Rekonstrukci panelového bytu navrhly architektky Klára Makovcová a Pavlína...

Rekonstrukci panelového bytu navrhly architektky Klára Makovcová a Pavlína Macháčková v minimalistickém industriálním duchu. | foto: Pavel Svoboda

Všechno je jinak. Z panelového bytu zbyly jen obvodové zdi a světlík

  • 170
Byt 3+1 na pražském sídlišti Červený vrch byl postaven před padesáti lety. Je velký 75 metrů čtverečních a pro společný život si ho pořídili manželé Jana a Petr. Jejich nový domov byl však ve špatném stavu a neodpovídal požadavkům moderního bydlení. Rekonstrukce se ujalo studio MMM - architekti.

„V bytě byla malá, úzká a tmavá kuchyň připomínající spíš chodbu, průchozí umakartová koupelna, hodně prostoru zabírala dlouhá tmavá zalomená chodba. Nejzajímavější západní část dispozice utlačovalo bytové jádro,“ popisuje stav bytu před modernizací architektka Klára Makovcová.

Rekonstrukci panelového bytu navrhly architektky Klára Makovcová a Pavlína Macháčková v minimalistickém industriálním duchu a radikálně změnily dispozici.

Proměna panelového bytu

Z původních konstrukcí zůstaly pouze obvodové stěny a světlík. Nosný železobetonový skelet ponechaly architektky v surové podobě a tomu přizpůsobily celý návrh interiéru. Z materiálů použily přírodní březovou překližku, sklo a nerez. Na podlaze je po celé ploše bytu šedé marmoleum.

Stoupačky, které zároveň i topí, jsou natřené bílou barvou. Stojí provokativně uprostřed bytu a jsou zároveň humorným prvkem doplňujícím koncept průmyslového interiéru.  

Rozsáhlou přestavbou vznikla z bytu velkorysá otevřená a variabilní dispozice s posuvnými dělícími příčkami, kde je jádro s kuchyní, koupelnou a WC umístěno kolem domovního světlíku, kudy vedou všechny instalace. Koupelna a toaleta jsou s kuchyní opticky propojeny prosklenými nadsvětlíky, které přivádějí denní světlo.

Ze vstupní haly v severní části bytu se vchází do obývacího pokoje, ložnice, koupelny a na samostatné WC s pračkou a hlubokým umyvadlem vhodným i na ruční praní. Ložnice je zároveň přístupná posuvnými dveřmi z pracovny (pokoje pro hosta).

Do budoucna se počítá s možností dodatečného oddělení pracovny od jídelního koutu mobilní příčkou a od ložnice vestavěnou skříní. Vznikne tak samostatný dětský pokoj.

Stoupačky natřené bílou barvou stojí provokativně uprostřed bytu.

Z původních konstrukcí zůstaly pouze obvodové stěny - nosný železobetonový skelet a světlík.

Obývací pokoj s kuchyní, jídelním koutem a pracovnou zabírá nyní celou délku původního bytu v západním traktu, velký světlý prostor s odpoledním sluncem ještě rozšiřují dvě lodžie. Celý byt působí velmi prostorně, vzdušně a ničím nepřipomíná stísněné prostory tak charakteristické pro většinu panelákových bytů.

Všechny atypické vestavné interiérové prvky včetně kuchyňské linky a knihovny jsou podle návrhu architektů vyrobeny z březové překližky s nerezovými detaily a výběrem materiálů podporují industriální charakter bytu.

Obklad nad kuchyňskou linkou je z lakovaného skla, stejně jako dveře do obývacího pokoje. Koupelna a WC jsou černobílé, černá kulatá mozaika je kombinovaná s velkoformátovými bílými bezespárovými obklady, vestavné skříňky pod umyvadlo a pračku jsou v černé barvě.

MMM - architekti

Architektky Klára Makovcová a Pavlína Macháčková se potkaly již na vysoké škole. Po studiích si v roce 2008 založily ateliér MMM Architekti. Věnují se architektuře všech druhů staveb, rodinných domů, interiérů bytů, rekonstrukcí, půdních nástaveb, ale i zahrad. Nabízejí komplexní projektovou činnost od návrhu k projektu pro stavební povolení, včetně prováděcí dokumentace a autorského dozoru. Specializují se na odvážné moderní stavby se zajímavými investory.