Z obývacího pokoje je příjemný výstup posuvnými francouzskými okny na dvorek, kde mají majitelé naprosté soukromí.

Z obývacího pokoje je příjemný výstup posuvnými francouzskými okny na dvorek, kde mají majitelé naprosté soukromí. | foto: Bořivoj Čapák

Z malých kamrlíků starého domu vznikl příjemný vzdušný prostor

  • 20
Heslo „malý, ale šikovný“ v případě starých rodinných dvojdomků moc neplatí. Mění se životní styl a lidé už mají jinou představu o bydlení. To platí i o manželském páru, který se rozhodl pro poměrně radikální rekonstrukci.

Dům v poklidné ulici s řadovou zástavbou v Brně Židenicích už prošel částečnou rekonstrukcí, podobnou jako řada ostatních dvojdomků, které mají v této lokalitě pouze malé předzahrádky s vjezdy do garáží. V zadní části dvojdomků najdete zrcadlově situované intimní otevřené dvorky.

Do nové kuchyně se vejde i velký stůl pro šest lidí.

Předchozí majitelé provedli zateplení, původní kastlová okna vyměnili za plastová a provedli i pár menších dispozičních změn. Noví vlastníci však chtěli ještě něco navíc, už proto, že si dům pořídili s vizí klidného a pohodlného bydlení ve středním a později i vyšším věku.

Rekonstrukci svěřili mladému brněnskému architektovi Richardu Sukačovi. Tomu se podařilo zvětšit původní plochu 1. nadzemního podlaží z 64,3 m2 (plocha s venkovním dvorkem, bez schodiště ) na 87,3 m 2 (plocha s venkovním dvorkem, bez schodiště).

Pohodlí i úložné prostory

„Zadáním investora byl návrh různých variant interiérů, jedním z hlavních požadavků bylo vytvoření zádveří s úložnými prostorami,“ vysvětluje architekt Sukač.

Mezi hlavní požadavky patřila i změna dispozice tak, aby obývací pokoj navazoval na uzavřený dvorek a kuchyň nabídla dostatečný prostor pro kuchyňskou linku s velkým jídelním stolem, kde by mohla stolovat rodina včetně návštěv.

Proto navrhl Richard Sukač radikální řešení: přistavění části místnosti navazující na schodiště a obrácení dvorku o 90 stupňů.

„Toto řešení umožnilo vytvoření volného prostoru bez bariér pro komfortní kuchyňskou část s velkým jídelním stolem a obývací zónu, která je posuvnou prosklenou stěnou vizuálně propojena s uzavřeným intimním dvorkem,“ popisuje architekt Sukač. Na jaře se na dvorku objeví velké květníky se stromky a počítá se i s popínavou zelení na stěny, aby byl dvorek dostatečně útulný.

Nově vytvořené zádveří poskytuje majitelům dostatek úložných prostorů. Nová dispozice zádveří vytvořila optimální prostor pro volný přechod z jídelní části do obývacího pokoje. Tato průchozí „chodba“ je využitá pro knihovnu a vestavěné skříně.

Protože se změnila poloha dvorku a došlo i k zásadním změnám v nosných konstrukcích a v dispozici přízemí se také přesunula koupelna, využil Richard Sukač i část původní garáže. Ve zbývající části zůstal i tak dostatek místa pro jedno auto.

Při návrhu interiéru byl kladen důraz na jednoduchost, útulnost a přírodní materiály. Architekt počítal citlivě i s prvky, které si majitelé přinesli z původního bytu (například s chladničkou, litinovými kamny, obrazy či doplňky).

Výsledná dispozice a nadčasová koncepce interiéru vyřešila majitelům bydlení jak v současné době, tak s velkým předstihem i do budoucna.

Průchod mezi kuchyní a obývacím pokojem „lemují“ knihovny a vestavné skříně.

Kombinace dřeva a skla působí příjemným minimalistickým dojmem.

Autor

Ing. arch. Richard Sukač
bakalářská studia absolvoval na ČVUT v Praze na Fakultě architektury, dále pokračoval na VUT (architektura pozemních staveb), praxi v letech 2012 až 2013 absolvoval ve studiu Hrabal ve Vídni. V roce 2014 si založil vlastní studio.