Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můj rodný dům s chovem prasnic jsme proměnili na romantické stavení

  1:00aktualizováno  1:00
Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Je to statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. Slíbili jsme si, že si vybudujeme zákoutí, kde budeme čas od času odpočívat, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Před časem jsme se s manželem rozhodli, že si šetrně a s citem upravíme můj rodný dům. Jde o statek, kde předkové chovali prasnice a vyváželi je do celé Evropy. | foto: Jitka Bezděková

Rozlehlé venkovní prostory a různá zákoutí se na našem statku přímo samy nabízely. Postupně jsme si vytvořili posezení na balkoně, ve stínu pod statným ořechem, na zápraží a v letní kuchyni.

Nejraději však lenošíme pod naší pergolou, kterou jsme si s manželem postavili na místě, kde dříve stál kotec pro psy. Dlouho jsme přemýšleli, zda ji zastřešit či nikoli, ale pak nás na zahradní výstavě uchvátila rostlina vistárie.

Romantický statek

S vidinou hustě propletených větví tvořících přírodní zastřešení jsme neváhali a okamžitě ji pořídili.

Na první hrozen květu jsme sice čekali dlouho, ale výsledek byl skvělý. Opojná vůně se line přes náš celý dvůr.

Kamarádi nám navíc darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

Na půdě jsme našli staré dřevěné okenice, které nám učarovaly tak, že jsme je umístili na zeď kolem výklenku, kde v létě přebývá několik málo květináčů. Nechybějí zde ani svazky levandule, jež svou jedinečnou vůní dodává všemu sladký podtón.

Může se hodit

Najděte si na Reality.iDNES.cz své vysněné bydlení. Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí.

S pomocí šikovného zedníka jsme postavili prostý krb z pálených cihel, na podlahu jsme položili břidlicové desky, které manžel objevil v našem starém chlévě. Stačilo odstranit nátěr z vápna a podlaha byla na světě.

Malé nedostatky břidlicových ploten jsme vylepšili žulovými kostkami. Podlaha tak přirozeně splynula s vydlážděným dvorem.

Kamarádi nám darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer...

Kamarádi nám navíc darovali venkovní kovový lustr na svíčky, kterými si svítíme večer u grilování nebo jen tak u sklenky dobrého vína.

Starý selský stůl po babičce, jenž stál opuštěný v sadě pod stromem, se nám zalíbil pro svou odolnost. Přece jen toho měl již hodně za sebou a dlouho se pral s deštěm i mrazem. Několik dubových prken stačilo na malou proměnu v nový bytelný stůl.

A protože se říká, že staré půdy jsou bezednou pokladnicí, pátrali jsme dál a objevili pod hustými pavučinami poslední, ale asi nejdůležitější článek: dřevěné židle.

Opět přišly na řadu brusné papíry, štětec a teakový olej. Když to tak shrnu, investicí byla spíš pořádná špetka odhodlání vytvořit ze starého, původního něco nového, co by mohlo posloužit dál.

Naše pergola není perfektní, tu a tam se najde nějaký nedostatek v podobě kapek na zádech. To nám však není na překážku. I dešťové kapky přece jednou uschnou.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Další z rubriky

Soutěž o terasu za 50 tisíc: prožijte léto na zahradě či na lodžii

V létě se stává terasa u domu druhým obývacím pokojem.

Zahrádkáři už netrpělivě vyhlížejí stoupající rtuť teploměru, to platí i o těch, kteří rádi zvelebují své domy i byty...

K romantickému výhledu na řeku a skály jim chybí jen terasa

Dům s terasou a dvěma lodžiemi stojí v obci nedaleko Slatiňan, v krásném údolí...

Velké plány mají majitelé teras u bytů či u malých rodinných domků, ale i ti, kteří se pustili do stavby domu, který...

Terasa, která funguje jako druhý obývací pokoj i zahrada dohromady

Velké truhlíky kolem terasy umožnily majitelům vytvořit příjemný předěl od...

Nový byt s velkou terasou a výhledem určitě naplňuje představy o příjemném bydlení. Ale po pár letech to už nestačí,...

Najdete na iDNES.cz