Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina si postavila na kopci skvělou dřevostavbu. Vypadá jako stodola

  1:00aktualizováno  1:00
Zajímavá dřevostavba vyrostla v americkém státě Wisconsin. Pro své kamarády ji navrhlo studio Alchemy Architects, které proslulo praktickými mobilními domy se samostatnými závěsnými boxy. V domě architekti vytvořili jeden z oceli a druhý z jasanu. V ložnici díky nim majitelé spí jako na seníku.

Americký lékař Bert Hodus a nábytková designérka Donna Broganová koupili v městě Blair ve státě Wisconsin pozemek s hospodářským stavením z 19. století. Na volné parcele si chtěli postavit originální dům. O jeho návrh požádali svého kamaráda Geoffreyho Warnera z minnesotského architektonického studia Alchemy Architects.

Věděl, že si jeho přátelé libují v historických stodolách a farmářském způsobu života. Už dlouho měl chuť vypořádat se s venkovskou usedlostí moderním způsobem tak, aby se v ní dobře cítili jak majitelé, tak se na ni rádi dívali i sousedé.

Dřevostavba jako stodola

Warnerovi se podařilo využít tradici farmářských stavení tak dokonale, že v loňském roce získalo studio za tuto stavbu ocenění americké obce architektů. Ani Bert a Donna tak vynikající výsledek nečekali.

"Každý den se zde procházíme a znovu a znovu obdivujeme nápaditost stavby a to, jak je vše dotaženo do konce," přiznali ve svém tiskovém prohlášení. 

 Zdá se, že se povedlo vše. Sousedé si dům pochvalují i v noci, kdy lamely opatrně propouští světlo ven a stavba září do okolní krajiny jako lucerna.

V přízemí domu jsou dvě ložnice, hospodářské místnosti a zázemí. Své soukromí si tak v domě najde každý, i když by zde žilo v budoucnu víc generací.

V hlavním patře o rozloze necelých devadesát metrů čtverečních je kuchyňský kout s jídelnou a obývacím pokojem, ze kterého lze vyjít na západně orientovanou verandu. Ta je díky dubovým lamelám odcloněná od nepříznivého počasí. Ocelový box, který tvoří obytný prostor, připodobnil Warner k sýpce.

Uvnitř ocelového boxu je navíc i jeden další, menší. Je zakončený knihovnou a...

Uvnitř ocelového boxu je navíc i jeden další, menší. Je zakončený knihovnou a slouží jako víceúčelový prostor pro pracovní kout a úložné prostory.

Nad kuchyňskou částí a jídelnou je zavěšený jasanem obložený box, ve kterém je ložnice majitelů. Díky tomuto důmyslnému umístění je spací prostor dokonale větraný.

Může se hodit

Postavte si rodinný dům podle vašich představ. Najděte si ideální pozemek na Reality.iDNES.cz.

Geoffrey Warner, mozek celého projektu a hlavní architekt Alchemy Architects, spaní v boxu přirovnává ke spánku na seníku. Takovému, jak si jej snad nepamatují už ani naše babičky nebo jaké se nám možná poštěstilo zažít o prázdninách na venkově. Velkou devizou pokoje je atypicky umístěné okno směrované na jihozápad. Z něj se lze kochat nádhernými panoramaty okolních kopců.

Uvnitř ocelového boxu je navíc i jeden další, menší: je zakončený knihovnou a slouží jako víceúčelový prostor pro pracovní kout a úložné prostory. Kuchyňská linka a vestavěný nábytek jsou z masivního dřeva.

Velkou devizou boxové ložnice je atypicky umístěné okno, směrované na

Velkou devizou boxové ložnice je atypicky umístěné okno, směrované na jihozápad. Z něj se lze kochat nádhernými panoramaty okolních kopců.

Mimořádné zážitky nabízí i interiér domu, na kterém se spolupodílela sama majitelka Donna Broganová. Lustry a dveře v obývacím pokoji jsou ovládány lany na způsob kladky. Při zařizování se autoři inspirovali tradičním životem na venkově.

Opláštění celé fasády je z dubových nestejnoměrných lamel, které propouštějí do domu dostatek přirozeného světla. Majitelé mají zároveň díky tomuto typu stínící techniky výbornou kontrolu nad případným přehřátím objektu.

Velký důraz kladlo architektonické studio i na geotermální vytápění, které je v jejich projektech již samozřejmostí. Veškeré náklady se v přepočtu vyšplhaly až k sedmi milionům korun. Dům byl dokončen v létě roku 2010.

Autor: pro iDNES.cz



Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...



„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Český křišťál je světový unikát, sklenky unesou i stíhačku

Váza z kolekce Metamorphosis - návrh Rony Plesl

Na únorovém veletrhu Ambiente ve Frankfurtu české sklo doslova září. Pravidelně. Přesto letos předvedli čeští skláři...

Hotel na slunečné náhorní plošině má uvnitř 16 tisíc dubových kostek

Krátce po zahájení provozu začal alpský rodinný hotel v rakouské obci Leogang...

Krátce po zahájení provozu začal alpský rodinný hotel v rakouské obci Leogang sbírat ocenění za výjimečné...

Byt s plochou 18 metrů čtverečních má i krb či samostatné WC

Byt vznikl na ploše pouhých 18 metrů čtverečních.

Z bývalé prádelny a sušárny v centru Brna vytvořil architekt Adam Rujbr na 18 metrech čtverečních moderní interiér,...

Najdete na iDNES.cz