Na všech oknech v domě jsou rolety, výjimkou je prosklená rohová jídelna v...

Na všech oknech v domě jsou rolety, výjimkou je prosklená rohová jídelna v přízemí se závěsy. | foto: Jakub Pelnář

Funkcionalistická vila prošla skvělou proměnou. Nadupaný je i suterén

Funkcionalistická vila od Ladislava Žáka stojí na Praze 6 od roku 1932. Majitelé nemovitosti oslovili architektku Veroniku Pánkovou, aby jim zařídila jejich 392 metrů čtverečních velký domov.

Vila již dříve prodělala drobné stavební zásahy a úpravy prostor v suterénu. Pak se ale práce zastavily a v rekonstrukci pokračovali až noví majitelé. S architektkou se domluvili na návrhu interiéru i za cenu stavebních úprav.

Může se hodit

Viladům Mramorka

Mramorka - jedinečné bydlení ve viladomech na Praze 5.

„S majitelem domu, který je pražským developerem, se dobře spolupracovalo. Jeho profese mu umožňuje nadčasový pohled s respektem k původní architektuře, měl racionální postřehy a jeho postoj k novým řešením byl vždy vstřícný. V lokalitě vyrůstal a jeho snem bylo, se po letech do této oblasti opět vrátit,“ popisuje spolupráci architektka.

Do dispozice domu nebylo možné výrazně zasahovat, po rozkreslení prostor se však našlo několik míst, kde se přeci jen příčky posunuly nebo přetvarovaly.

Z malého zádveří se náhle vyklubal prosvětlený vstupní prostor a v ložnici bylo dle přání možné umístit do prostoru i velkou manželskou postel. „Místy jsme přesouvali i dveře, jednotky vzduchotechniky a největší změnu pocítila pochopitelně elektroinstalace,“ popisuje proměnu vily Veronika Pánková.

„Samotná atmosféra interiéru domu vyplynula ze společných rozhovorů a z požadavků na využití prostoru. Klienti preferovali přírodní povrchy, především dřevěnou olejovanou podlahu. Dub a jeho modifikace, ať už v podobě podlahy, obkladu nebo nábytku, prostupuje celým domem a propůjčuje interiéru teplou přirozenou barvu,“ říká Pánková.

Dub a jeho modifikace, ať už v podobě podlahy, obkladu nebo nábytku, prostupuje celým domem.

V obýváku je pouze malá televize vložena do niky ve stěně vedle pracovního koutu, aby mohl nejmladší člen rodiny sledovat pohádky.

Prostory náročnější na provoz, jako je zádveří, komunikační chodby, garáž, vinotéka a kuchyně mají podlahu ze světlešedé betonové stěrky, která koresponduje s architektonickým směrem funkcionalismu. Koupelny a toalety už byly obložené přírodním travertinem.

Vstupní podlaží se skleněnými dveřmi

Celé vstupní podlaží vily zabírá velký volně plynoucí prostor. Již od zádveří je možné dohlédnout do jídelny, obývací části nebo i kuchyně. Pro vytvoření těchto průhledů bylo potřeba odsunout příčku u vstupu a použít celoprosklené stěny s dveřmi.

Pro vytvoření těchto průhledů bylo potřeba odsunout příčku u vstupu a použít...

Majitelé chtěli mít v domě velké množství úložného prostoru. To vyřešil vestavný nábytek na míru. Podlahu ozdobily mosazné pásky lineárně vložené do stěrky, pásky člověka navádí dále do domu. Mosaz se v domě opakuje i na dalších detailech.

Díky vybudování promítací místnosti v suterénu bylo možné ponechat obytný prostor v patře bez rozměrné televize, a tak se mohl stát přirozenou dominantou kulatý jídelní stůl a samotný výhled do zahrady. V obýváku je pouze malá televize vložena do niky ve stěně vedle pracovního koutu, pro možnost sledování pohádek nejmladšího člena rodiny.

Horní patro vybízí k odpočinku

Vrchní patro domu je čistě soukromé, slouží jako noční část vily. Nachází se zde ložnice se šatnami a otevřeným prostorem pro relaxaci. Součástí je volně stojící vana a dále přímý vstup do pánské koupelny a samostatné sprchy.

Relaxační místnost částečně kryjí okenní fólie s motivy převzatými z knihy o lokalitě a i přímo o dané vile. Zastínění doplňují látkové rolety s pohonem. Rolety jsou na všech oknem v domech, výjimkou je prosklená rohová jídelna v přízemí se závěsy.

Dámská pracovna

Pánská pracovna

Suterén skrývá vinotéku, televizní místnost a garáž

Suterén obsahuje technické zázemí domu, garáž, dvě pracovny, zimní šatnu s částí na ukládání sportovního náčiní, ale i vinotéku a televizní pokoj. Tato místnost byla záměrně celá v antracitové barvě, aby světlé povrchy nerušily diváky při projekci.

Místnost je ze dvou stran obložena akustickými čalouněnými panely a jako osvětlení zde slouží drobná, stmívatelná, bodová svítidla, která evokují hvězdné nebe.

Pánská pracovna je na přání klienta v tmavších tónech, přírodní dubovou podlahu doplnil nábytek z kartáčovaného dubu v tmavém oleji, niky knihovny a zadní stěna místnosti jsou obloženy kamennou dýhou.

Dámská pracovna je naopak světlá, je zde jako v jediné místnosti v domě tapeta s výšivkou v barvě rozkládací sedačky. Z pracovny je možné využívat i menší šatnu, a tak místnost příležitostně slouží i jako pokoj pro hosty.

„Svítidla interiéru jsem navrhla s důrazem na možnost intimního osvětlení, které lze kombinovat v několika scénách. Významnou roli v nepřímém osvětlení hraje i jemné podsvícení vybraného nábytku. Převážná většina nábytku v domě je vyrobena na míru. Jedině tak bylo možné sladit materiály, jejich barevnost, tvarosloví a určit jejich vnitřní uspořádání dle požadavků,“ vysvětluje architektka.

Na přání majitele byla diskuse vypnuta.