Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Robot uklízí sám, ale nedokonale

  9:03aktualizováno  9:03
Dovedete si představit, že necháte za zamčenými dveřmi bytu pomocníka, který za vás během vaší nepřítomnosti vyluxuje? A nemusíte mu platit, protože to není najatá uklízečka, ale robot. Futurologická vize? Nikoliv, čirá realita. Na trhu je první automatický vysavač.

Robot Trilobite, skterým přišla firma Electrolux, sice neuvaří, ale je schopen uklidit byt... úplně sám. Práce s ním (pokud se dá vůbec mluvit o nějaké práci) je skutečně velmi pohodlná, ale výsledky nejsou moc přesvědčivé. Klasický vysavač ovládaný lidskou rukou odvede lepší dílo. Prokázal to francouzský spotřebitelský časopis 60 Millions de consommateurs, který novinku otestoval.

Pracuje sám
Robot ve tvaru nízkého disku připomínající trilobita se nepodobá žádnému dosud známému vysavači. Nemá hadici ani vysávací hubici, nečistoty nasává přímo z podlahy, pomáhá si při tom rotačním kartáčem na spodní straně. Také jeho cena je atypická: v tuzemsku je nabízen za téměř 46 000 korun. Energii si přístroj bere ze základny připojené na síť, kam se přijede dobít, když má prázdné baterie. Po dobití se zase automaticky pustí do práce. Když ji dokončí, spořádaně se vrátí na svou základnu, kde čeká na další povel k úklidu.

Electrolux Trilobite ZA1 automatický vysavač
Cena: 45 990 Kč
Rozměry (průměr x výška): 35 x 13 cm
Hmotnost: 5 kg
Kapacita prachového zásobníku: 1,2 l
Provozní doba: 1 hodina
Doba nabíjení: 2 hodiny
Dosah: 70 m
Roztomilý, ale s limity
Ve snadnosti obsluhy vyhrává nad klasickými vysavači na celé čáře. Výsledky jeho práce však už tak přesvědčivé nejsou. Právě kvůli svému kulatému tvaru se nedostane všude, zhruba čtyři centimetry podél stěn zůstanou netknuté. Čas od času je tedy třeba vzít do rukou tradiční vysavač. Bez problémů se však protáhne i pod hodně nízké kusy nábytku. Vyprazdňování prachového zásobníku, který má mimochodem dost malou kapacitu, není příliš hygienické.

Pokaždé je současně třeba vyměnit filtr, což přináší další náklady navíc. Navíc je i dost hlučný. Naměřených 77,2 dB jej řadí mezi nejhlučnější vysavače. Ale vzhledem k tomu, že dokáže pracovat, když nejste v místnosti, nemusí to uším vadit. Aby robot nespadl, kam nemá, je třeba v prostoru vybudovat virtuální stěny ­ na podlahu nalepit magnetické pásky, které jsou dodávány s přístrojem. Snímače pak vnímají pásku jako stěnu a do zakázaného prostoru ho nepustí. Nutno říct, že snímače vidění jsou velmi citlivé. Během testu robot nerozbil ani jednu skleničku.

Jak si poradí s prachem?
Spotřebitelský časopis měřil účinnost vysavače na různých typech povrchů ­ na koberci s dlouhým vlasem, na podlahové krytině, hladké dřevěné podlaze se štěrbinami, na dlaždicích ­ v místnosti o 26 metrech čtverečních, kde stál stůl, židle, květináč a lampa. Koberec a podlahovou krytinu vysával podobně jako klasický vysavač. Na tvrdých podlahách se štěrbinami (například na parketách) však Trilobite rychle narazil na hranice svých možností. Po pěti přejezdech podlahy bylo množství vysátého prachu o hodně menší než po jednom přejetí s klasickým vysavačem. Přístroj si vůbec neporadil se zvířecími chlupy. Všechny posbírat nedokázal ani po deseti přejezdech. Kartáč totiž netvoří štětiny, nýbrž plastové lamely, na nichž se chlupy nezachytí.

Jak funguje programování?
Trilobite má k dispozici tři programy: normální, rychlý a lokální. Při normálním programu si přístroj nejprve projede místnost podél stěn, sám si pak vypočítá, jak dlouho má pracovat. V místnosti, kde test probíhal, to bylo 20 minut. Ale při jednom ze tří pokusů projel kolem stěn jen jednou, a nikoliv dvakrát jako při předchozích dvou zkouškách. Chybný výpočet pracovní doby na 13 minut měl za následek, že čtyři čtvereční metry plochy zůstaly nedotčené. V rychlém režimu se nezdržuje mapováním prostoru a rovnou se pustí do práce. Doba vysávání je nastavena na 10 minut bez ohledu na velikost plochy. V místnosti zůstalo při jedné zkoušce šest, při druhé osm metrů čtverečních neošetřených. Lokální program se používá pro rychlý úklid jednoho místa, když se třeba něco rozsype na podlahu.
Zpracováno podle časopisu 60 Millions de consommateurs

Hodnocení

+ Futuristický vysavač, který pracuje úplně sám, je bezpochyby průkopníkem nové generace domácích přístrojů. Ovládání je jednoduché. Nezabere mnoho místa a koberce vysává účinně. - Je drahý. Vysoká je nejen jeho pořizovací cena, ale i provoz, protože je třeba často měnit filtry v zásobníku prachu. Ten má malou kapacitu, a musí se proto vyprazdňovat často. Vyprazdňování není moc hygienické. Přístroj je hlučný a příliš si neporadí se zvířecími chlupy, které zůstávají na koberci a na parketách. Nedostane se všude, jeho práci musí opravit klasický vysavač.

Trilobite je první automatický vysavač na světě. Odejdete do práce, zapnete ho - a on začne sát vysávat. Díky ultrazvukové navigaci neporazí ani skleničku s vínem. Pokud se dobije, vrátí se sám do "nabíjecí stanice", magnetické pásky mu nedovolí spadnout ze schodů apod.

Autoři:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Interiér domu pro mladou rodinu rozsvítily barvy i vtipné nápady

Celý obytný prostor se otevírá směrem ven do zahrady.

Dům v developerském projektu nedaleko Prahy posunuli mladí architekti ze studia Boq architekti do kategorie...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Najdete na iDNES.cz