Z Prahy jsme odešli na vesnici u Plzně, ale rozhodně nelitujeme.

Z Prahy jsme odešli na vesnici u Plzně, ale rozhodně nelitujeme. | foto: Lucie Korbová

Děti paneláku našly štěstí na venkově. Bez hypotéky to však nešlo

  • 167
Prvním příspěvkem do našeho seriálu Proti proudu je příběh mladých manželů, kteří se rozhodli žít jinak. Odešli z rodných panelových bytů, vážně uvažovali o životě v jurtě i stavbě slaměného domu. Nakonec se usadili na venkově nedaleko Plzně.

"Oba jsme vyrostli v panelákovém bytě s umakartovým jádrem. Věděli jsme, že takhle rozhodně bydlet nechceme. Museli jsme si však poměrně dlouho ujasňovat, kde a v čem vlastně toužíme žít. Zvažovali jsme jurtu i slaměný domeček, který jsme si zkusili i stavět na pracovním semináři, ale vždy jsme skončili u ceny pozemku, který je často dražší než samotná stavba," popisuje začátky hledání čtenářka Lucie a pokračuje ve vyprávění.

Z paneláku na statek

Proto jsme se nakonec rozhodli pro starší dům s pozemkem a přispět tak k recyklaci materiálu a oživení venkova. Začali jsme hledat vhodnou nemovitost a zjistili, že největším problémem bude výběr lokality.

Kvůli příliš vysokým cenám jsme se museli rozloučit se Středočeským krajem a vyrazili jsme směr západní Čechy. Výsledek nás velmi mile překvapil.

Podařilo se nám koupit v podstatě dva venkovské statky na pozemku o rozloze 4 500 metrů čtverečních. Museli jsme si ale vzít hypotéku, i když cena za tak velikou nemovitost byla velmi příznivá.

Hypotéky jsou nyní nejlevnější

Hypotéky mají v současné době nejnižší sazby. Dlouho to zřejmě nevydrží, proto stojí za to si porovnat, co by vám mohlo vyhovovat - zkuste hypoteční kalkulačku

Na domě nás okouzlila velká zahrada a různá zákoutí, kde si každý vybere to svoje. Dojem na nás taky udělala dřevěná okna. Není totiž výjimkou, že starý dům na vesnici má okna plastová, což není ani hezké, ani domu prospěšné.

Statek nám dělá jen radost, nic vysloveně nemilého jsme zatím neobjevili. Přece jen jsme před koupí absolvovali tři důkladné prohlídky. Měli jsme štěstí na realitního makléře, který nám nechal čas na rozmyšlení a zodpověděl všechny naše dotazy.

Pohled na horní dům s výměnkem a garáží

Nyní jsme ve fázi víkendových oprav a úprav. První na řadě jsou práce, které nám umožní přečkat v domě zimu. Naší hlavní starostí je kompletně nové topení. Vybrali jsme centrální vytápění s kotlem na více druhů tuhých paliv. Dále musíme zateplit strop v budoucí kuchyni a odvětrat a zateplit podlahu v kuchyni: odkopeme třicet centimetrů podlahy a nasypeme pěnosklo.

Plánujeme bydlení o dispozici 4 + kk. V přízemí chceme velkou kuchyň spojenou s obývací místností bez televize a nahoře pokoje pro spaní.   

Pošlete příběh. Odměníme vás

Pošlete nám své zajímavé netradiční bydlení. Na e-mail: bydleni@idnes.cz stačí poslat snímky vašeho domu či bytu a cestu, kterou jste za svým snem museli urazit. Zveřejněné příspěvky odměníme.

Snažíme se dělat vše svépomocí a také máme štěstí na šikovné tatínky a snažíme se s různým úspěchem zapojit i přátele. Na specializované práce (čištění studny, zapojení topení) si pozveme odborníky.

V rámci možností se zaměřujeme na šetrné a ekologické stavební varianty, ale kompromisy dělat musíme, přece jen cenové rozdíly nejsou zanedbatelné. Museli jsme například rezignovat na zateplení podkroví deskami z konopí nebo ovčí vlnou. Místo toho pořídíme klasickou minerální vatu. Snad to alespoň trochu vyvážíme ekologickými čisticími prostředky, přírodní kosmetikou a tříděním odpadu.

Do budoucna plánujeme chovat ovce, kozu, králíky a slepice a samozřejmě psy, v našem případě border collie. Zároveň chceme pěstovat ovoce a zeleninu. Prostě jako na vesnici, jen to ještě neumíme. Je nám dvacet sedm let, tak to jistě všechno doženeme.

S plánovaným odchodem z Prahy jsme také museli řešit zaměstnání. Manžel pracuje částečně z domova a dojíždí do kanceláře dle potřeby. U něj po definitivním přestěhování žádný problém nenastane. Já pracuji v obchodě v Praze, ale připravuji se na vlastní podnikání v okolí nového bydliště.

Stavení stojí na pozemku o rozloze 4 500 metrů čtverečních.

Věřím, že časem určitě něco vymyslíme i s prostorem na statku. Jsou to dva samostatné domy plus výměnek se sociálním zařízením. Nevylučujeme ani pronájem nebo konání různých akcí.

Vesnice, kde jsme zakotvili, má sto stálých obyvatel. Seznámili jsme se zatím jen s několika staršími sousedy. Nicméně starosta je velmi rád, že má v obci nové mladé lidi. Čtyři kilometry odtud je městečko s veškerou občanskou vybaveností. Bohužel obchody Norma a Jednota COOP nesplňují mé představy o vhodných potravinách. Působí na mě jak z doby před třiceti lety.

O svém životě na statku píší manželé blog, který si můžete prohlédnout ZDE.