Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Robot uklízí sám, ale nedokonale

  9:03aktualizováno  9:03
Dovedete si představit, že necháte za zamčenými dveřmi bytu pomocníka, který za vás během vaší nepřítomnosti vyluxuje? A nemusíte mu platit, protože to není najatá uklízečka, ale robot. Futurologická vize? Nikoliv, čirá realita. Na trhu je první automatický vysavač.

Robot Trilobite, skterým přišla firma Electrolux, sice neuvaří, ale je schopen uklidit byt... úplně sám. Práce s ním (pokud se dá vůbec mluvit o nějaké práci) je skutečně velmi pohodlná, ale výsledky nejsou moc přesvědčivé. Klasický vysavač ovládaný lidskou rukou odvede lepší dílo. Prokázal to francouzský spotřebitelský časopis 60 Millions de consommateurs, který novinku otestoval.

Pracuje sám
Robot ve tvaru nízkého disku připomínající trilobita se nepodobá žádnému dosud známému vysavači. Nemá hadici ani vysávací hubici, nečistoty nasává přímo z podlahy, pomáhá si při tom rotačním kartáčem na spodní straně. Také jeho cena je atypická: v tuzemsku je nabízen za téměř 46 000 korun. Energii si přístroj bere ze základny připojené na síť, kam se přijede dobít, když má prázdné baterie. Po dobití se zase automaticky pustí do práce. Když ji dokončí, spořádaně se vrátí na svou základnu, kde čeká na další povel k úklidu.

Electrolux Trilobite ZA1 automatický vysavač
Cena: 45 990 Kč
Rozměry (průměr x výška): 35 x 13 cm
Hmotnost: 5 kg
Kapacita prachového zásobníku: 1,2 l
Provozní doba: 1 hodina
Doba nabíjení: 2 hodiny
Dosah: 70 m
Roztomilý, ale s limity
Ve snadnosti obsluhy vyhrává nad klasickými vysavači na celé čáře. Výsledky jeho práce však už tak přesvědčivé nejsou. Právě kvůli svému kulatému tvaru se nedostane všude, zhruba čtyři centimetry podél stěn zůstanou netknuté. Čas od času je tedy třeba vzít do rukou tradiční vysavač. Bez problémů se však protáhne i pod hodně nízké kusy nábytku. Vyprazdňování prachového zásobníku, který má mimochodem dost malou kapacitu, není příliš hygienické.

Pokaždé je současně třeba vyměnit filtr, což přináší další náklady navíc. Navíc je i dost hlučný. Naměřených 77,2 dB jej řadí mezi nejhlučnější vysavače. Ale vzhledem k tomu, že dokáže pracovat, když nejste v místnosti, nemusí to uším vadit. Aby robot nespadl, kam nemá, je třeba v prostoru vybudovat virtuální stěny ­ na podlahu nalepit magnetické pásky, které jsou dodávány s přístrojem. Snímače pak vnímají pásku jako stěnu a do zakázaného prostoru ho nepustí. Nutno říct, že snímače vidění jsou velmi citlivé. Během testu robot nerozbil ani jednu skleničku.

Jak si poradí s prachem?
Spotřebitelský časopis měřil účinnost vysavače na různých typech povrchů ­ na koberci s dlouhým vlasem, na podlahové krytině, hladké dřevěné podlaze se štěrbinami, na dlaždicích ­ v místnosti o 26 metrech čtverečních, kde stál stůl, židle, květináč a lampa. Koberec a podlahovou krytinu vysával podobně jako klasický vysavač. Na tvrdých podlahách se štěrbinami (například na parketách) však Trilobite rychle narazil na hranice svých možností. Po pěti přejezdech podlahy bylo množství vysátého prachu o hodně menší než po jednom přejetí s klasickým vysavačem. Přístroj si vůbec neporadil se zvířecími chlupy. Všechny posbírat nedokázal ani po deseti přejezdech. Kartáč totiž netvoří štětiny, nýbrž plastové lamely, na nichž se chlupy nezachytí.

Jak funguje programování?
Trilobite má k dispozici tři programy: normální, rychlý a lokální. Při normálním programu si přístroj nejprve projede místnost podél stěn, sám si pak vypočítá, jak dlouho má pracovat. V místnosti, kde test probíhal, to bylo 20 minut. Ale při jednom ze tří pokusů projel kolem stěn jen jednou, a nikoliv dvakrát jako při předchozích dvou zkouškách. Chybný výpočet pracovní doby na 13 minut měl za následek, že čtyři čtvereční metry plochy zůstaly nedotčené. V rychlém režimu se nezdržuje mapováním prostoru a rovnou se pustí do práce. Doba vysávání je nastavena na 10 minut bez ohledu na velikost plochy. V místnosti zůstalo při jedné zkoušce šest, při druhé osm metrů čtverečních neošetřených. Lokální program se používá pro rychlý úklid jednoho místa, když se třeba něco rozsype na podlahu.
Zpracováno podle časopisu 60 Millions de consommateurs

Hodnocení

+ Futuristický vysavač, který pracuje úplně sám, je bezpochyby průkopníkem nové generace domácích přístrojů. Ovládání je jednoduché. Nezabere mnoho místa a koberce vysává účinně. - Je drahý. Vysoká je nejen jeho pořizovací cena, ale i provoz, protože je třeba často měnit filtry v zásobníku prachu. Ten má malou kapacitu, a musí se proto vyprazdňovat často. Vyprazdňování není moc hygienické. Přístroj je hlučný a příliš si neporadí se zvířecími chlupy, které zůstávají na koberci a na parketách. Nedostane se všude, jeho práci musí opravit klasický vysavač.

Trilobite je první automatický vysavač na světě. Odejdete do práce, zapnete ho - a on začne sát vysávat. Díky ultrazvukové navigaci neporazí ani skleničku s vínem. Pokud se dobije, vrátí se sám do "nabíjecí stanice", magnetické pásky mu nedovolí spadnout ze schodů apod.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...Najdete na iDNES.cz