Kuchyně se "stáčí" pod okno, oknem lze servírovat rovnou na stolek na balkoně.

Kuchyně se "stáčí" pod okno, oknem lze servírovat rovnou na stolek na balkoně. | foto: Pavel Bílek

Proměna panelákového bytu za 380 tisíc: ze dvou místností je jedna

  • 106
Z pražského panelákového bytu 1 + 1 o ploše 36 metrů čtverečních měla vzniknout garsoniéra pro studentku vysoké školy. Samozřejmě se počítalo s odstraněním umakartového jádra a nemoderních starých vestavných skříní v předsíni.

Zadání sice znělo vytvořit byt pro studující mladou ženu, ale interiér měl počítat s využitím pro dvě osoby. Požadavek byl také na optické zvětšení prostoru, plnohodnotnou kuchyň včetně kombinované chladničky a myčky, velký sprchový kout, umístění pračky se šířkou 60 cm a prostor pro práci u velkého pracovního stolu.

Rekonstrukce se chopili mladí designéři, oba absolventi Ateliéru designu VŠUP ve Zlíně, MgA. Jana Vařechová Holoubková a MgA. Petr Tíkal, tedy tvůrci věkem blízcí majitelce bytu. Rozpočet byl limitovaný částkou 380 tisíc.

Koupelna – pračka s vrchním plněním musela stát uprostřed.

Původně byla kuchyň "naložená" na koupelnové jádro.

Obývací pokoj s původním nábytkem

Jak zvětšit prostor

S ohledem na stáří domu byla nutná kompletní rekonstrukce včetně nové elektroinstalace. Prvním krokem bylo vybourání dřevotřískových nenosných příček a kompletní odstranění jádra. Prostor sjednotila a opticky zvětšila nová podlaha.

"S ohledem na malou rozlohu bytu jsme zvolili posuvné dveře. Ty jsou jak na skříni, tak bylo použito pouzdro pro posuvné dveře do koupelny i z koupelny na WC. Posloužila nám bezzárubňová pouzdra, která vypadají lépe. Odpadl tak problém s neustále otevřenými křídly dveří," popisuje Petr Tíkal.

Celkový pohled na obytnou i kuchyňskou část

Do koupelny se podařilo dostat denní světlo z hlavní obytné místnosti úzkým průhledem pod stropem v části nad umyvadlem, které autoři rekonstrukce použili vestavné do desky. Aby uspořili místo, natočili je o 90 stupňů. Mohla tak pod ním vzniknout skříňka, vedle něj se vešla pračka s předním plněním a se standardní šířkou a hloubkou 60 cm.

Sprchový kout o rozměrech 75 × 90 cm je doplněný podomítkovou baterií a sprchou na tyči.

"Kvůli omezeným rozměrům koupelny a WC byly vybrány bílé obklady i dlažba a nábytek v bílé barvě s plastovou deskou z materiálu Compact, který se hodil pro použití umyvadla s montáží pod desku," upozorňuje Petr Tíkal.

Prostor za vstupem do bytu je vybaven šatní skříní a botníkem s věšáky umístěnými na stěnu.

Prostor pro vaření i práci

Hlavní obytný prostor vznikl vybouráním lehkých nenosných příček. Bylo zde potřeba navrhnout komfortní kuchyň s integrovanou myčkou, plynovou varnou deskou, troubou a dřezem s odkapem.

Kuchyně je otočená pod okno, navazuje na ni pracovní stůl s kontejnerem. Mezi okna byla umístěna TV, nad ní grafika od Olbrama Zoubka. Ve středu místnosti stojí stůl pro dvě osoby, v případě potřeby je možné jej využít i pro čtyři.

Nad postelí jsou zavěšeny police z pozinkovaného plechu.

Pohled na vstup s integrovanou šatní skříní s posuvnými dveřmi

Lůžkovou část tvoří dvoulůžko s integrovanou knihovnou, která tvoří záda šatní skříni ve vstupní chodbě. Spaní lze opticky oddělit závěsem na kolejnici na stropě. Do obytného prostoru se vešla i užší pohovka, je možné ji rozložit a umožnit případné přespání dalších dvou osob v bytě.

Autoři rekonstrukce

MgA. Petr Tíkal a MgA. Jana Vařechová Holoubková - původně spolužáci ze zlínského Ateliéru designu VŠUP. Spolupracují společně na rekonstrukcích bytů. Snaží se dokázat, že i z klasickýcha pro dnešní dobu ne zcela vhodně vybavených bytů lze po úpravě vytvořit atraktivní a moderní způsob bydlení.

Vzájemně se doplňují: zatímco Petr zabezpečuje zejména technickou část, Jana se zaměřuje na výběr nábytku, materiálů a doplňků. Dvojice spolupracuje s Martinem Blažkem, díky původní profesi uměleckého truhláře umí splnit i jejich mnohdy nestandartní řešení, za nimiž si mohou stát.