Dům obývá neslyšící designér smartphonů Juniči Oširo, jeho žena Mika a dvě děti.

Dům obývá neslyšící designér smartphonů Juniči Oširo, jeho žena Mika a dvě děti. | foto: Koji Fuii

Neslyšící rodiče mají dům se stovkou okýnek, díky nim mluví s dětmi

  • 70
Designér chytrých mobilů Juniči Oširo a jeho žena Mika si nechali postavit dům, ve kterém mohou bez problémů mluvit znakovou řečí se svými dětmi i z patra do patra. Život v netradiční stavbě označují za zcela novou etapu svého života. Nikdy před tím pro ně nebylo bydlení tak pohodlné.

Manželé Oširovi se seznámili v zaměstnání a brzy spolu začali žít v domě rodičů ženy v tokijské čtvrti Itabashi. Po narození druhého syna jim ovšem začal být společný prostor těsný, proto se rozhodli postavit na vedlejším volném pozemku o velikosti 58 metrů čtverečních další dům.

Zadání dostalo mladé a nadějné tokijské architektonické studio Takeshi Hosaka. Projekt vedl hlavní architekt studia šestatřicetiletý Takeshi Hosaka, který od roku 1999 získává jedno mezinárodní architektonické ocenění za druhým. Spolupracovala s ním tvůrčí dvojice Megumi Hosaková a Aira Sakatová.

Vstupte do zajímavého domu

Architektům se podařilo na malou plochu parcely vtěsnat dvoupatrový dům s obytnou plochou 72 metrů čtverečních. Ale zároveň přišli s úžasným nápadem, který překvapil a okamžitě nadchl celou rodinu i příbuzné.

Do nejrůznorodějších míst domu, do zdí, stropů i podlah zapustili téměř stovku malých funkčních okének. Běžnému kolemjdoucímu mohou připadat jako rozmarný prvek moderního designu, ale důvod jejich užití je ryze funkční. Slouží jako průhledy pro dorozumívání se znakovou řečí.

"Málokdo si běžně uvědomí, že dítě na svého hluchého tatínka nezakřičí, když mu chce třeba předvést, jaký nový kousek se naučilo a táta je v jiné místnosti v domě," vysvětlila iDNES.cz spolutvůrkyně Megumi Hosaková.

"Průhledy jim umožnily svobodu v komunikaci. Zpráva, že oběd je na stole, se tady sděluje mnohem snadněji." Malá okénka také výborně dávkují množství denního světla v domě a v noci umí vykouzlit příjemnou a intimní atmosféru.

V domě jsou i volně prorůstající olivovníky.

Dům je zařízený velmi skromně. K posezení slouží sedací vaky a závěsné hamaky.

V dvoupatrové dřevostavbě se střešní terasou fungují i další překvapivé komunikační kanály, jako například domem volně prorůstající olivovníky. I ty jsou schopné předat informace, popřípadě upozornit na začátek komunikace. Strom navíc plní propojující funkci a dodává pocit zabydleného domova.

Rodinný dům slouží všem potřebám manželů a obou malých synů. Skládá se ze dvou menších místností v přízemí a jedné velké prostorné v patře. Majitelé často tráví čas i na střešní terase, děti si hrají i v okolí domu.

Návrh se vytvářel od května do září roku 2010. Těsně po jeho dokončení se okamžitě začalo stavět a na konci prosince se mladý pár se dvěma chlapci stěhoval. Celkové náklady na dům vyšly na 16 milionů japonských jenů, což je v přepočtu necelých 3,8 milionu korun.

, pro iDNES.cz