Ilustrační foto: posuvné dveře mohou pomoci vyřešit problém s nedostatkem místa

Ilustrační foto: posuvné dveře mohou pomoci vyřešit problém s nedostatkem místa v panelákovém bytě.

Poradna: Jak z panelákového bytu 1 + 1 vytvořit příjemné bydlení

  • 19
Klasický panelákový byt 1 + 1 v pražských Stodůlkách sice jedné osobě velikostí stačí, jenže dispozice s ložnicí v obývacím pokoji přivedla mladou majitelku k zásadnímu rozhodnutí: změna je nutná.

Majitelka měla celkem jasnou představu: zmizet musí umakartové jádro, přístup na lodžii si přála z hlavního obytného prostoru, v koupelně by dala přednost vaně a pračka nesmí skončit v kuchyni, ale v chodbě nebo v koupelně.

Stávající stav - hlavní obytný prostor musí sloužit i jako ložnice.

S těmito požadavky se čtenářka obrátila na naši poradnu, pro niž zpracoval možnosti řešení Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Aby si čtenářka mohla vybrat to nejlepší řešení, architekt připravil hned čtyři varianty.

Varianta 1

"V první variantě, jako v jediné, zůstal samostatný vstup do ložnice. Má to své výhody, nicméně jasnou nevýhodou představuje úzká a dlouhá chodbička," vysvětluje Tomáš Zima.

Vlevo hned za vstupem do bytu je zapuštěný botník a věšák, komoru nahradila velká vestavěná skříň vpravo po celé délce chodby. Úzkou chodbou lze projít do ložnice s dvoulůžkem a další velkou vestavěnou skříní. Našlo se místo i pro malé pracovní místo.

Varianta 1 má jako jediná samostatný vstup do ložnice.

Na přání majitelky použil architekt v koupelně vanu (170 cm), do výklenku umístil zapuštěnou desku s umyvadlem. Do prostoru se vešla i pračka. WC je pootočeno tak, aby zde vznikl úložný prostor na úklidové prostředky.

Fotogalerie

V obývacím pokoji navrhl hned vlevo vedle vstupu kuchyňskou linku. Lednice a menší spíž jsou v zapuštěné nice, linka pak pokračuje podél obvodové zdi.

"Vzhledem ke vzdálenosti od stoupaček je nutné použít domácí čerpadlo odpadních vod, vedení odpadu a vody v sádrokartonovém podhledu," upozorňuje Tomáš Zima.

Proti lince stojí jídelní stůl pro čtyři stolující, u okna sedací souprava se sestavou pro TV.

Varianta 2

Druhá varianta nabízí dostatečně prostornou předsíň, zejména v porovnání s původní dispozicí. Vlevo je vestavěná skříň na kabáty, po pravé straně menší botník s věšákem, přímo proti vstupu jsou dveře do koupelny spojené s WC.

Architekt Zima nabídl v této variantě pouze sprchový kout, který umístil na zvýšený sokl kvůli vedení odpadu z WC. Získal tak větší prostor: proti vstupu se vešla široká deska s umyvadlem, pod ní pračka a úložné prostory. WC může být od koupelny odděleno například luxferovou stěnou, jak je naznačeno v půdorysu, nebo klasickou příčkou.

Varianta 2 - zde architekt využil v koupelně pouze sprchový kout, nikoli vanu, jak si majitelka přála.

Do obytného prostoru se vstupuje posuvnými dveřmi do stavebního pouzdra. "Kuchyňská linka je tentokrát vpravo podél zdi, takže může být napojena přímo do odpadu, bez nutnosti čerpadla," vysvětluje Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Proti kuchyňské lince umístil jídelní stůl pro čtyři stolující, u okna "zůstala" sedací souprava a skříňka pod televizor.

Varianta 3

V této variantě došlo ke změně ve vstupní části a koupelně s WC.  V prostorné předsíni je vlevo vedle vstupu umístěná vestavěná skříň na šaty a boty, proti vstupu skříň na úklidové prostředky, špinavé prádlo a pračku. Posuvnými dveřmi se prochází do koupelny s vanou (170 cm) a umyvadlem, za dalšími posuvnými dveřmi do pouzdra je WC.

Varianta 3 - úsporu místa zde představují posuvné dveře do stavebního pouzdra použité jak do koupelny a WC, tak do hlavního obytného prostoru i ložnice.

Kuchyň odpovídá variantě jedna, opět se nelze vyhnout použití čerpadla. Také ložnice je shodná s předchozími variantami.

Varianta 4

"Tato verze vychází z první varianty, zkusil jsem se však zbavit chodbičky u WC," říká Tomáš Zima. Vstupní chodba ponechal stejnou, do koupelny umístil 170 cm dlouhou vanu a umyvadlo navrhl na desku zapuštěnou v nice. WC se rozšířilo tak, aby se vešlo i umývátko a do niky pračka. Ta může být skryta za roletou či dveřmi.

Kuchyňská linka je vpravo vedle vstupu do obývacího pokoje. Tentokrát je sestava do L, chladnička se spíží na druhé straně dveří. Ložnice zůstala shodná s předchozími variantami.

Varianta 4 - pračka je na WC, kam se vešlo i umývátko.

"Jako obvykle má každá z variant svá pro a proti, čtenářka si musí najít tu, která jí bude nejvíc vyhovovat, třeba i s ohledem na budoucnost a případného partnera nebo dokonce rodinu. Samozřejmě lze ještě varianty různě kombinovat, co se líbí v jedné přenést do druhé a podobně. Rekonstrukce bytu představuje vždy určitý kompromis, základem by však měl být funkčně navržený prostor," dodává Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

  • Do předmětu zprávy napište: Dispozice