Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

  1:00aktualizováno  1:00
Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se však už dnešní auta úzkým vjezdem nedostanou. Rekonstrukce takového domu čekala na architekty ze studia Archport v pražských Bohnicích.

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo možné „srovnat“ výšky obou domů. | foto: Kompost.works: Petr Polák, Matěj Hošek

Rodinný dům se zastavěnou plochou pouhých 108 m2 si postavili tehdejší majitelé na okraji řadových domů ve 30. letech minulého století. V uliční frontě působil svým měřítkem jako „malý příbuzný“, což nezměnila ani první rekonstrukce 40 let poté.

Původní rodinný dům měl sedlovou střechu s výrazným sedlovým vikýřem do ulice....

Fasáda sice působila velmi zachovale, vnitřní konstrukce domu však byly ve špatném stavu.

„Naším cílem bylo souvislou řadu domů vhodně zakončit stavbou se ´správnou velikostí´, v tom nás však limitoval drobný ´detail´ v podobě okna ve štítové stěně sousedního objektu, které muselo být zachováno,“ vysvětluje architekt Vojtěch Hybler ze studia Archport, které se rekonstrukce ujalo.

Původní rodinný dům měl sedlovou střechu s výrazným sedlovým vikýřem do ulice, komplikovanou a nepřehlednou dispozici přízemí, takřka neobyvatelné podkroví a sklepní prostory s technickým zázemím ve velmi špatném stavu. Praktický nebyl ani malý přístavek s hlavním vstupem a koupelnou směrem k průjezdu.

Dokonce ani existence dvojgaráže na zahradě za domem nepředstavovala kladné body: vjezd k ní byl dimenzovaný na mnohem menší auta, než dnes rodiny s dětmi preferují.

Fotogalerie

Pro čtyřčlennou rodinu však chyběla především jedna velmi podstatná věc, dostatek prostoru. Architekti tak museli získat důležité metry jediným způsobem: maximálně otevřít všechny obytné plochy a omezit chodby na minimum.

Zůstaly jen obvodové stěny

Architekti Vojtěch Hybler a David Dvořák se s ohledem na špatný stav konstrukcí původního domu rozhodli zachovat pouze přízemní obvodové zdi. K bourání přistupovali citlivě, detailními průzkumy si ověřili, které části konstrukce domu lze zachovat a které se musí odstranit. Zmizely také zbytečné přístavky a rušivé prvky.

Aby dům svými proporcemi odpovídal navazující zástavbě, rozhodli se architekti zakončit blok domů nárožním hliníkovým vikýřem, který výškově navazuje na římsy sousedních objektů.

„Kompozice nárožního prvku jsme doplnili o plechovou římsu, v níž je schovaný okapový žlab. Zbytek domu je omítnutý světle šedou tenkovrstvou omítkou, sedlová střecha je opláštěna betonovými střešními taškami zinkově šedé barvy,“ popisují proměnu domu autoři projektu, Vojtěch Hybler a David Dvořák.

Teplá žlutá oživuje interiér, kde převládají bílá a šedá. V místě původní nosné...

Teplá žlutá oživuje interiér, kde převládá bílá a šedá. V místě původní nosné stěny zůstal překlad, který i díky betonové stěrce vymezuje jednotlivé obytné zóny.

K neutrální šedé pak architekti přidali optimistickou žlutou, použili ji jak na vchodové dveře, tak na původní pumpu, kterou na zahradě ponechali. Teplá žlutá se objevila i v interiéru, kde září jako slunce žluté schodiště, stejnou barvu dostaly také zadní stěna vestavěné knihovny nebo jídelní židle.

Velkou proměnou prošla původní dvojgaráž, z níž je zahradní domek se saunou a úložným prostorem pro zahradní nábytek a nářadí. Nabízí však i malý dvorek s grilem.

„Měřítko garáže bylo zachováno, jen jsme jej podpořili vertikálou komína vytvářející dominantu zahrady. Střechu jsme nechali osadit zelení,“ doplňuje architekt Hybler. Výrazné a zároveň střídmé tvary malé stavby evokují vzpomínky na funkcionalistickou architekturu.

Detaily, které zaujmou

„Nejdůležitějším prostorem v domě je obývací pokoj s kuchyní s přímou návazností na venkovní terasu a zahradu, jeho těžiště představuje tmavý blok s krbovou vložkou. Prostor je opticky dělený výrazným překladem v místě původní nosné stěny,“ vysvětluje architekt David Dvořák.

„Tajné“ posuvné dveře tvořené knihovnou vedou do pracovny.

„Tajné“ posuvné dveře tvořené knihovnou vedou do pracovny.

Nutnost omezit chodby dala vzniknout i „tajným“ posuvným dveřím vytvořenými knihovnou, jimiž lze vstoupit z obývacího pokoje do pracovny majitele. Z obytného prostoru lze přirozeně přejít na terasu a do zahrady.

V podkroví tvoří dominantní prostor schodišťová hala osvětlená velkým oknem. Jejím středobodem se stal kvádrový „piedestal“ pro interiérovou zeleň. Ta ostatně hraje významnou roli i v dalších místnostech, své místo našla také v prostoru za kuchyňskou linkou.

Pokoje a ložnice jsou vybaveny vlastními úložnými prostory a nabízejí dostatek soukromí. Koupelna v podkroví je koncipována jako prostor pro relaxaci s minimem rušivých elementů. Díky pečlivému plánování vznikly funkční a prostorné úložné prostory v jednotlivých pokojích, které ve starém domě výrazně chyběly.

Garáž se proměnila na zahradní domek s dvorkem pro grilování.

Garáž se proměnila na zahradní domek s dvorkem pro grilování.

Informace o projektu

Autor: Archport

Realizační firma domu: JTM Partners

Realizační firma interiéru: Acer Design

Návrh zahrady a interiérové zeleně: Stanislav Hybler

Projekt: 2014 - 2016

Realizace: 04/2016 - 02/2017

Užitná plocha: 173,5 m2

Zastavěná plocha: 108 m2

Plocha pozemku: 362 m2

Autoři projektu

Architektonické studio Archport bylo založeno v říjnu roku 2013 Vojtěchem Hyblerem a Davidem Dvořákem. Jeho základem je láska ke geometrii, jednoduchosti a úcta ke kontextu. Zabývá se návrhy rodinných domů, rekonstrukcemi i grafikou. V poslední době je studio podepsáno pod stavbou rodinného domu v Náletu, renovací sálu pro elitní školu Porg nebo domu Babu v Kyjích. Studio sídlí na pražském Smíchově.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Rodina koupila pivovar. Po deseti letech v něm nechala srdce i duši

Vstupní recepci dominují zachovalá keramická historická kamna Braupfanne.

V bavorském městečku Eilsbrunn, ležícím jen pár kilometrů od hranic nedaleko Řezna, byla dlouhé roky dominantou budova...

Sýpka v Orlických horách se rozpadala. Podívejte se, jak to s ní dopadlo

Sýpka z poloviny 19. století se pomalu rozpadala.

Muzeum Orlických hor otevřelo před několika lety novou a velice atraktivní expozici. Vznikla z pomalu se rozpadající...

Z hostince muzeum. Müllerův dům prorostlý plísní zachránilo až město

Budova Muzea města Tišnova, známá jako Müllerův dům, je kulturní památkou.

Budova Muzea města Tišnova, známá jako Müllerův dům, je kulturní památkou. Vznikla kolem roku 1712 přestavbou staršího...Najdete na iDNES.cz