Diamantový kotouč dokáže vyříznout i část nosné zdi.

Diamantový kotouč dokáže vyříznout i část nosné zdi. | foto: Jaroslav Kvíz

Když se nosná zeď v panelákovém bytě krájí jako perník na malé díly

  • 68
Mladý pár koupil byt na pražském sídlišti Stodůlky. Vyhovovalo jim dvougenerační řešení bytu, méně spokojeni však byli s příliš velkou chodbou, malou koupelnou a nedostatkem úložných prostor.

Vyjmenované hlavní nevýhody tohoto bytu patří mezi typické panelákové "zádrhele". Jejich vyřešení si však v tomto případě vyžádalo zásah do nosné konstrukce domu, místo hrubé síly však nastoupila opravdu profesionální technika.

Statik požadoval posunutí otvoru s ohledem na rozmístění stěnových panelů. "Nakonec se však tento požadavek podařilo do finálního řešení zakomponovat tak, že to nevadilo, stavební úřad změnu povolil," vysvětluje autor proměny bytu, architekt Tomáš Zima ze společnosti Kouba Interiér.

Hmotnost panelu nedovoluje vyříznutí celé potřebné části.
Hmotnost panelu nedovoluje vyříznutí celé potřebné části.

Hmotnost panelu nedovoluje vyříznutí celé potřebné části panelu.

Když se řeze panel

Majitelům se naštěstí celkem snadno podařilo získat souhlas ostatních v domě a stavební úřad úpravu následně povolil. Po demontáži umakartových jader a příček tvořících obývací pokoj přišel na řadu otvor v nosné zdi.

"Na fotografiích je vidět technika v akci. Vypadá to hrůzostrašně, ale obvykle je vše za den hotové," říká Tomáš Zima. Na řezání nosné konstrukce byla použita vodou chlazená diamantová pila. Prachu se tak vyhnete, vzniká zde pouze takzvaný betonový šlem. Ten se průběžně odsává, ve výjimečných případech však může dojít k promáčení stropu sousedů.

Majitelé to však riskli.Tomáš Zima pro ně připravil několik variant, jako obvykle (podle jeho tvrzení) zvítězil nakonec jejich vzájemný "průnik".

Ve zvolené variantě dostal přednost úložný prostor. V bytě totiž díky rekonstrukci vznikla komora, která může sloužit také jako technická místnost pro pračku a sušičku. Před ní je prostorná vestavěná skříň.

Samostatné WC má umývátko, koupelna nabízí velký sprchový kout, další klozetovou mísu a umyvadlo. Díky posunu WC dál od instalační šachty však bylo nutné vést odpad v soklu, který je skrytý ve spíži.

Kuchyň vyrobil rodinný známý.

Kuchyňskou linku navrhl Tomáš Zima v podobě dvou rovnoběžných linií, na něž navazuje spíž. V kuchyni zaujme snížený sádrokartonový podhled, který ji opticky vymezuje a zároveň umožnil osvětlení bodovými světly. Do ložnice se vstupuje z obývacího pokoje, bohužel vstup přímo z chodby možný nebyl.

Může se hodit

Chtěli byste také lépe bydlet? Pokud potřebujete nový byt, nebo dům? Vyberte si ten pravý na Reality.iDNES.cz

Na podlahu zvolili majitelé vinyl, což je odolná a  také "tichá" krytina (vedle "metráže" jsou na trhu také lamely se zámkovým spojem, které byly použity v tomto případě, pořídit si můžete i verze, kde spodní část lamely tvoří korek), což je u panelových bytů velmi důležité. Jednotný dekor prochází do všech místností, interiér je tak příjemně barevně sjednocený a opticky působí i větším dojmem.

Platina v koupelně

Do koupelny manželé nakonec zvolili obklady ze série Botanica od české firmy RAKO, majitelce se líbil květinový dekor, který koupelně dominuje. Tvoří jej čtyři kusy "inzerta" o rozměrech 25 × 45 cm.

Série Botanica (RAKO), nabízí květinový dekor, který tvoří čtyři kusy "inzerta" o rozměrech 25 × 45 cm.

Stylově odlišná je druhá varianta obkladů, kterou představují inzerta s elegantně jemnými proužky. Oba typy spojuje základní charakteristika celé série Botanica, a to střídání lesku a matu. Na dekorech byla použita platina, která zajišťuje plasticitu obrazců a zároveň vytváří živé odlesky.

Stejně tak i bílé obkládačky z této série mají na povrchu textilní strukturu, také s kontrastním efektem lesku a matu. Matné dlaždice s lehkým třpytem o rozměru 33 × 33 cm jemným reliéfem připomínají tkaninu.

Velký sprchový kout je vyzděný a obložený stejnou dlažbou jako podlaha. V nice, která slouží pro odkládání šamponů a tělové kosmetiky, najdete proužkový dekor.
Ve sprše si majitelé přáli "dešťovou sprchu", proto zde nechybí velký hlavový talíř. V koupelně se našlo místo i pro druhé WC, aby užívání bytu bylo opravdu komfortní a bez problémů.

Pračku byste v koupelně hledali zbytečně, z provozního i estetického hlediska byla správně umístěna do technické komory, takže "wellness" koupelnu nijak nehyzdí. Na prostorné WC se pak vešlo umývátko s malou skříňkou.

Také na WC byly použity obklady ze série Botanica od české firmy RAKO.

Další možnosti

Majitelé zvažovali i další varianty řešení (naleznete je ve fotogalerii), například verzi se dvěma koupelnami. Jedna byla vybavena vanou, umyvadlem a vestavěnou skříní na pračku a špinavé prádlo. Druhá představovala zázemí pouze pro rodiče, protože se do ní vcházelo přes šatnu stejně jako do ložnice. Do druhé koupelny se vešel pouze sprchový kout a umyvadlo. V bytě by zůstalo ještě samostatné WC, vedle něj pak vestavěná skříň.

Kuchyň byla v této variantě jako spojený prostor s obývacím pokojem, opět se zde objevily skříňky použité po obou stranách. Sedací souprava byla od kuchyně oddělena nízkou příčkou, naproti ní pak sestava pro TV. Pokoje zůstaly beze změn.

Druhá varianta představovala komplikace ve vztahu k dalším obyvatelům domu. Jejím hlavním prvkem byl totiž přesun předsíně a vstupu do společné chodby domu.

Šatna s tapetami a lustrem od tuzemské značky Lavmi

"Toto řešení je třeba projednat a schválit s ostatními vlastníky a přesunout hydrant, který v těchto místech obvykle bývá. Technicky to však problematické řešení není a změna velmi prospěje celkové dispozici bytu," vysvětluje Tomáš Zima.

Zádveří je tedy v této variantě před bytem, u pokojů je koupelna s velkou vanou a umyvadlem. Vedle ní pak komora s pračkou a vestavěná skříň, u druhé instalační šachty se našel prostor pro samostatné WC.

Do ložnice by se vcházelo nově vytvořeným otvorem v nosném panelu. Kuchyňská linka počítala tentokrát s variantou do U a s vařením na kuchyňském ostrůvku. Jídelní stůl navrhl architekt umístit u okna stejně jako sedací soupravu. Vedle vstupu do obývacího pokoje by zůstalo místo pro skříně či komodu.

Také třetí varianta by se stejně jako první obešla bez zásahu do nosné konstrukce. Opět disponovala komorou na pračku a ukládání věcí, kolem níž se vchází do ložnice. V tomto případě se počítalo pouze s jednou koupelnou, kde by byla vana, umyvadlo a úložný prostor. Samostatné WC má umývátko.

Vinylová podlaha sjednotila prostor.

Ing. Tomáš Zima

 *1982
Absolvent oboru Pozemní stavby, Stavební fakulty ČVUT v Praze pracoval v architektonickém atelieru Cigler Marani Architects, kde se podílel na tvorbě řady významných administrativních, multifunkčních a bytových projektů.

Následně spolupracoval s atelierem C.A.I.S. architekti, který navrhuje převážně bytové domy s vyšším standardem. Své zkušenosti od roku 2012 zúročuje v rodinné firmě Kouba Interier.