Dům má tři terasy, jednu v přízemí a na zbylé dvě lze vstoupit z ložnic v...

Dům má tři terasy, jednu v přízemí a na zbylé dvě lze vstoupit z ložnic v patře. V popředí na obrázku je terasa se vstupem z ložnice majitelů. | foto: Jeremy Philips

Na výletě se zamilovali do mlýna s vodopádem. Přeměnili jej na domov

  • 80
Třicetiletý britský architekt David Maguire a jeho přítelkyně projektantka Nicol Aitkinová si koupili ve Walesu opuštěný mlýn a celý jej kompletně zrekonstruovali. Nyní však mlýn prodávají za v přepočtu 19 milionů korun.

Vodní mlýn z přelomu 18. a 19. století leží v nádherné chráněné krajinné oblasti Berwyn, jen pár kilometrů od velšského městečka Llangollen. Stavbu objevili David s Nicol úplnou náhodou, během výletu na sklonku roku 2011. Na první pohled se do domu zamilovali a udělali tehdejším majitelům kupní nabídku. Ta byla bohužel odmítnuta, neboť dům již byl přihlášen do novoroční dražby.

O měsíc později v aukci starý vodní mlýn za v přepočtu necelých sedm milionů českých korun získali. Byla to nakonec úplně stejná cena, jakou původně majitelům nabídli. Okamžitě se vrhli na přípravy a plánování.

Rekonstrukce mlýna

Déle než šest měsíců trvaly práce na projektu, následujících pět měsíců mlýn svépomocí rekonstruovali a dokončovali přístavbu. Takto rychle mohla přestavba proběhnout i díky tomu, že objekt historického mlýna byl opomenut v zápisech památkově chráněných budov a stavební úřad nevznesl proti prováděným zásahům žádnou námitku.

Mladí partneři v byznysu i osobním životě od začátku kupovali dům jako investiční projekt, sami bydleli v malém dvoupokojovém bytě v Manchesteru.

Může se hodit

Také hledáte novou nemovitost, kterou byste proměnili v bydlení svých snů? Vyberte si ze široké nabídky z celé ČR na Reality.iDNES.cz.

"Rozhodli jsme se vyzkoušet, jestli umíme pracovat jako tým a jestli máme potenciál na komerční úspěch," svěřil se pár britskému deníku Sunday Times. Díky Davidovým architektonickým nápadům a Nicolině pečlivé projektové přípravě se jim podařilo vytvořit z mlýna kouzelný moderní domov.

Ke zrekonstruovanému dvoupatrovému kamennému mlýnu připojili celoprosklený obytný prostor, do kterého umístili kuchyň s jídelnou. Kuchyňská linka dokonce plynule navazuje na svou interiérovou část i venku na terase. Z terasy jsou krásné výhledy na řeku a čtyřmetrový vodopád.

Hlavní ložnice je jednou z nejexkluzivnějších místností v celém domě. Prostoru dominují tři hlavní body: rozložitá vysoká postel, samostatně stojící oblá vana a terasa.

V původním traktu domu je obývací pokoj. V patře je umístěna koupelna majitelů a dvě samostatné ložnice. Právě hlavní ložnice je jednou z nejexkluzivnějších místností v celém domě. Prostoru dominují tři hlavní body: rozložitá vysoká postel, samostatně stojící oblá vana a terasa s výhledem do lesa.

Dům je zařízen prostě a v ladných moderních liniích. Rovnováha starého a nového dokazuje, že i zdánlivě prvoplánově rustikálním místům sluší moderní tvarosloví. Například okna autoři násobně zvětšili, v obytném patře dokonce převažují francouzská okna. Šedé hliníkové rámy dokonale ladí s kamenným zdivem.

Dům zatím stále patří mladému páru, třicetiletému Davidu Maguiremu a jeho přítelkyni Nicol Aitkinové.

Použity jsou přírodní materiály jako kámen, sklo a masivní dřevo, nejvíce dub. Dubové jsou všechny dveře i robustně působící kuchyňská linka, která je doplněná o bíle lakované skřínky.

Podobně subtilně působí i dubové schodnice důmyslně nasvětleného schodiště do patra. Dřevo bylo hojně použito i v koupelně, a to i málo tradičním způsobem: z březových latí je vyroben nejen nábytek, ale i umyvadlo, podlaha i stropní podhledy.

Kuchyňská linka plynule navazuje na svou interiérovou část i venku na terase.

Ačkoliv si obyvatelé ostrovů na vytápění ani během zimních měsíců obvykle příliš nepotrpí, tento mlýn je výjimka a pár stavitelů myslel na pohodlí budoucích majitelů. I velkorysé prosklené prostory se dají snadno, úsporně a šetrně k okolní přírodě vytopit pomocí LPG.

Letos v létě, po kompletním dokončení domu, se David s Nicole rozhodli mlýn prodat. Je v nabídce místní realitní kanceláře za v přepočtu necelých devatenáct milionů korun.

, pro iDNES.cz