Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž Relax na zahradě. Podívejte se, kdo vyhrál v anketě čtenářů

  1:00aktualizováno  1:00
Citlivě zrekonstruované romantické stavení s posezením obrostlým vistárií, divoká zahrada majitelů, kteří utekli z města, pergola s grilem a jezírkem, boj s chráněnou kůlnou a osmiletá dřina na zahradě. To jsou vítězové naší soutěže Relax na zahradě, kteří vzešli z ankety čtenářů.

Vítězem soutěže Relax na zahradě je romantické stavení s krásným posezením. | foto: Jitka Bezděková

Do soutěže Relax na zahradě se zapojilo přes sedmdesát čtenářů iDNES.cz. Ze zaslaných fotografií a textů jsme vybrali 14 příspěvků, které nejlépe vyhovovaly požadavkům soutěže. Ty jsme průběžně zveřejňovali.

Nejčastější oblíbená místa k odpočinku byla v zahradách rodinných domů s posezením u krbu, grilu a jezírka. Přišly i relaxační zóny na balkonech a terasách, případně v podobě čajového domečku a rekonstruovaného přístřešku.

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se především hodnotily nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže se odborná porota rozhodla zařadit do ankety čtenářů všechny zveřejněné články. Z hlasování čtenářů vzešla pětice výherců. 

Na výsledky ankety se podívejte zde

Výherci získali následující ceny:

  • 1. místo: vířivka Softub Legend od společnosti SoftubSpa
  • 2. místo: terasa (nebo poukaz na nákup v e-shopu) od společnosti WPC-Woodplastic
  • 3. místo: zahradní gril Weber Master-Touch GBS
  • 4. místo: zahradní nábytek od společnosti Garden Comfort
  • 5. místo: terasová markýza Australia od společnosti Confico

Do soutěže se mohli čtenáři zapojit také vyplněním ankety. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpověděl na všechny otázky, získal voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Tímto výhercem se stal Pavel Nešpor z Březnice.

1. místo (567 hlasů)1. místo (567 hlasů): Můj rodný dům s chovem prasnic jsme proměnili na romantické stavení

 Vítězem soutěže Relax na zahradě je romantické stavení s pergolou. Příspěvek zaslala majitelka Jitka Bezděková.

"Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Je to statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. Slíbili jsme si, že si vybudujeme zákoutí, kde budeme čas od času odpočívat," píše ve svém příspěvku.

Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj...

Rozhodli se, že šetrně a s citem upraví manželčin rodný dům, statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy.

Kamarádi nám darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer...

Kamarádi nám darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

"Rozlehlé venkovní prostory a různá zákoutí se na našem statku přímo samy nabízely. Postupně jsme si vytvořili posezení na balkoně, ve stínu pod statným ořechem, na zápraží a v letní kuchyni. Nejraději však lenošíme pod naší pergolou, kterou jsme si s manželem postavili na místě, kde dříve stál kotec pro psy. Dlouho jsme přemýšleli, zda ji zastřešit či nikoli, ale pak nás na zahradní výstavě uchvátila rostlina vistárie. S vidinou hustě propletených větví tvořících přírodní zastřešení jsme neváhali a okamžitě ji pořídili," popisuje Jitka.

2. místo (418 hlasů)2. místo (418 hlasů): Nejmenší náklady, největší radost. Útěk z města byla ta nejlepší volba

Na druhé příčce se umístila divoká a zábavná zahrada mladé rodiny, kterou nám zaslala Veronika Kovářová.

"Před pár lety jsme se rozhodli utéct z města na venkov a do přírody. Teď máme dvě malé děti a lepší místo pro jejich vyrůstání si neumíme představit. Naše zahrada je zdravá, hravá, divoká, neuklizená, rozmanitá, jedlá a zábavná, zkrátka to pravé pro děti i dospělé," píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě.

Lavička na dvoře, kterou příjemně vyhřívá podvečerní slunce, je vrbová. Použili...

Lavička na dvoře, kterou příjemně vyhřívá podvečerní slunce, je vrbová. Použili jsme také staré palety.

Relaxační prvky v zahradě se snažíme, stejně jako většinu dalších věcí,...

Relaxační prvky v zahradě se snažíme, stejně jako většinu dalších věcí, pořizovat s co nejmenšími náklady.

"Zahrada nedaleko Železné hory je pro nás po většinu roku naše nejoblíbenější a nejužívanější 'místnost'. Práce i odpočinek v ní je opravdovým požitkem.Relaxační prvky v zahradě se snažíme, stejně jako většinu dalších věcí, pořizovat s co nejmenšími náklady, ideálně s využitím toho, co máme kolem domu k dispozici. Proto mají děti prolézačky a pískoviště ze starých pneumatik a pro písek jsme zajeli do nedalekého štěrkopískoviště. Domeček na hraní mají děti z vrbového proutí. Lavička na dvoře, kterou příjemně vyhřívá podvečerní slunce, je také vrbová. Použili jsme také staré palety," vypráví Veronika.

3. místo (378 hlasů)3. místo (378 hlasů):Konečně padesát. K narozeninám si postavil parádní pergolu s grilem

Třetí místo vybojoval příběh o splněném snu, který si nadělil ke svým padesátinám otec Petry Klazarové. Ta je na svého otce velmi pyšná a ráda se jeho dílem pochlubila.

"V roce 2010 se můj táta rozhodl, že si splní dávný sen. Ke svým padesátinám si postaví na zahradě parádní pergolu s jezírkem. Nejprve naše rodina protestovala, báli jsme se práce, ale teď jsem na svého tátu hrdá," píše ve svém příspěvku.

Druhá horní část, částečně nad jezírkem, je velká 12 metrů čtverečních a má...

Druhá, horní část, částečně nad jezírkem, je velká 12 metrů čtverečních a má podlahu ze sibiřského modřínu.

Táta slaví padesátiny. Přátelé přišli blahopřát.

Táta slaví padesátiny. Přátelé přišli blahopřát.

"Původně jsme pořádali naše večírky v rohu zahrady, kde bylo malé zarostlé jezírko. Měli jsme zde také menší záhon a seděli jsme u stolu umístěném na zámkové dlažbě. Když začalo pršet, vše jsme rychle stěhovali do domu. Naše rodina má bezvadnou partu přátel, se kterou trávíme mnoho večerů. Chtěli jsme se konečně scházet na příjemném místě. Báli jsme se ale náročné práce, která nás se stavbou čekala. Táta byl neoblomný a okamžitě začal s přípravami. Nejdříve jsme postavili plot z KB bloku. Pak jsme v rohu zahrady začali bagrovat a vytvářet prostor pro pergolu a jezírko," vysvětluje Petra začátky zahradní proměny.

4. místo (325 hlasů)4. místo (325 hlasů): Boj s památkově chráněnou kůlnou vyhráli. Mají krásné sezení i s pecí

Čtvrté místo obsadila proměna zchátralé kůlny v příjemné sezení s pecí, které zaslala Dana Nováková.

"V roce 2008 jsme s přítelem přemýšleli, kde budeme bydlet. Pak se nám naskytla možnost koupit starou zámeckou hájovnu a bylo rozhodnuto," píše ve svém příspěvku.

Památkově chráněný dřevník musel být zachován. Nakonec se našel kompromis.

Památkově chráněný dřevník musel být zachován. Nakonec se našel kompromis.

Z dřevníku je domek pro hosty.

Z dřevníku je domek pro hosty.

"Našli jsme bydlení přesně podle našich představ. Dům leží na samotě v krásném zámeckém parku. Okolní příroda a klid byly hlavními důvody, proč dům pořídit. Po počátečním nadšení jsme si uvědomili, kolik práce nás čeká. Po roční totální rekonstrukcí interiéru přišla řada na zahradu. Předchozí majitelé ji využívali k pěstování zeleniny a chovu domácích zvířat. Plán byl jasný. Všechny chlévy, dřevníky a podobné kůlny nevábného vzhledu strhneme. Jenže jsme narazili na odpor památkářů," popisuje začátky Dana.

5. místo (309 hlasů)5. místo (309 hlasů): Okrasnou zahradu budoval osm let. Díky přehradě přežila i povodeň

Pátou příčku obsadila okrasná zahrada s dvěma jezírky pod hrází Plumlovské přehrady, kterou majitel Zdeněk Ondráček budoval osm let.

"Moje zahrada není moc veliká, má rozměry 11 × 20 metrů. Rád na ní posedím s přáteli, případně u dobré pečeně z venkovního krbu, který jsem si také pro tyto účely postavil. Mým koníčkem je sbírání minerálů, a tak ji postupně doplňuji o tyto dekorační kameny. Na pozemku jsem vytvořil dvě jezírka. Jedno má obsah 15 metrů krychlových a druhé menší nabízí jen dva metry krychlové. V obou mám okrasné rostliny a ryby," píše ve svém příspěvku.

Zahradu máme pod hrází Plumlovské přehrady.

Zahradu máme pod hrází Plumlovské přehrady.

Nad naší zahradou máme hráz Plumlovské přehrady, která nás od povodní vždy...

Nad naší zahradou máme hráz Plumlovské přehrady, která nás od povodní vždy ochránila.

"Okrasnou zahradu jsem budoval postupně osm let. Její založení totiž stojí hodně času. Postupem doby se mění, dorůstá a po letech konečně vypadá tak, jak jsem si přál. Vše jsem sázel tak, aby vždy na zahradě něco kvetlo a měl jsem z toho radost a potěšení. Rostliny také doplňuji a různě obměňuji. Práce na zahradě je můj způsob relaxace. Přicházím na jiné myšlenky a také mě lépe napadá, jak ji ještě zdokonalit," uvádí Zdeněk.

Informace pro výherce

Vítězové soutěže Relax na zahradě obdrží vyrozumění elektronickou poštou, případně telefonicky nejpozději do 30 dnů od vyhlášení výsledků soutěže.

Výherci soutěže i ankety jsou povinni si výhru v podobě výrobků vybrat u společnosti WPC nejpozději do 30. 9. 2013. V opačném případě si společnost WPC vyhrazuje právo odmítnout předání výhry.

Podrobné podmínky soutěže zde.

Autor:


Nejčtenější

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.
Dům šejdrem má 46 metrů čtverečních. Ponorkové nemoci se rodina vyhnula

Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí...  celý článek

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost však trvala krátce. Přesně do chvíle, kdy...  celý článek

Centrum obytného prostoru tvoří kuchyňský ostrov, jehož pracovní deska je...
Majitel bytu na Vinohradech vsadil na bílou barvu a kazetové dveře

Bydlení na Vinohradech láká v Praze spoustu zájemců. A to přesto, že bez náročné rekonstrukce se zde obejdou jen těžko. V tomto případě však majitel teprve po...  celý článek

Novinka Minimal black matt 20 year light - klika má na své čelní straně...
Černé matné kliky jsou módní, umějí už dokonce v noci i svítit

Je jako podaná ruka: hned víte, zda je vám příjemná. Kliky u dveří se dotýkáme mnohokrát za den, přitom si jen málokdy uvědomíme, jak se v průběhu let dveřní...  celý článek

Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř shodovaly. Ale než k tomu došlo, byt se na...  celý článek

Další z rubriky

Terasu se zbytkem zahrady spojuje úzký pruh trávníku, který majitelka během...
Dva roky dřiny: úzký trávník proměnila na skalku, teď ji čeká bazén

Jsou lidé, kteří nepotřebují obrovskou zahradu. Pro radost, a nutno zdůraznit že i pro dřinu, jim stačí úzký pruh trávníku. Své květiny pak chrání před sluncem...  celý článek

Okolí terasy je ze západu částečně kryto rakytníkovými keři, které plní fukci...
Bez zastínění si v horkém létě majitelé terasu příliš neužijí

Jinak vypadají věci na papíře, jinak v reálném životě. Majitelé si k rodinnému domu naplánovali velkou terasu, kterou rádi využívají. Ovšem v horkých dnech se...  celý článek

Zpustlá zahrada se po pár letech péče zcela proměnila.
Dva příběhy teras: vytvořili si zelený ráj a dům v místě stoleté vody

První manželé se zamilovali do zahrady v zuboženém stavu. Kvůli ní si koupili chatu. Druhý pár hledal pozemek pro rodinný dům, našel jej v místě, kde prošla...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.