Pohled do obývacího pokoje a na schodiště

Pohled do obývacího pokoje a na schodiště | foto: Archiv čtenářky

Rodinný domek z roku 1959 se opět „narodil“. Rekonstrukce na jedničku

  • 35
Výsledek proměny starého domu, do níž se pustili mladí manželé, je opravdu úctyhodný. Další příspěvek do soutěže o nejlepší rekonstrukci s dveřmi Sapeli svědčí jak o vkusu i preciznosti majitelů, tak také o tom, jak je důležité mít jasnou představu.

Před rokem a půl jsme si s manželem pořídili rodinný dům postavený v roce 1959. Dům byl v původním stavu a interiér ani dispozice neodpovídaly dnešním požadavkům. Proto jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci včetně změny dispozic.

Na domě bylo potřeba předělat naprosto vše. Po úvodní demoliční fázi, kdy se vybouralo všechno, co šlo, zbyly pouze otlučené obvodové, nosné stěny a schodiště. Hlavním cílem bylo otevřít dispozici a prosvětlit interiér, protože v padesátých letech nepředstavovaly tyto dva požadavky hlavní přání tehdejších stavebníků.

Pohled na původní schodiště

Základní parametry rekonstrukce byly nastaveny architektonickou studií, ale návrh interiéru už byl vzhledem k časové tísni na nás.

Inspiraci jsme hledali na internetu a v časopisech o bydlení. Se začátkem rekonstrukce se nám narodil první syn, takže naše plány lavírovaly mezi designem a „protidětskou“ odolností materiálů.

Protože jsme před šesti lety kompletně zrekonstruovali byt, při volbě materiálů a barev jsme vycházeli také z toho, co se nám již osvědčilo a co nikoli. Přáli jsme si proto jednoduchý a příjemný interiér s převahou bílé barvy, která by celý interiér prosvětlila, a to v kombinaci se dřevem v dekoru dubu, šedé velkoformátové dlažby a skla.

Dveře jako základ

Nejsložitější byl nakonec výběr dveří, protože dveře udávají ráz interiéru, jejich cena je poměrně vysoká a náchylnost k poškození dětmi značná, tím spíše, že jsme byli rozhodnuti pro dřevěnou dýhu.

Chtěli jsme dveře, které budou ladit s interiérem, budou mít jednoduchý design a kvalitní provedení. Dveře jsme si přáli prohlédnout „naživo“, porovnat zvolený dekor a nabídky. Vybírat a nakupovat dveře přes internet nás ani nenapadlo.

Po projití nabídek jsme se rozhodli pro dveře Sapeli, a to pro kvalitní design a provedení, dobré reference, prodlouženou záruku a tuzemskou výrobu. Důležitým bodem rovněž byla povrchová úprava dřevěné dýhy, která na sobě má několik vrstev transparentního laku.

Přesvědčila nás i komplexnost nabídky produktů (různých typů dveří a zárubní, klik a kování, vestavěné skříně, niky, obložení a jiné) i služeb, které zahrnovaly zaměření, dopravu a montáž.

Rekonstrukce - pohled do budoucí kuchyně

Vzhledem ke zvolené barevnosti interiéru jsme při výběru dveří váhali mezi dřevěnou dýhou v dekoru dubu a bílou.

Nakonec jsme si vybrali celkem osm dýhovaných dveří v dekoru dubu (Elegant), který ladí s dřevěnou podlahou, okny a nábytkem. Na schodišti a v hale bylo nutno zazdít otvory po stávajících dveřích, a tak nás napadlo, že takto vzniklé výklenky využijeme pro vybudování dřevěných nik. Původně jsme je chtěli nechat vyrobit u truhláře, ale protože jsme je objevili v nabídce obchodu, neváhali jsme a objednali je také.

Mezi obytnou část, kuchyň a halu jsme si vybrali celoskleněné posuvné dveře do pouzdra, které prosvětlují celý prostor haly, a propojují obytnou část a kuchyň s halou. V případě potřeby zároveň zabrání šíření hluku do druhého patra.

Dále jsme se rozhodli pro celoskleněné dveře z pískovaného skla v otočném provedení, které oddělují halu a zádveří, ale zároveň nebrání prostupu světla. Nakonec jsme vybrali i jedny dveře v bílém provedení, a to mezi kuchyň a spíž.

Současná podoba kuchyně

Protože jsme se o dveře začali zajímat právně v době probíhající předvánoční slevové akce, následně nás příjemně překvapila cenová nabídka a výrazná sleva, a tak jsme se rozhodli, že našemu domu ještě dodáme výrazný interiérový prvek v podobě dřevěného obložení haly, a to ve stejném dekoru jako dveře a niky, aby vše ladilo.

Na začátku rekonstrukce našeho domu jsme měli pocit, že to nemůžeme nikdy zvládnout. Ale přestože je v našem domě stále ještě spousta detailů, které je potřeba dodělat a interiér dotřídit (prioritou je nyní výběr dveří do šatny v ložnici a zařízení pokojíčku pro našeho malého syna), s výsledkem jsme moc spokojeni.

Schodiště - stav po koupi domu

Schodiště - stav po rekonstrukci

Na volbě materiálů a barev včetně dodavatele samotných interiérových dveří bychom nic neměnili, protože se v našem novém domově cítíme velmi příjemně. Všechny dřevěné prvky odolávají nezbedným ručičkám našeho malého syna.

Barbora

Více o soutěži s dveřmi Sapeli

Pokud jste se chtěli zúčastnit naší soutěže O nejlepší rekonstrukci bytu s dveřmi SAPELI, bylo nutné zaslat nejpozději do 31. ledna fotografie vašeho interiéru, nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu vztahujícího se k rekonstrukci a jejímu průběhu.

Bylo třeba zdůvodnit, proč jste si zvolili dveře příslušné značky a jakou jste s nimi získali zkušenost. Do finále postoupí deset soutěžních příspěvků, které vybere odborná porota z publikovaných příspěvků na iDNES.cz v průběhu od 18. ledna do 29. února 2016.

V anketě od 1.3. do 7. 3. 2016 pak čtenáři iDNES.cz určí vítěze, tedy tři soutěžící s nejvyšším počtem získaných hlasů. Podmínkou účasti v soutěži je použití dveří Sapeli při rekonstrukci.

Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Soutěžní příspěvek měl obsahovat:

  • fotografie (minimálně 10 ks, nejlépe šířkových, dokumentující celý proces rekonstrukce, tedy stav před a po, případně jen výsledný stav, ve velikosti maximálně 1 Mb),
  • text s informacemi vztahujícími se k dané rekonstrukci, v rozsahu alespoň 30 řádek
    kontaktní údaje – jméno a adresu, telefon, e-mail
  • Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Více o podmínkách soutěže zde.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.