Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Všechny příčky v panelovém bytě nahradily boxy a nábytek z překližky

  1:00aktualizováno  1:00
Mladí manželé proměnili klasický panelový byt 3+1 v otevřený multifunkční prostor, kde mohou trávit čas společně se svými dvěma dcerami i ve chvílích, kdy se jeden věnuje práci, druhý vaření, třetí staví kostky a nejmladší si maluje. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Hlavním důvodem otevření prostoru bylo přání rodiny trávit spolu co nejvíc času. | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Byt o rozloze 74,5 m2 byl původně rozdělen na předsíň, tři malé pokoje a samostatnou kuchyň. Taková dispozice je vhodná možná pro vysokoškoláky sdílející podnájem v těžkých časech studií.

Pro rodinu s malými dětmi bývá tento koncept nežádoucí. Kuchyň spojená s hlavním obytným prostorem přitom nemusí být doménou velkých rodinných domů nebo luxusních bytů, kvalitní architekti dokážou za minimální náklady vytvořit funkční otevřený prostor i tam, kde na něj (bohužel) dosud nejsme zvyklí.

Dva boxy vše vyřešily

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Majitel bytu se zajímá o architekturu, a když viděl jednu z realizací architektonického studia Skvadra, Mileny Kubiszové a Ondřeje Volného, rozhodl se je oslovit. Zadání bylo jasné.

"Potřebovali jsme místo na ukládání jízdních kol, velkou knihovnu a otevřít prostor. Nedovedu si představit, že bychom se každý zavřeli do jednoho pokoje a sešli se jen u jídelního stolu nebo před televizí, kterou ani příliš nesledujeme," vysvětluje manželka Jitka.

Protože bylo možné vybourat všechny vnitřní příčky a interiér pojmout zcela novým způsobem, architekti navrhli prostor otevřít úplně a vestavět dva boxy lichoběžníkových tvarů, které vymezují hlavní obytnou část a zajišťují dostatek úložných prostor.

Konstrukce z překližky, které stojí volně v prostoru až ke stropu, interiér

Konstrukce z překližky, které stojí volně v prostoru až ke stropu, interiér člení a zároveň jsou využity jako nábytek.

První box je za vstupními dveřmi, jsou zde zavěšena kola a uzavíratelné skříně sloužící pro odkládání obuvi, oblečení a dalších nezbytností. Vnější strana boxu byla využita jako knihovna a pracovní kout. Na protější stěně je druhý box s posuvnými dveřmi skrývající koupelnu a samostatnou toaletu.

Překližka a stěrka sluší i paneláku

Boxy jsou vyrobené z překližky, ta vypadá dobře v kombinaci s odstíny bílé, šedé a černé barvy, které se proto v interiéru objevují nejvíce. Podlaha z šedé betonové stěrky do interiéru skvěle zapadá a je také velmi odolná a praktická na údržbu. Barevně na ni navazuje obklad v kuchyni pokrývající i vnější část pracovního ostrůvku.

Fotogalerie

Černé posuvné dveře oddělující koupelnu a toaletu jsou natřené speciální barvou, která vytváří povrch školní tabule a děti si na dveře mohou kreslit křídami. Barevné akcenty zde tvoří například červený koberec nebo zelené závěsy, výrazné barvy v malé míře prostoru svědčí.

V bytě se objevují i doplňky odkazující na doby dávno minulé. Retro židle nebo hodiny propůjčují interiéru charizma, které byste za zdmi panelového domu většinou marně hledali. Právě tato realizace dokazuje, že jde jen o nevyužitý potenciál.

I kuchyňská linka byla vyrobená na míru z překližky.

I kuchyňská linka byla vyrobená na míru z překližky.

Může se hodit

Pořiďte si bydlení podle svých představ. Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Jemné natočení dispozice z daného pravoúhlého systému umožňuje maximální využití a organizaci prostoru, který se díky asymetrii a otevřeným průhledům jeví daleko prostornější. A stavební náklady včetně nábytku? Vše vyšlo přibližně na 400 000 korun.

Při rekonstrukci bytu bylo zásadní výhodou, že daný konstrukční systém domu, tedy stropní desky v délce 6 m kladené na obvodové stěny bytu, umožňoval zrušení veškerých vnitřních příček a uvolnění celé dispozice. Jediným limitním faktorem byly vstupy do ložnic, které měly zůstat v rámci zadání zachovány.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:Nejčtenější

Dvě děti do pokoje 2×4 metry nepatří. Ale kam s nimi v malém bytě?

Kuchyňský kout

Příjemná lokalita, krásný výhled, světlý byt. I to jsou důvody, proč se rodina s dvěma dětmi nechce stěhovat, třebaže...

Největší tajemství rohového domu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

Rohový dům v sobě spojuje byznys a rodinné zázemí.

Do práce seběhne pár schodů, zacvičí si mezi psaním e-mailů a důležitou schůzkou a dceru nechá plavat v bazénu na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Jazzman Rudy Linka jezdí z New Yorku na část roku na chalupu na Šumavě

Realizaci kuchyně svěřili Linkovi Jiřímu Lukáškovi ze společnosti Sedlák...

Jeho velká cesta začala v roce 1980, kdy jako devatenáctiletý opustil Československo, aby mohl naživo poslouchat...

Další z rubriky

Za dispozici bytu s průchozí koupelnou by se měli architekti stydět

Kuchyň je umístěná vlastně v krátké chodbě a spojená s jídelním koutem.

Byt 2+1 mamince s jedenáctiletou dcerou svou dispozicí nevyhovuje, rekonstrukci výrazně komplikuje i objem financí,...

V paneláku v bytě 3+1 teď mají koupelnu s oknem i kuchyňský ostrůvek

Centrum kuchyně tvoří ostrůvek s varnou deskou, na který navazuje snížená...

Někdo se spolehne sám na sebe, případně rodinu a kamarády, další svěří vše profesionálům. Takto k rekonstrukci bytu 3+1...

Když si žena umane předělat byt, nepřestane, dokud se jí to nepodaří

Při rekonstrukci se část předsíně „proměnila“ na obývací pokoj spojený s...

Jsou lidé, kteří k rekonstrukci přistupují spíš intuitivně, jiní si vše spočítají na milimetry. K těm druhým patří i...

Najdete na iDNES.cz