Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi si postavili oázu v tropickém ráji. A to i přes místní byrokracii

Resort Palm Royal na Seychelských ostrovech nepatří žádné „západní společnosti“. Za nápadem i jeho realizací stojí Češi, přesněji Ivo Ulich, bývalý fotbalový reprezentant a dnes majitel společnosti M&T, která za svá kování sbírá designová ocenění po celém světě.
Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního...

Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé. | foto: David Kraus pro M&T

Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé, který kromě krásných pláží a úchvatné přírody nabízí nepřeberné množství aktivit. Své si zde najdou milovníci surfování, potápění i golfu až po vyznavače treků do okolních hor.

Resort Palm Royal Luxury Villas najdete v nádherné bujné vegetaci přírodního parku Morne Seychellois na západní straně ostrova Mahé.

„Vytvořili jsme zde komplex o rozloze 6 000 m2 s dvěma vilami s výstižnými jmény King a Queen. Každá z vil o rozloze 418 m2 se skládá z velké obytné místnosti, kuchyně a několika ložnic s vlastním sociálním zařízením. Součástí jsou také terasy, které nabízejí úchvatný výhled na Indický oceán a protější ostrov Therese Island, a venkovní bazény s přepadem,“ popisuje Ivo Ulich. Rád se totiž stále pouští do nových projektů.

Trnitá cesta k realizaci

Otevření resortu bylo vyvrcholením náročných dlouholetých příprav a prací, během nichž bylo nutné se přizpůsobit nejen místnímu prostředí, ale i odlišnému způsobu života a pojetí času.

„Přípravná fáze stavby probíhala zhruba sedm let, během nichž jsme se postupně sžívali s místem, sbírali inspiraci, ale také překonávali všemožné překážky,“ popisuje Ivo Ulich.

A pokračuje: „Na Seychelách funguje britské právo, díky tomu se tu podnikání příliš neliší od toho evropského. Vše zde však probíhá mnohem pomaleji a s výraznou byrokratickou zátěží. Museli jsme tak například sehnat místního architekta s razítkem, který by stavbu zastřešil, získat pozemky a hotelovou licenci apod.“

Poté, co došlo k ujasnění a vyřešení technických i byrokratických záležitostí, mohly začít samotné stavební práce. Pro jejich realizaci byla vybrána indická stavební společnost, která má s budováním domů v tropickém klimatu bohaté zkušenosti.

Velkou pozornost věnoval Ivo Ulich venkovnímu osvětlení, aby vily na horizontu dobře vynikly.

„Samotná stavba trvala tři roky. Přestože vše probíhalo relativně rychle, v Čechách bychom s podobným projektem byli hotovi již třeba za rok či rok a půl. Termíny se na Seychelách příliš nedodržují, a to i v případě, že jsou smluvně dané. Nevyzpytatelná příroda, která dokáže během silných dešťů některé stavební práce zcela zastavit, si totiž s termíny hlavu příliš neláme,“ konstatuje úspěšný podnikatel.

Soulad tropické exotiky i evropského designu

Obě vily jsou koncipovány jako vzdušné tropické domy, maximálně přizpůsobené místnímu teplému a vlhkému klimatu. „Už od počátku jsme věděli, že nechceme domy evropského typu, které se do místního prostředí vůbec nehodí, a to nejen svým vzhledem, ale zejména svými vlastnostmi,“ říká Ivo Ulich.

Zvolenému architektonickému stylu tak bylo samozřejmě nutné přizpůsobit i výběr materiálů. Základním materiálem pro stavbu se stalo kromě betonu také dřevo, které bylo použito jak pro stavbu teras, tak i pro výrobu posuvných prosklených dveří i masivních dveří v interiéru.

Zatímco většina nábytku byla vyrobena na míru z kvalitního tropického dřeva a dovezena z Indonésie, tak některé interiérové doplňky jsou od evropských značek.

„Rozhodli jsme se pro tropické dřevo sapeli, jež nám přímo doporučila stavební společnost, která disponuje truhlárnou na zpracování tohoto typu dřeva. Jde o kvalitní dřevo dovážené z Indonésie, které patří mezi tropickými dřevinami ke špičce,“ vysvětluje Ivo Ulich.

Střecha obou domů byla vyrobena z plechu a byl pro ni zvolen zelený odstín, který ladí s okolní tropickou vegetací. Na střechu bylo nutné položit silnou vrstvu speciální izolace dovezené z Evropy, která nabízí vysokou odolnost vůči vlhkosti a zároveň má za úkol zabránit vzniku hluku při „bubnování“ deště.

V interiéru i exteriéru se obě vily liší pouze v drobnostech a jsou zařízeny v jednoduchém vzdušném stylu s minimem nábytku. I když jde o tropický dům, tak ne všechny designové prvky jsou exotické. Zatímco většina nábytku byla vyrobena na míru z kvalitního tropického dřeva a dovezena z Indonésie, tak některé interiérové doplňky jsou od evropských značek.

Kvůli krátké životnosti například nemohly být použity lampy z palmových listů, ale bylo zvoleno designové osvětlení z Belgie a Itálie.

Na stěny byla použita speciální stěrku z Jižní Afriky, která se vyznačuje velmi jednoduchou údržbou a svým světlým odstínem zajímavě kontrastuje s tmavší podlahou.

„Zatímco v interiéru jsou převážně bílá světla, v exteriéru jsme volili spíše tmavší světla. S podobou osvětlení jsme přitom velmi spokojeni. Zpočátku jsme měli strach, jak se podaří domy osvítit, ale obavy se ukázaly jako liché. Domy v noci zbytečně příliš nezáří, ale ani nejsou utopeny ve tmě, díky tomu na horizontu krásně vynikají, a vybočují tak z místního standardu,“ popisuje Ivo Ulich.

Také ostatní architektonické prvky a interiérové doplňky jsou laděny do kontrastních kombinací světlých a tmavých odstínů. Na stěny tak byla použita speciální stěrka z Jižní Afriky, která se vyznačuje velmi jednoduchou údržbou a svým světlým odstínem zajímavě kontrastuje s tmavší podlahou. Také dveře, nábytek a další dřevěné prvky jsou laděny do tmavších tónů.

Česká klika v Indickém oceánu

Entero představuje tradiční mechanické kování, do náročného klimatického podnebí ideální.

Pro dveře v interiéru i posuvné dveře na terasu byly jasnou volbou kliky a mušle od „domovské“ značky M&T.

„Protože elektronické systémy otevírání jsou v místních klimatických podmínkách velmi nespolehlivé, rozhodli jsme se vybrat tradiční mechanické kování. Nakonec jsme zvolili řadu kování Entero, a to jak v titanové, tak i chromové povrchové úpravě, která je ve vlhkém a slaném prostředí velmi odolná,“ vysvětluje Ivo Ulich.

A s úsměvem dodává: „Seychely se tak staly jakousi odloučenou zkušebnou pro testování našich klik. A musím říct, že toto testování zatím probíhá velmi úspěšně a jak titan, tak i chrom na povrchu kování zdárně odolávají a drží.“

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...