Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinné domy, které se otáčejí zády k silnici a okny do zahrady

  1:00aktualizováno  1:00
Soukromí a přitom vysoká hustota zastavění. Zdánlivě neslučitelné požadavky řešili ve svém projektu rodinných domů ve Zlíně mladí architekti Pavel Chládek a Jindřich Nový.

Do zahrady jsou směrovány obytné místnosti. | foto: Young Architect Award

Svůj projekt přihlásili do soutěže Young Architect Award, která je určena tvůrcům do 33 let. V popisu své práce uvádějí: " Rezidence Zlín - Příluky představuje projekt individuálního bydlení kladoucí důraz na kvalitu veřejných prostorů i soukromí obyvatel."

Pro výstavbu byla zvolena východní část města Zlín, která navazuje na původní zástavbu obce Příluky. Jižní orientace nabízí celodenní oslunění s výhledy na okolní krajinu, západní stranou lokalita přiléhá ke koridoru vzrostlé zeleně. Jižní hranice tvoří výrazný terénní zlom.

Dvojpodlažní dům se zahradou je v úrovni komunikace definován předstupujícími

Dvojpodlažní dům se zahradou je v úrovni komunikace definován předstupujícími objemy pracovny a zapuštěným vstupním prostorem s venkovním stáním. 1. nadzemní podlaží tvoří vstupní hala, garážové a venkovní stání a pracovna s možností využití pro komerční účel. Obytné místnosti jsou situovány v horním podlaží.

Projekt

Autoři a přihlašovatelé: Ing. arch. Pavel Chládek, Ing. arch. Jindřich Nový, firma: ing. arch. Pavel Chládek
Soutěžní kategorie: Projekty a realizace
Téma práce: Veřejný prostor - Centrum a okraje
Rok dokončení: 2010
Název stavby: Rezidence Zlín - Příluky

Záměr projektu byl jasný: vytvořit obytnou zástavbu s možností občanské vybavenosti, s vysokou hustotou zastavění, ale s dostatkem soukromí pro majitele domů.

"Uliční prostory jsme s ohledem na výšku zástavby navrhli široké devět metrů. Koncipování souboru domů umožňuje plně využívat výhledů do okolní krajiny," popisují architekti. Nezapomněli ani na plochy pro odpočinek a dětská hřiště.

Výstavba se pak skládá ze tří typů obytných domů: čtyř dvojdomů (typ "A"), 16 řadových domů (typ "B") a 15 řadových domů (typ "C"). První etapu výstavby představuje jeden dvojdům typu "A" a jedna sekce řadového domu typu "B" a typu "C".

Dvojpodlažní řadový dům se zahradou je řazen do čtyř sekcí po čtyřech. Uliční

Dvojpodlažní řadový dům se zahradou je řazen do čtyř sekcí po čtyřech. Uliční prostor definuje rytmickým střídáním objemu garáže a vstupním atriem s parkovacím stáním. Obytný prostor v horním podlaží je s úrovní zahrady propojen venkovním schodištěm. Ložnice se zázemím jsou situovány ve spodním podlaží a nabízejí přímý kontakt s intimní zahradou.

Young Architect Award

Soutěže se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže byla 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.

Young Architect Award 2011


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

V Ostravě je trochu jiný hotel. Podívejte se, co bylo pod sádrokartonem

V restauraci byly krásné původní klenby s železnými nosníky schované pod...

Hotel city.city od ateliéru Dependlab najdete v městské části Ostrava-Přívoz, která koncem 19. století prošla výraznou...

Americké Versailles má 58 pokojů a 476 oken. Prodává se za miliardu

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu,...

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu, posilovnu, vinný sklep i promítací sál....

Nejlepší architekti v Česku a co dokázali za posledních pět let

Stezka v oblacích od architekta Petra Fránka je velkou atrakcí hned od svého...

Odborná porota vybrala pět finalistů soutěže Architekt roku 2018. Jde o architekty, kteří se v posledních pěti letech...Najdete na iDNES.cz