Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můj rodný dům s chovem prasnic jsme proměnili na romantické stavení

  1:00aktualizováno  1:00
Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Je to statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. Slíbili jsme si, že si vybudujeme zákoutí, kde budeme čas od času odpočívat, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Jde o statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. | foto: Jitka Bezděková

Rozlehlé venkovní prostory a různá zákoutí se na našem statku přímo samy nabízely. Postupně jsme si vytvořili posezení na balkoně, ve stínu pod statným ořechem, na zápraží a v letní kuchyni.

Nejraději však lenošíme pod naší pergolou, kterou jsme si s manželem postavili na místě, kde dříve stál kotec pro psy. Dlouho jsme přemýšleli, zda ji zastřešit či nikoli, ale pak nás na zahradní výstavě uchvátila rostlina vistárie.

Romantický statek

S vidinou hustě propletených větví tvořících přírodní zastřešení jsme neváhali a okamžitě ji pořídili.

Na první hrozen květu jsme sice čekali dlouho, ale výsledek byl skvělý. Opojná vůně se line přes náš celý dvůr.

Kamarádi nám navíc darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

Na půdě jsme našli staré dřevěné okenice, které nám učarovaly tak, že jsme je umístili na zeď kolem výklenku, kde v létě přebývá několik málo květináčů. Nechybějí zde ani svazky levandule, jež svou jedinečnou vůní dodává všemu sladký podtón.

Může se hodit

Najděte si na Reality.iDNES.cz své vysněné bydlení. Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí.

S pomocí šikovného zedníka jsme postavili prostý krb z pálených cihel, na podlahu jsme položili břidlicové desky, které manžel objevil v našem starém chlévě. Stačilo odstranit nátěr z vápna a podlaha byla na světě.

Malé nedostatky břidlicových ploten jsme vylepšili žulovými kostkami. Podlaha tak přirozeně splynula s vydlážděným dvorem.

Kamarádi nám darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer...

Kamarádi nám navíc darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

Starý selský stůl po babičce, jenž stál opuštěný v sadě pod stromem, se nám zalíbil pro svou odolnost. Přece jen toho měl již hodně za sebou a dlouho se pral s deštěm i mrazem. Několik dubových prken stačilo na malou proměnu v nový bytelný stůl.

A protože se říká, že staré půdy jsou bezednou pokladnicí, pátrali jsme dál a objevili pod hustými pavučinami poslední, ale asi nejdůležitější článek: dřevěné židle.

Opět přišly na řadu brusné papíry, štětec a teakový olej. Když to tak shrnu, investicí byla spíš pořádná špetka odhodlání vytvořit ze starého, původního něco nového, co by mohlo posloužit dál.

Naše pergola není perfektní, tu a tam se najde nějaký nedostatek v podobě kapek na zádech. To nám však není na překážku. I dešťové kapky přece jednou uschnou.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:Nejčtenější

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Skvosty na trati. Nejkrásnější česká nádraží, na než je radost pohledět

Litoměřice. Manželé Plíhalovi koupili zchátralou industriální budovu a vrátili...

Během prázdnin se možná na některém z nich ocitnete. Když nebudete zrovna dobíhat vlak, porozhlédněte se. Nádraží mají...Postavila si dřevostavbu na místě bývalé skládky. Teď tu má i zahradu

Značnou část obývacího prostoru zabírá skvělá modulární sedací souprava (Saba),...

Malebný kout moravské vesnice, žleb s překrásným výhledem na okolní krajinu, kde si vytvořila svůj domov zahradní...

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Magická chaloupka s doškovou střechou přitahuje hosty i ceny jako magnet

Dům stojí ve vinařské obci Dörgicse na severním břehu Balatonského jezera.

Maďarská rodina Antalových se rozhodla pronajímat v okolí Balatonu prázdninové domy. Po úspěchu s dvěma opravenými...

Další z rubriky

Opravil byt, postavil dům a upravil zahradu. Manželka chce ještě víc

Při pohledu na dům asi jen málokoho napadne, že jde o rekonstrukci staršího...

Kdo si postaví dům, musí počítat s tím, že práce nikdy nekončí, tak alespoň vyznívají všechny příspěvky, které přišly...

Mají dům i terasu, přesto ještě nejsou spokojeni. Občas vadí i slunce

Dům oslovil čtenáře a jeho rodinu svým architektonickým řešením.

Žehráme, když moc prší, vadí nám slunce, pokud je ho příliš. Tak to mají lidé nastaveno. Kombinace obou problémů je...

Bezbariérový dům se pro ně stal nutností. Předem mysleli i na relaxaci

V přízemí má majitelka vše potřebné, kuchyň, koupelnu i ložnici.

Pořídit si bezbariérové bydlení na dobu, kdy člověk nezvládá chodit po schodech, bývá velmi rozumné. Zejména v případě,...Najdete na iDNES.cz