Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dokáže výměna schodiště v mezonetu: konečně v něm lze dobře bydlet

  1:00aktualizováno  1:00
Nepříliš zdařilá dispozice půdního bytu znamenala jediné: bylo nutné přikročit k přestavbě. Výsledkem práce architektů je nadčasový interiér, který odpovídá současnému životnímu stylu rodiny, kde se všichni scházejí ke společnému pobytu. Každý má své soukromí.

Sedací nábytek připomíná vilu Tugendhat, navrhl jej Mies van der Rohe a stále se vyrábí. | foto: Jaroslav Hejzlar

Menší bytový dům v brněnských Medlánkách nabízí klidné prostředí ve starší vilové zástavbě, ale trpí charakteristickými neduhy developerské výstavby 90. let. Tvarovými prvky na fasádě a šikmou střechou připomíná spíše satelitní vesničky než moderní městský objekt.

Může se hodit

Chcete bydlet v mezonetovém bytu? Vyberte si ten pravý na Reality.iDNES.cz.

Také komplikovaná dispozice mezonetového podkrovního bytu, který si koupila rodina se dvěma odrostlými dětmi, měla v původním stavu podobné "kvality".

Rušily příčky postavené na koso deformující prostor a znemožňující smysluplné zařízení, stísněná předsíňka bez možnosti odložení kabátů a obuvi, kuchyňská sestava se zbytečnými a špatně využitelnými rohy i nepohodlné zalomení schodiště a nevhodně řešené koupelny v obou podlažích.

Přestavbu nefunkční dispozice na příjemný a potřebám rodiny vyhovující byt navrhl architekt Radko Květ, spoluautor Radek Sládeček pak dokončil interiér a dovedl stavbu až do realizace. Jejich klient přistoupil k rekonstrukci opravdu velkoryse, umožnil autorům dobře promyslet a dokončit v interiéru každý detail.

Nábytek v obytném prostoru je vyrobený z lakovaných desek a dýhovaných prvků.

Nábytek v obytném prostoru je vyrobený z lakovaných desek a dýhovaných prvků.

Neohraničený prostor

Zásadní změnou ve spodním podlaží byla výměna zalomeného schodiště s kosými stupni za nové přímé. Původní kuchyni ve tvaru písmene U se "ukrojil" kus jednoho ramene, aby se uvolnil nástup na schodiště.

Kuchyňská sestava se naopak protáhla až do prostoru obývacího pokoje a získala dostatek prostoru pro všechny potřebné kuchyňské spotřebiče, úložné skříňky a velkou pracovní plochu. Namísto hlubokých rohových skříněk zůstaly v zakončení sestavy jen mělké spodní skříňky, které se lépe využijí, a nad nimi police.

Fotogalerie

Na opačné straně, kde už se projevuje nevýhodná šikmá střecha, je horní část kuchyně zakončena policemi, spodní část plynule navazuje na linii mělkých úložných skříněk, které procházejí kolem celého obývacího pokoje a pod okny překrývají radiátory.

Schodiště do patra je ukryto za velkou knihovnou, ta je nejvýraznějším prvkem obytného prostoru. Navazuje hned na vstupní část bytu oddělenou dnes pouze skleněnou stěnou. Původní temná předsíň se tak proměnila na prosvětlenou součást pokoje, a také její vybavení materiálově s knihovnou koresponduje.

Nábytek v celém obytném prostoru včetně kuchyně je navržený z lakovaných desek MDF a z prvků s dubovou dýhou, velké svislé plochy jsou bílé, aby prostor opticky neuzavíraly a nezmenšovaly, dřevěné plochy se projevují pouze jako horizontální nebo coby rámování bílých ploch.

Namísto nevyužitelných rohů má sestavu vzadu jen mělké skříňky a nad nimi

Namísto nevyužitelných rohů má sestavu vzadu jen mělké skříňky a nad nimi police.

Také všechny stěny včetně šikmých jsou vymalovány bíle, prostor tak získal velkolepý neohraničený rozměr. Jednolitá podlaha z dubové mozaiky mu zase dodává teplo přírodního materiálu, dřevěné části nábytku a jídelní stůl tento dojem ještě podtrhují.

Sedací nábytek, a to pohovky, křeslo, taburet a židle, je v kontrastní černé barvě, pozornost se soustřeďuje na to nejdůležitější pro pohodlí rodiny. Sezení určitě připomene slavnou vilu Tugendhat, všechny kousky vycházejí ze setu Barcelona, který navrhl Ludwig Mies van der Rohe už v roce 1929.

Soukromá část bytu

Nové schodiště odděluje soukromou část bytu, předsíňku se vstupem do ložnice, pracovny a koupelny. Upravená dispozice změnila také původně deformovaný tvar koupelny.

Koupelna se výrazně zvětšila, bylo možné doplnit ji pohodlným sprchovým koutem, pod stoupajícím ramenem schodiště také skříní s pračkou a sušičkou. Nad umyvadlem je velký úložný prostor na kosmetické potřeby, skříňku překrývají zrcadlová dvířka, která opticky prostor ještě zvětšují.

Pokoj dcery přišel úpravou o jedno střešní okno, ale je dostatečně prosvětlený

Pokoj dcery přišel úpravou o jedno střešní okno, ale je dostatečně prosvětlený oknem terasy.

Koupelna má podlahu a polopříčky oddělující sprchový kout. Toaleta a skříň jsou obloženy tmavými velkoformátovými obklady, ostatní stěny pokrývá drobná skleněná mozaika v přívětivě jarní zelené barvě.

Také dispozice horního patra doznala výrazných změn. Původní koupelnu, temnou, nepříjemného nudlového tvaru a se šikmými stěnami, architekti zkrátili a změnili na samostatnou toaletu, zbývající plocha rozšířila šatnu u pokoje syna. Nová koupelna vznikla na místě komory, kde má nejenom přívětivý, téměř čtvercový tvar, ale také denní světlo.

Větší plochu a jedno ze dvou střešních oken získala z části pokoje dcery, ten byl původně zakončený ošklivě zkosenou příčkou se vstupními dveřmi. Pokoj je bohatě prosvětlený svislou skleněnou stěnou navazující terasy.

Červenobílá koupelna dětí v patře má oproti původní příjemný tvar a denní

Červenobílá koupelna dětí v patře má oproti původní příjemný tvar a denní světlo.

Koupelna rodičů získala velký sprchový kout, je obložená zelenou skleněnou

Koupelna rodičů získala velký sprchový kout, je obložená zelenou skleněnou mozaikou.

Místnost zůstala i dostatečně velká, aby se mohla za dveřmi postavit šatní skříň. Další úložný prostor má dcera k dispozici ještě v nízké půdičce vedle pokoje.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Za dva a půl milionu si pořídili skvělý mezonet s výhledem na město

Osvětlení nad jídelním stolem zajišťuje designové svítidlo Engine (brněnský...

Prostor, světlo, dvě terasy a výhled na Petrov a Špilberk jsou hlavní přednosti bytu v Brně, který pro svou rodinu...

Mezonet je po rekonstrukci s designérkou plný vzpomínek na Asii

Obývací pokoj s linkou a jídelním koutem osvětlují vikýřová okna. Místnosti...

Podkrovní byt v samém centru Prahy má jistě nepopiratelné kouzlo. Zařídit jej účelně však někdy představuje opravdový...

Zázrak v Dejvicích: z mezonetu 1+kk v chalupářském stylu vzniklo 3+kk

V rámci zklidnění a prosvětlení jsou veškeré nosné konstrukce a podhledy...

Mezonet o ploše necelých 80 metrů čtverečních, který vznikl z půdní vestavby v polovině devadesátých let, nabízel kvůli...

Najdete na iDNES.cz