili také dražší variantu vybavení. V interiéru vzniklo ještě druhé WC pro návštěvy, částečně na úkor technické místnosti.

Oproti původnímu návrhu je dům lépe vybaven i technicky. Na zahradě byla zabudována podzemní nádrž na dešťovou vodu, jsou tu tedy dva vodovodní rozvody, a na splachování, zalévání zahrady, mytí auta a podobně se používá dešťová voda. Nad rámec standardního projektu byl postaven zahradní domek pro uložení sekačky, lyží, kol, nářadí a podobně.

Technické údaje

  • Zastavěná plocha: 149 m²
  • Užitná plocha: 120 m²
  • Terasa: 22 m²
  • Konstrukce: Stěny i stropy tvoří železobetonový panel, stěny mají tepelnou izolaci o tloušťce 25 cm, střecha je zateplena 30 cm polystyrenu a spádovým polystyrenem (na některých místech střechy tedy tloušťka zateplení dosahuje až 40 cm).
  • Výplně otvorů: okna plastová s izolačními trojskly, bez úpravy proti slunci, s vnitřními žaluziemi, dveře skleněné křídlové a posuvné do dřevěných a laminovaných zárubní.
  • Vytápění: Standardním vybavením je tepelné čerpadlo a rekuperační jednotka, zde jsou navíc solární panely na ohřev TUV. Dům má parametry pasivní stavby, náklady na vytápění podle propočtů z projektové dokumentace by měly ročně činit cca 12 000 Kč.
  • Cena stavby: provedení na klíč od 2 695 000 Kč s DPH (cena za typový standard).

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 10/2011.