Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina si postavila neuvěřitelný dům. Soukromí si chrání obřím štítem

  1:00aktualizováno  1:00
Dům inspirovaný horou Mont Blanc navrhli architekti z japonské kanceláře Studio Velocity. Netradiční obydlí stojí v městě Okazaki v prefektuře Aiči od roku 2009. Soukromí čtyřčlenné rodiny chrání vysoký šikmý štít s vyřezanými otvory.

Do domu vedou dva vchody, jeden slouží salonu a druhý rodině. Skrz verandu se vchází do obytného prostoru. | foto: Kentaro Kurihara

Manželé s tříletou dcerkou a ročním synkem získali malý pozemek v tiché rezidenční čtvrti na okraji města na ostrově Honšú. Parcela byla ze tří stran obklopená dvoupatrovými stavbami a na první pohled nenabízela nic navíc. Architekti z místního Studia Velocity ale její klady vycítili hned po první návštěvě. Dvoupatrové domy nebránily krásnému výhledu ven z města, směrem k horám.

Nutností ovšem bylo přidat plánovanému domu o patro víc, než mají okolní domy. Zároveň neměla nová stavba sousedy příliš omezit. Architektům se nakonec podařilo vymyslet obydlí, které nikomu neublížilo. Zachráněno bylo i soukromí, a to přesto, že vzdálenost mezi zdmi sousedících budov je pouhých 110 centimetrů.

Dům se jménem Mont Blanc

Architekti vytvořili třípatrový dům s naddimenzovanou sedlovou střechou s pěticí promyšleně umístěných průřezů. Díky nim se i v hustě zastavěné obytné zóně podařilo darovat majitelům pocit svobody.

Kompozice velkých otvorů v šikmé střeše vytváří zázemí a dokonalé soukromí, které se neotvírá nejbližším domům a ani se jim nevnucuje.

Dokonale komunikuje s horami na obzoru a svěžím větrem, který se tudy směrem od Tichého oceánu k horám prohání. Neprosklenými, plně otevřenými střešními otvory pak proudí světlo a slunce dokonce až do přízemí domu.

Stavba je plně komfortní nejen pro rodinu, ale i pro klienty jejich kadeřnického a kosmetického salonu. Rodině a firmě slouží dva oddělené vchody do domu. Za plnými dveřmi je diskrétní soukromí salonu, vedlejší vchod vede na verandu domu, ze které se teprve vstupuje do obytného prostoru. Za zádveřím je kuchyň s jídelnou, obývací pokoj a koupelna s toaletou. Z kuchyně lze vyjít na malý dvoreček, prosvětlený přímo ze střešní terasy i verandy.

Dům leží v rezidenční čtvrti na okraji města Okazaki v prefektuře Aiči na...

Dům leží v rezidenční čtvrti na okraji města Okazaki v prefektuře Aiči.

Rodiče i děti mají vlastní oddělené terasy v patře. Uspořádání počítá s možnou

Rodiče i děti mají vlastní oddělené terasy v patře.

V patře domu jsou dva dětské pokoje, rodičovská ložnice a pracovna s knihovnou. Zvenčí zdánlivě uzavřený prostor je opět perfektně osvětlen díky dvěma terasám a rozměrnému světlíku, zároveň prosvětlujícímu obývací pokoj.

Dispozice pokojů v patře jsou navrženy s ohledem do budoucna: manželé i jejich potomci mají vlastní terasu a pokoje disponují dostatkem úložného prostoru. Rozvržení respektuje soukromí rodičů i dětí, které na něj budou mít s přebývajícím věkem jistě stále větší nároky.

Sedlová střecha, bílá barva a pohoří na obzoru - to vše inspirovalo k

Sedlová střecha, bílá barva a pohoří na obzoru – to vše inspirovalo k pojmenování domu Mont Blanc.

Drobnou přestavbou lze dokonce vytvořit dvougenerační uspořádání v případě, že se syn nebo dcera rozhodnou zůstat bydlet s rodiči i později, kdy budou mít vlastního partnera. Nejvyšší patro domu patří střešní polouzavřené terase, kde rodina tráví většinu společného volného času.

Architekt Takayuki Kuzushima ze Studia Velocity si v tiskové zprávě pochvaluje poetiku bydlení v otevřeném domě. "Můžete poslouchat tiché šumění větru, podobné vánku v korunách stromů, zpěv ptáků a užívat si pocitu volnosti při pohledu nahoru na otevřené nebe. Je to stejné jako třeba při procházce po lesní cestě, kdy mezi větvemi nad vámi probleskují sluneční paprsky."

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Najdete na iDNES.cz