Jídelní kout

Jídelní kout | foto: Archiv majitelů

I v malém bytě lze mít dva dětské pokoje. Ale obývák zůstane v chodbě

  • 47
Vtěsnat do 65 metrů čtverečních 4+1 je hodně velké umění. Ještě větší by však bylo v takové dispozici bydlet se dvěma dětmi, i kvůli tomu, že čtvrtá místnost je průchozí. I proto se majitelé tohoto bytu obrátili o pomoc na naši poradnu architekta.

„Hledali jsme na internetu přestavby bytů, ale žádný s podobnou dispozicí jsme neobjevili. Máme sice byt vedený jako 4+1, ale čtvrtá místnost není plnohodnotná, je průchozí. Má okno, proto mu říkám hala,“ vysvětluje čtenářka Ingrid.

Dětský pokoj

Hlavní problém pro majitele bytu je daný jejich potomky: „Máme dvě děti, čtyřletou dceru a šestiletého syna, prvňáčka. Potřebovali bychom vymyslet dva samostatné dětské pokoje, ložnici, kuchyň s jídelním koutem a obývací pokoj. Bytové jádro je již zděné a neradi bychom je bourali,“ vypočítává Ingrid rodinné požadavky. Rodina si vytvořila vlastní návrh, ale není si jistá, zda zvolila správné řešení.

„Jde o hodně nepříznivou dispozici bytu. Kromě nedostatečné plochy je nešikovná také vstupní chodba, která při šířce 120 cm a spoustě dveří neumožňuje umístění potřebného nábytku,“ hodnotí interiér architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier, který připravil dvě varianty řešení.

Varianta 0

Varianta 0

„Pro posouzení jsem provedl zákres nábytku do dispozice stávajícího stavu. Dispoziční řešení trpí nevýhodným poměrem komunikací, pokojíky jsou malé, kuchyň minimální a průchozí, propojení obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou neposkytuje adekvátní komfort,“ vysvětluje architekt Maňák.

Varianta A

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

Projekt 4 Blok přináší nadčasové bydlení v moderní novostavbě se spoustou zeleně.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

V této variantě je zakreslený návrh čtenářů na dispoziční změny, který počítá s vybouráním příčky mezi stávajícím obývacím pokojem a „halou“ a její posunutí asi o 60 cm.

Stávající otvor mezi pokojem a kuchyní nechal architekt zazdít a vybourat nový otvor pro dveře propojující kuchyni a nově vytvořenou ložnici. Dětské pokoje najdete v pokojích od vstupu vlevo.

Obytný prostor se přesunul do původní průchozí haly, zvětšily ho stavební úpravy. Úzká vstupní chodbička však nenabízí prostor pro potřebné zařízení nábytkem.

Varianta A

Varianta B

Tato varianta dosahuje obdobného výsledku jako v předchozí variantě A, ovšem bez nutnosti provedení stavebních úprav. V nově vytvořeném obytném prostoru není sice prostor pro stávající šatní skříň, tu však lze umístit v nově vytvořené ložnici.

Do otvoru ve stěně mezi původním obývacím pokojem a kuchyní je však možné vložit další šatní skříň a tím průchod uzavřít.

Varianta B nenabízí optimální řešení, lze jí však dosáhnout bez nákladů na stavební úpravy.

Pro dosažení požadované dispozice by byla nutná zásadní rekonstrukce celého bytu včetně bytového jádra. Z dodaných podkladů není zřejmé, o jaký princip panelového domu jde, a tudíž jaké stavební úpravy jsou možné.

„V tomto případě doporučuji uživatelům neprovádět nákladné stavební úpravy, protože podle mého názoru nepřinesou žádoucí efekt. Pokud bude potřeba vytvořit pro děti samostatné pokoje, postupoval bych podle varianty B. Souběžně bych však doporučoval poohlédnout se po jiném bytě s větší plochou a vhodnější dispozicí. Místo financování nákladné přestavby pokládám za smysluplnější tyto peníze investovat do pořízení většího bytu,“ konstatuje Hynek Maňák.

K tomuto názoru se přiklání i s ohledem na stav bytu, který je udržovaný a tudíž jistě atraktivně třeba pro starší manželský pár, náklady na energie v bytě s plochou 65 m2 budou jistě přiměřené.

Varianta B

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.