Můj rodný dům s chovem prasnic jsme proměnili na romantické stavení

  1:00aktualizováno  1:00
Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Je to statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. Slíbili jsme si, že si vybudujeme zákoutí, kde budeme čas od času odpočívat, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Jde o statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. | foto: Jitka Bezděková

Rozlehlé venkovní prostory a různá zákoutí se na našem statku přímo samy nabízely. Postupně jsme si vytvořili posezení na balkoně, ve stínu pod statným ořechem, na zápraží a v letní kuchyni.

Nejraději však lenošíme pod naší pergolou, kterou jsme si s manželem postavili na místě, kde dříve stál kotec pro psy. Dlouho jsme přemýšleli, zda ji zastřešit či nikoli, ale pak nás na zahradní výstavě uchvátila rostlina vistárie.

Romantický statek

S vidinou hustě propletených větví tvořících přírodní zastřešení jsme neváhali a okamžitě ji pořídili.

Na první hrozen květu jsme sice čekali dlouho, ale výsledek byl skvělý. Opojná vůně se line přes náš celý dvůr.

Kamarádi nám navíc darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

Na půdě jsme našli staré dřevěné okenice, které nám učarovaly tak, že jsme je umístili na zeď kolem výklenku, kde v létě přebývá několik málo květináčů. Nechybějí zde ani svazky levandule, jež svou jedinečnou vůní dodává všemu sladký podtón.

Může se hodit

Najděte si na Reality.iDNES.cz své vysněné bydlení. Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí.

S pomocí šikovného zedníka jsme postavili prostý krb z pálených cihel, na podlahu jsme položili břidlicové desky, které manžel objevil v našem starém chlévě. Stačilo odstranit nátěr z vápna a podlaha byla na světě.

Malé nedostatky břidlicových ploten jsme vylepšili žulovými kostkami. Podlaha tak přirozeně splynula s vydlážděným dvorem.

Kamarádi nám darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer...

Kamarádi nám navíc darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

Starý selský stůl po babičce, jenž stál opuštěný v sadě pod stromem, se nám zalíbil pro svou odolnost. Přece jen toho měl již hodně za sebou a dlouho se pral s deštěm i mrazem. Několik dubových prken stačilo na malou proměnu v nový bytelný stůl.

A protože se říká, že staré půdy jsou bezednou pokladnicí, pátrali jsme dál a objevili pod hustými pavučinami poslední, ale asi nejdůležitější článek: dřevěné židle.

Opět přišly na řadu brusné papíry, štětec a teakový olej. Když to tak shrnu, investicí byla spíš pořádná špetka odhodlání vytvořit ze starého, původního něco nového, co by mohlo posloužit dál.

Naše pergola není perfektní, tu a tam se najde nějaký nedostatek v podobě kapek na zádech. To nám však není na překážku. I dešťové kapky přece jednou uschnou.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Za devět dnů měli hotovou hrubou stavbu domu, teď si už užívají

Pohled na terasu na jižní straně

Že nikdy není pozdě začít nový život nebo si pořídit nové bydlení, dokazuje i příběh čtenářky Radky. Kolem nového domu...

O pergolu se zasloužila celá rodina, teď si ji také všichni užijí

Majitelé tráví na terase společně spoustu času.

Češi mají jasno, jak by měla vypadat domácí letní pohoda: volný čas by chtěli trávit na terase, nejlépe chráněné před...

Cena za rekonstrukci domu se vyšplhala na trojnásobek. Majitelé nelitují

Vizualizace: dům po proměně, pohled ze zahrady

Rekonstrukce starého domu dokáže přinést spoustu překvapení. Jenže místo zazděného pokladu to bývají jiné „radosti“,...Najdete na iDNES.cz