Spodní část skříněk slouží jako botník pro tucet oblíbených lodiček.

Spodní část skříněk slouží jako botník pro tucet oblíbených lodiček. | foto: Karin Matzová

Největším zlem je dokonalý domov z katalogu, říká švédská architektka

  • 101
Lidé nejvíce přeceňují vizi "dokonalého domova", říká švédská architektka a designérka Karin Matzová. Vlastní bydlení v bytovém domě ze začátku minulého století si zařídila odvážně a katalogových obrázků se skutečně nedržela. Sny o životě v krásném bytě se totiž dají naplnit i úplně nečekaně.

Byt třiatřicetileté Karin Matzové najdete v nenápadném domě na jedné z hlavních rezidenčních stockholmských ulic Heleneborgsgatan. V celé ulici je už od roku 1980 zákaz vjezdu automobilů, a z relativně rušné komunikace se tak stala příjemně ospalá lokalita pro cyklisty a chodce.

Po pěkném apartmánu toužila i Karin, ale lukrativní nabídky pro ni byly cenově nedostupné. Až jednou na internetu natrefila na nabídku opuštěného a zanedbaného bytu. Byl na její vysněné adrese a za dostupnou cenu.

Neobyčejná proměna bytu

Prodávali ho potomci původního majitele, který si byt pořídil a nastěhoval se do něho právě v době, kdy byla v ulici zavedena dopravní omezení a stala se z ní lákavá adresa.

Pustil se do generálních oprav, ale náhle onemocněl a na rekonstrukci už neměl síly. Garsoniéru pronajímal jako sklad nábytku a časem zůstal prostor zcela opuštěný. Před dvěma roky se holobytem proháněly jen potkani a zájemci o prostor se rozhodně netlačili ve frontě.

Karin Matzová se zoufalého stavu nelekla. Věděla, že je to jediná šance, jak si ve čtvrti, ve které ceny bytů dosahují astronomických výšek, pořídit byt. Po zakoupení se okamžitě pustila do práce. Její nové bydlení má jen 36 metrů čtverečních, ale Karin tato velikost zcela vyhovuje. "Najít podobný volný byt v okolí je téměř nemožné," přiznala Matzová iDNES.cz s tím, že takovéto bydlení si mohla pořídit jen díky obrovské náhodě.

Rekonstrukce, která proběhla minulý rok, vyšla Karin v přepočtu na 750 tisíc korun. Architektka však zdůrazňuje, že tato suma je na stockholmské poměry neuvěřitelně nízká. "Když cizincům říkám, jak levně a výhodně jsem zrekonstruovala byt a pak řeknu částku, ťukají si na čelo. Investice je to skutečně malá, ve Švédsku je všechno hodně drahé," vysvětluje Matzová.

Byt třiatřicetileté Karin Matzové je v nenápadném bytovém domě na jedné z hlavních residenčních stockholmských ulic Heleneborgsgatan.

Architektka prostor bytu rozdělila do dvou základních zón. První, puristicky střídmá, prezentuje všechny současné a moderní prvky. Hladce vyštukované bílé stěny rámují prostor ložnice s konzolovým lůžkem, jednoduchou šatnu a kuchyni.

Skříňové sestavy stejně jako kuchyňská linka jsou z IKEA, doplňky pak z běžné obchodní sítě. Kuchyni s výhledem do zálivu nechybí vůbec nic. Výborně poslouží jak pro přípravu rychlé svačiny, tak při vaření velké večeře pro návštěvu. Prkenná podlaha je v této části garsoniéry natřená leskle bílou barvou.

Druhá část, napravo od vstupních dveří, je ponechána tak, jak byla, omšelá a neuhlazená. Otlučené zdi se zbytky potrhaných tapet ladí s nezasekanými elektrickými rozvody, patinovanými okenními parapety a vše doplňuje podlaha s přírodně namořenými sukovitými prkny.

Matzová se rozhodla tyto prvky zachovat, protože chtěla, aby v bytě zůstal genius loci předešlého majitele. Nechala tedy jeho počáteční úpravy ve stejném stavu. Byt tak stále vypovídá o své historii. Výsledek je jako v pohádce o chytré horákyni - dokončený, nedokončený, omítnutý, neomítnutý.

Karin Matzová si potrpí na módu. V prostoru pod lůžkem jsou na ramínkách na kovovém karuselu pověšené šaty, další oblečení je naskládané v policích.

Na původní omšelou zónu navazuje úsporná koupelna se sprchou a toaletou. Hygienu osvětluje velkorysé okenní prosklení z pokoje. Ani v tomto bytě si Karin neodpustila oblíbené keramické zelenkavé obklady, které hojně používá ve svých projektech.

Architektka zdůrazňuje, že takový domov, který na mnohé může působit na první pohled rebelsky a neuspořádaně, je přesně tím, co jí vyhovuje. "Největším zlem jsou podle mě katalogové představy dokonalého domova. Lidé listují lesklými časopisy a mají pocit, že to je to pravé ořechové, ale vždyť tak ve skutečnosti vůbec nikdo nebydlí," vysvětluje.

Druhá část bytu napravo od vstupních dveří má otlučené zdi se zbytky potrhaných tapet, které ladí s nezasekanými elektrickými rozvody, patinovanými okenními parapety a doplňují je přírodně namořená dlouhá sukovitá prkna podlahy.

Karin má i jednoduchý recept na to, jak si vytvořit domov na míru, ve kterém se bude skvěle žít. "Vykašlete se na poučky a módní trendy a popřemýšlejte, čím se rádi obklopujete. Nebojte se improvizovat," radí architektka, která miluje módu.

Oděvy, boty a doplňky proto tvoří nedílnou součást interiéru. V prostoru pod lůžkem visí na ramínkách na kovovém karuselu šaty, další oblečení je naskládané v policích, spodní část skříněk pak slouží jako botník pro tucet oblíbených lodiček.

Karin doslova zbožňuje každý kout v bytě, ale nejvíce si oblíbila postel. "Tato garsonka je moje srdeční záležitost. Ráda si jen tak hovím v posteli a koukám pěkně z výšky na celý byt a nejen to. Z peřin je báječně vidět až na lodě v zálivu Riddarfjärden a na centrum města."

, pro iDNES.cz