Poradna architekta: Jak z ohavného paneláku vytvořit příjemný domov

  1:00aktualizováno  1:00
Panelový byt 3 + 1 už má hodně za sebou. I díky tomu však byla cena pro mladý pár dostupná. Smutný vzhled interiéru není podstatný, může být dokonce výhodný, protože vše lze bez výčitek vyhodit a těšit se na novou podobu.

Koupelnou se procházelo do kuchyně, do té byl jinak přístup přes obývací pokoj. | foto: Archiv majitelů

"Byt jsme kupovali s tím, že potřebuje totální rekonstrukci, proto se nám líbilo, že žádná z příček v bytě není nosná, je tedy možné stavět opravdu od podlahy. V bytě budu bydlet s přítelem, v budoucnu plánujeme rodinu. Rádi bychom měli v rámci možností velké, světlé místnosti nezastavěné nábytkem, ale potřebujeme i dostatek úložných prostor," vysvětluje majitelka Jitka.

Fotogalerie

S partnerem mají docela jasnou představu o vybavení. Na podlahu si přejí vinyl v dekoru dřeva, a to na celé ploše bytu.

"Rádi vaříme, proto bychom chtěli velkou kuchyň, opět v dekoru dřeva, a malý jídelní stůl pro večeře ve dvou. V koupelně nechceme vanu, ale velký sprchový kout, aby se do ní vešlo dvojumyvadlo a nějaké skříňky na odkládání věcí, nejspíš i pračka. WC chceme určitě samostatné," vypočítává Jitka.

Zařízení by mělo být poměrně standardní: v ložnici velká postel, doplněná o komodu či skříň. Dětský pokoj by měl zatím fungovat jako pracovna, se stolem pro počítač by však bylo dobré počítat i do obývacího pokoje.

"V mnohých případech rekonstrukce bytů, ze kterých se inspirujeme, bývá podceněný prostor předsíně v zádveří, ať již jde o botník, věšáky i skříně. Tomu bychom se rádi vyhnuli a měli dostatek prostoru při příchodu a odchodu z bytu.

Úkol vymyslet funkční a zároveň zajímavý interiér původního klasického panelákového bytu s "vynálezem" doby minulé, tedy s průchozí koupelnou, dostal za úkol Ing. Tomáš Zima z Ateliéru dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Jako vždy připravil hned několik variant.

Stávající stav

Stávající stav

První varianta - A

V první variantě vznikla prostorná předsíň, která poskytuje dostatek místa na odložení kabátů a obuvi. "Výhodou je také oddělení špinavé vstupní zóny od zbytku bytu," vysvětluje Tomáš Zima. Také zde může být plnohodnotná šatní skříň.

Pestrá nabídka bytů

Uvažujete o koupi bytu? Vyberte si z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Z předsíně je vstup do ložnice a pracovny, která bude v budoucnu plnit funkci dětského pokoje, proto se návrh přizpůsobil zadání. V ložnici i budoucím dětském pokoji se počítá s dostatečným úložným prostorem v podobě velkých šatních skříní.

Rozšíření koupelny o stávající chodbu dalo architektovi možnost umístit do koupelny velký sprchový kout, dvě umyvadla i pračku, jak si majitelé přáli. WC zůstává zachováno samostatné. Pro větší komfort jsou zde navrženy posuvné dveře.

Další posuvné dveře dělí předsíň od obytné místnosti, která obsahuje velkou kuchyň s ostrůvkem a barem, jídelní kout a obývací pokoj. Součástí obývacího pokoje je i pracovní místo, které se může v budoucnu využívat po zrušení pracovny v dětském pokoji.

Varianta 1 - A

Varianta 1 - A

První varianta B

Je shodná s variantou jedna A, pouze je trochu rozšířena předsíň na úkor obývacího pokoje. Pracovní kout má své místo za sedací soupravou, je oddělený knihovnou, která může sloužit jak pro obývací pokoj, tak pro pracovnu. Také kuchyň zde nabrala na rozměrech, ostrůvek však nahradil velký barový pult.

Druhá varianta

Ve druhé variantě poskytuje předsíň také dostatek místa na odložení svršků i pro případnou šatní skříň. Ložnice a dětský pokoj zůstávají na "svých" místech, posunutím příček je však lze dispozičně řešit jinak. Zachovány zůstaly důležité velké úložné prostory.

Koupelna má prostorný sprchový kout, místo na pračku, dvě umyvadla i úložné prostory. WC je opět samostatné, pouze přesunuté do středu bytu. "Vedení odpadu od WC je skryté pod zvýšeným sprchovým koutem," upřesňuje Tomáš Zima. Obývací pokoj, kuchyň s barem a jídelním koutem jsou také na původním místě. Výhodou tohoto řešení je oddělení takzvané klidové zóny.

Varianta 2

Varianta 2

Třetí varianta

Třetí varianta je podobná druhé, pouze dětský pokoj je zvětšený na úkor koupelny. Posunem příčky vzniká v dětském pokoji místo pro zabudovanou šatní skříň a v koupelně nika pro pračku a úložné prostory. Samozřejmostí je velký sprchový kout a velké umyvadlo. Dalším posunem příčky v kuchyni vzniká prostornější řešení kuchyňské linky.

Varianta 3

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

  • Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Další z rubriky

Z nepraktického panelákového bytu 2+kk vzniklo skvělé bydlení pro dva

Navzdory tomu, že je kuchyň relativně daleko od okna, působí prosvětleně a...

Názory o tom, že nelze v panelovém domě pěkně bydlet, nejsou namístě. Někdy stačí si pozvat šikovného architekta či...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Jak cvičit v bytě na hudební nástroj a nepřivolat hromobití sousedů

Mít v panelovém domě za souseda nadšeného bubeníka může skončit minimálně...

Hluk v domě je vždy zdrojem problémů se sousedy. Jednoduchými úpravami lze zvukovou kulisu výrazně omezit, aby tolik...

Najdete na iDNES.cz