Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina si postavila na kopci skvělou dřevostavbu. Vypadá jako stodola

  1:00aktualizováno  1:00
Zajímavá dřevostavba vyrostla v americkém státě Wisconsin. Pro své kamarády ji navrhlo studio Alchemy Architects, které proslulo praktickými mobilními domy se samostatnými závěsnými boxy. V domě architekti vytvořili jeden z oceli a druhý z jasanu. V ložnici díky nim majitelé spí jako na seníku.

Americký lékař Bert Hodus a nábytková designérka Donna Broganová koupili v městě Blair ve státě Wisconsin pozemek s hospodářským stavením z 19. století. Na volné parcele si chtěli postavit originální dům. O jeho návrh požádali svého kamaráda Geoffreyho Warnera z minnesotského architektonického studia Alchemy Architects.

Věděl, že si jeho přátelé libují v historických stodolách a farmářském způsobu života. Už dlouho měl chuť vypořádat se s venkovskou usedlostí moderním způsobem tak, aby se v ní dobře cítili jak majitelé, tak se na ni rádi dívali i sousedé.

Dřevostavba jako stodola

Warnerovi se podařilo využít tradici farmářských stavení tak dokonale, že v loňském roce získalo studio za tuto stavbu ocenění americké obce architektů. Ani Bert a Donna tak vynikající výsledek nečekali.

"Každý den se zde procházíme a znovu a znovu obdivujeme nápaditost stavby a to, jak je vše dotaženo do konce," přiznali ve svém tiskovém prohlášení. 

 Zdá se, že se povedlo vše. Sousedé si dům pochvalují i v noci, kdy lamely opatrně propouští světlo ven a stavba září do okolní krajiny jako lucerna.

V přízemí domu jsou dvě ložnice, hospodářské místnosti a zázemí. Své soukromí si tak v domě najde každý, i když by zde žilo v budoucnu víc generací.

V hlavním patře o rozloze necelých devadesát metrů čtverečních je kuchyňský kout s jídelnou a obývacím pokojem, ze kterého lze vyjít na západně orientovanou verandu. Ta je díky dubovým lamelám odcloněná od nepříznivého počasí. Ocelový box, který tvoří obytný prostor, připodobnil Warner k sýpce.

Uvnitř ocelového boxu je navíc i jeden další, menší. Je zakončený knihovnou a...

Uvnitř ocelového boxu je navíc i jeden další, menší. Je zakončený knihovnou a slouží jako víceúčelový prostor pro pracovní kout a úložné prostory.

Nad kuchyňskou částí a jídelnou je zavěšený jasanem obložený box, ve kterém je ložnice majitelů. Díky tomuto důmyslnému umístění je spací prostor dokonale větraný.

Může se hodit

Postavte si rodinný dům podle vašich představ. Najděte si ideální pozemek na Reality.iDNES.cz.

Geoffrey Warner, mozek celého projektu a hlavní architekt Alchemy Architects, spaní v boxu přirovnává ke spánku na seníku. Takovému, jak si jej snad nepamatují už ani naše babičky nebo jaké se nám možná poštěstilo zažít o prázdninách na venkově. Velkou devizou pokoje je atypicky umístěné okno směrované na jihozápad. Z něj se lze kochat nádhernými panoramaty okolních kopců.

Uvnitř ocelového boxu je navíc i jeden další, menší: je zakončený knihovnou a slouží jako víceúčelový prostor pro pracovní kout a úložné prostory. Kuchyňská linka a vestavěný nábytek jsou z masivního dřeva.

Velkou devizou boxové ložnice je atypicky umístěné okno, směrované na

Velkou devizou boxové ložnice je atypicky umístěné okno, směrované na jihozápad. Z něj se lze kochat nádhernými panoramaty okolních kopců.

Mimořádné zážitky nabízí i interiér domu, na kterém se spolupodílela sama majitelka Donna Broganová. Lustry a dveře v obývacím pokoji jsou ovládány lany na způsob kladky. Při zařizování se autoři inspirovali tradičním životem na venkově.

Opláštění celé fasády je z dubových nestejnoměrných lamel, které propouštějí do domu dostatek přirozeného světla. Majitelé mají zároveň díky tomuto typu stínící techniky výbornou kontrolu nad případným přehřátím objektu.

Velký důraz kladlo architektonické studio i na geotermální vytápění, které je v jejich projektech již samozřejmostí. Veškeré náklady se v přepočtu vyšplhaly až k sedmi milionům korun. Dům byl dokončen v létě roku 2010.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Dům, kde bydlel prezident Reagan, původně patřil bohatým Rusům

Pohled na dům ze zahrady

Kdo je bohatý, chce, aby to bylo vidět i na jeho domě. Příkladem jsou v Los Angeles stavby, které se zde objevily kolem...

Luxusní vilu postavili v jeskyni. Příjemný chládek je skvělým bonusem

Skálu doplňuje mramor, který nechali architekti dovézt ze sousedního ostrova...

Na řeckém ostrově Théra v souostroví Kyklady vyrostla vila Oia od studia Kapsimalis. Bílá stavba respektuje původní...

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...Najdete na iDNES.cz