Kombinace starého a nového nábytku opatřeného patinou, různých materiálů a...

Kombinace starého a nového nábytku opatřeného patinou, různých materiálů a dekorací, dává celému bytu osobitý a domácky útulný charakter. | foto: Lukáš Hausenblas

Splněný sen o domově: z paneláku vytvořili bydlení ve stylu Provence

  • 141
Když překročíte práh bytu Karla a Pepy, ocitnete se na jihu Francie v kraji levandulových polí, slunce a poklidné atmosféry malebných přímořských vesniček. V interiéru není nic, co by připomínalo byt panelového domu. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Karel s Pepou bydleli dlouhá léta v podnájmu, ale v okamžiku, kdy se jim naskytla možnost koupit byt ve stejném domě, neváhali. Je to už sedm let, co se jim vlastními silami a s pomocí zedníka podařilo klasický neútulný panelákový byt 3+1 proměnit v domov, který odráží všechno, co mají rádi.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Naopak velmi neradi něco vyhazují, protože k většině věcí mají nějaký vztah. Jsou to hlavně dárky od přátel a suvenýry z cest. Zároveň je baví kombinovat staré věci s novými a vracet život starým opotřebovaným předmětům, které již dosloužily.

Nevadí jim ani drobné nedokonalosti, které v konečné fázi dělají jejich domov osobitým, tak proč je odstraňovat.

Od umakartového jádra až do Provence

Umakartové jádro, několik vrstev staré výmalby a tapet, prošlapané podlahy a rostlina, která rostla rovnou z díry ve stěně. V takovém stavu Karel s Pepou byt koupili. Jádro museli zbourat, stěny oškrábat, podlahy srovnat. Nakonec odvezli dva plné kontejnery odpadu.

Dispozice bytu nebyla podle jejich představ, a tak si sami navrhli její změnu. V místě stávajícího obývacího pokoje byly původně dvě místnosti, kuchyň a pokoj. Příčku mezi nimi zbourali, aby mohla vzniknout jedna prostorná místnost plná příjemného denního světla.

Pocit výjimečnosti prostoru umocňují dvoukřídlé dveře vedoucí na balkon, které zároveň propouštějí do interiéru více světla.

Podlahy mezi jednotlivými místnostmi byly různě vysoké a bylo potřeba je vyrovnat, což si vyžádalo hodně kbelíků betonu, které museli společně se zedníkem do bytu nanosit. Rekonstrukce představovala dva měsíce práce od rána do večera. Peněz nebylo nazbyt, a tak se snažili šetřit, kde to šlo.

Kuchyň ze zlevněných zbytků

Největší radost mají majitelé z kuchyně, kterou z velké části poskládali bez nějakého velkého měření ze skříněk pořízených v koutcích se zlevněným zbožím v IKEA. Dodnes se podivují a zároveň baví nad tím, jak jim kuchyň pěkně vyšla včetně toho, že digestoř je přímo nad sporákem.

Zařízení a doplňky z různých krajů propůjčují kuchyni francouzský vzhled, který lehce, ale pozitivně narušují obklady v mexickém stylu.

Místnosti jsou vybavené i starožitným nábytkem, který zrenovovali (nakupovali v bazarech, na aukcích, jednu komodu dokonce dostali za čokoládu). Také proto nový jídelní stůl a židle opatřili patinou, docílili tak originálního vzhledu.

Hodně dekorací pořídili ve výprodejích v Německu. V tuto chvíli Karel s Pepou dokončují rekonstrukci chalupy, tak se lze těšit, že nás třeba opět pozvou na návštěvu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.