Restauraci se zbytky kostela uvnitř předělali za pouhých devět dní

  1:00
Restauraci Borgo Agnese najdete přímo v centru Brna, mezi katedrálou sv. Petra a Pavla a hradem Špilberk. Jenže zatímco ve středověku se stavby budovaly i na staletí, dnes se restaurace dočkala nové podoby už po deseti letech.
V barevnosti restaurace se odráží i její zaměření na středomořskou kuchyni.

V barevnosti restaurace se odráží i její zaměření na středomořskou kuchyni. | foto: Archiv studia Bořil/Vlček Architekti

Když se restaurace Borgo Agnese v roce 2008 slavnostně otevřela, bylo pod jejím interiérem podepsáno studio Bořil/Vlček Architekti. Po deseti letech dostali stejní autoři možnost dát restauraci novou podobu.

V barevnosti restaurace se odráží i její zaměření na středomořskou kuchyni.

„Byli jsme osloveni celý interiér redesignovat, což pro nás představovalo ohromnou poctu a zároveň velkou výzvu. Poprvé jsem se dostal do situace, že mám po sobě de facto takzvaně předělávat interiér,“ říká architekt Jiří Vlček.

Jenže právě proto, že společně s kolegou Ondřejem Bořilem navrhli první podobu interiéru, bylo pro ně poměrně složité se rozhodnout, jak jej změnit a dát mu novou tvář. Navíc realizaci museli provést v co možná nejkratším možném termínu, aby restaurace nemusela být dlouho mimo provoz, což znamenalo také správně načasovat začátek realizace.

Nadčasovost se vyplatila

„Uvažoval jsem nad tím, jak proměnu udělat tak, aby byla viditelná, avšak zároveň nějak zásadně nezasáhla do dosud hosty příjemně vnímaného místa, které již má svou tradici. Prostě žádný šok, aby restaurace neztratila svého genia loci,“ popisuje Jiří Vlček.

Po delším uvažování a hledání inspirace si vytyčil hlavní body proměny: restaurace musí působit svěže, aby proměna navázala na původní řešení, navíc se musí ještě více „vypíchnout“ přednosti prostoru.

„Zároveň jsem chtěl mít v novém návrhu nějaký zajímavý detail, který bude návštěvník vnímat jako přidanou hodnotu současného stavu. Restaurace pracuje se středomořskou kuchyní, to se nám hodilo do nového konceptu,“ vypočítává architekt Vlček.

Podlehnout současným módním barevným trendům nechtěl, naopak se po domluvě s investorem přiklonil k nadčasovějšímu řešení. „Na tuto myšlenku mě navedl právě on, jak jsem se na tento koncept zaměřil, šlo pak navrhování celku a jednotlivých detailů již snadno. Všechny věci začaly postupně do sebe zapadat. Že šlo o správnou volbu, ukázaly i pozitivní reakce těch, kteří znali původní interiér.“

Proměna za devět dní

Na terase můžete mít pocit, že jste se ocitli ve Středomoří (když přehlédnete některé domy v okolí).

„Co se týká realizace, měla trvat co nejkratší dobu. Dostali jsme od investora a vedení restaurace jasné mantinely, konečný účet byl devět dní, a to v době hlavního proudu letních dovolených,“ vysvětluje Jiří Vlček.

Původní nápad, že se redesign bude týkat pouze některých detailů a částí, nakonec padl. Kromě oken a původních obkladů a dlažeb se v podstatě změnilo vše.

„Navíc jsme po dohodě s investorem navrhli a zrealizovali i redesign společných prostor celého objektu bytového domu tak, aby se vše vzájemně sladilo. Zásadní bylo nové osvětlení,“ objasňuje autor. „Odhadli jsme, že právě to bude pro novou tvář restaurace Borgo Agnese velmi důležité.“

V některých případech tak osvětlení vytváří dominantní prvek, v některých působí decentním, až nenápadným dojmem, vždy je však naprosto funkční k danému účelu.

Historie je zde stále přítomna.

Jako velmi zajímavý nápad se ukázalo použití prosvětlených potištěných fólií (Vecta) přímo v presbytáři bývalého kostela i ve společných prostorách bytového domu. Fólie jsou stmívatelné.

Do restaurace navrhli architekti kompletně nový mobiliář, nové barevné řešení stěn, osvětlení, v některých částech nové povrchy stěn, obklady či grafické polepy prosklených ploch. Podařilo se navýšit kapacitu šatny, změnily se textilie, závěsy, záclony, ubrusy, zeleň, dekorace i obrazy.

Svítidla Soap Large, která navrhla Ota Svoboda pro tuzemskou značku Bomma, skvěle vyniknou ve větších seskupení a v různých velikostech.

Za pouhých devět dní se podařilo z v určitých místech udělat nové keramické obklady, částečně nové elektroinstalace a revize stávajících, kompletní demontáž a montáž nového osvětlení a fólií Vecta, opravit a provést výmalby některých sádrokartonových stropů.

„To, že se vše podařilo včas, je i zásluha velmi dobré spolupráce s investorem. Klíčová byla také skutečnost, že nám dal volné ruce v řízení celé zakázky a možnost výběru dodavatelských firem. Právě dodavatelé, které již léta známe a spolupracujeme s nimi, byli základem úspěchu jak při tvorbě, tak při realizaci,“ chválí Jiří Vlček.

Použité materiály: keramika Porcelanosa, osvětlení Artemide, Vibia, Bomma, fólie Vecta, mobiliář Tirolo.

Autoři projektu

Ing. arch. Jiří Vlček

Vystudoval SPŠ strojní, dále pokračoval na VUT Fakultu architektury v Brně. V průběhu studia absolvoval stáž u vídeňských architektů v různých ateliérech. Následně prošel praxí u brněnských architektů i v ateliéru pro územní plánování.

Ing. Ondřej Bořil

Vystudoval gymnázium v Novém Městě na Moravě, dále pak na MZLU Fakultu dřevařského inženýrství v Brně. Absolvoval praxi a získal zkušenosti u stavební firmy, účastnil se realizací a řady zakázek. Praxi získal i u výrobců nábytku.

Od roku 2011 navázali Ing. Ondřej Bořil a Ing .arch. Jiří Vlček vzájemnou spolupráci a začali budovat společnou značku Bořil/Vlček architekti.

Ocenění:

  • 2. místo Stavba JM kraje 2009 (rekonstrukce staveb a objektů) objekt Květinářská ul. Brno
  • 1. místo Stavba JM kraje 2010 (stavby občanské vybavenosti) objekt Orlí Brno
  • 3. místo Stavba JM kraje 2013 (stavba občanské vybavenosti) Vinařství a penzion André Velké Pavlovice
  • 1. místo Stavba JM kraje 2014 (rekonstrukce staveb a objektů) Objekt Česká 6, Brno
  • 1.místo Stavba JM kraje 2015 (novostavba bytového domu) Anenská 16, Brno

Historie místa

Bytový dům Anenské terasy, v němž restauraci Borgo Agnese najdete, je postavený v místech úzce spojených s historií města Brna. Ta sahá až do prvního tisíciletí našeho letopočtu, kdy došlo k osidlování tohoto místa Staroslovany.

Ve 13. století se oblasti říkalo Provaznický vršek, na němž byl časem postavený farní kostel Všech svatých. První zmínka o něm pochází z roku 1620, kdy měšťan Rudolf tento kostel daroval oslavanským cisterciánkám, které měly patronační právo do roku 1632. Poté kostel připadl Brnu. Jeho vyobrazení se dochovalo jen na několika málo brněnských vedutách, na kterých je patrno, že kostel měl pětiboký presbytář a loď obdélníkový půdorys. V roce 1645 kostel zanikl při obléhání Švédy.

Části presbytáře kostela jsou dnes ovšem vidět v restauraci, i v přízemí nově postaveného obytného domu, zbytek kostela je pod povrchem parčíku vedle domu.

Nedaleko, pod špilberským kopcem, vznikl začátkem 13. století sídelní celek Bruno Antiqua – Staré Brno. Od staroslovanského výrazu brn či brnje, který znamená bláto nebo mokřinu, se odvozuje současný název města. S největší pravděpodobností vznikl podle tehdejších rozbahněných břehů řeky Svratky.

Restaurace je zaměřena na středomořskou kuchyni s hlavním důrazem na čerstvé suroviny s využitím sezónních potravin a produktů, mnohdy i domácí výroby.

V roce 1645 kostel Všech svatých zanikl při obléhání Švédy. Části presbytáře jsou dnes v restauraci stále vidět.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...