Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou upravené šaty. Zachovat původní stavební prvky a přitom splnit požadavky na současné bydlení je velmi obtížné a vyžaduje to citlivý a zároveň tvůrčí přístup.
Z roku 1939, kdy proběhla první velká rekonstrukce, pochází celková úprava...

Z roku 1939, kdy proběhla první velká rekonstrukce, pochází celková úprava průčelí včetně vybudování věže se stanovou střechou, | foto: Petr Polák (Studio Petrohrad)

Pod návrhem měšťanské vily je podepsán architekt František Buldr. Od roku 1934 vilu obýval spisovatel F. X. Šalda, v roce 1939 prošla vila výraznou rekonstrukcí podle návrhu Karla Šťastného.

Architekti navrhli a prosadili zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy.

Z té doby pochází třeba celková úprava průčelí včetně vybudování věže se stanovou střechou, ale také litinové zábradlí a vstupní brána, což jsou prvky zachované dodnes.

„Na konci roku 2018 se vila dostala na náš stůl. A protože se dnes žije jinak než na počátku minulého století, bylo potřeba přizpůsobit bydlení novým požadavkům,“ vysvětluje architekt Michael Karnet, který se rekonstrukce ujal.

Realizaci přihlásil do soutěže Interiér roku 2021 v kategorii Rekonstrukce. Do již sedmého ročníku soutěže se mohou architekti a interiéroví designéři hlásit už od 15. listopadu 2021, uzávěrka je 28. února 2022. Na základě ohlasů architektů, interiérových designérů, členů poroty, ale i přání fanoušků na sociálních sítích, se pořadatelé rozhodli rozšířit soutěž o kategorii Soukromý interiér – Nízkonákladové bydlení.

Nové versus staré

„Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního. Zásadním krokem pro celé fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. Díky tomu jsme získali mnohem víc prostoru jak pro šatní skříně a botníky, tak pro pohyb ve vstupní hale. Zároveň vznikly přidružené místnosti, jako je technická místnost či druhá šatna,“ popisuje architekt Karnet.

V původní dispozici se vcházelo na schodišťovou podestu, to ovšem do značné míry limitovalo úložné prostory. „Zároveň to však vytvářelo autentickou atmosféru a krásný průhled obývacím pokojem až na balkon. Podestu jsme se proto rozhodli zachovat, nyní jako vchod pro návštěvy,“ vysvětluje Michael Karnet.

Architekti navrhli a prosadili zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy.

Materiály jsou vybrané tak, aby každý, kdo do vily vstoupí, pocítil její vznešenost a výjimečnou atmosféru. Na podlahách je mramorová dlažba, jejíž kresba plynule navazuje na ořechovou dýhu vestavěných skříní. Světla jsou vzhledem k nízkému stropu přisazená.

Kuchyň v prvním patře orientoval architekt na sever, nově vybudované velké okno díky tomu nabízí výhled do údolí i na vstupní branku. Majitelka má tak přehled o přicházejících hostech, s pomocí tabletu odemkne branku a rozsvítí světla v přízemí.

Podlahu celého patra tvoří dřevěné kazety skládané do takzvaného vídeňského kříže.

Podlahu celého patra tvoří dřevěné kazety skládané do takzvaného vídeňského kříže, světla jsou zavěšená „ve shluku“, závěsy jsou od stropu až po podlahu, aby zdůraznily výšku stropu.

Podlaží pro odpočinek

Ve druhém patře jsou dětské pokoje s hlavní koupelnou. „Ty jsme museli umístit na jedno patro, což znamenalo předělat původní terasu na pokoj. Právě tento zásah do původního řešení dal vzniknout celé nové kontrastní hmotě. Zároveň zjednodušil a sjednotil původní, velmi členitou a komplikovanou dispozici domu,“ objasňuje dispozici autor projektu.

Ve třetím patře je hlavní ložnice s koupelnou a šatnou. „Z tohoto prostoru dýchá obřadní atmosféra. Do ložnice přicházíte po strmém černém schodišti, projdete průchodem pod krokví a najednou se před vámi otevírá celá věž, která vás osloví už od momentu, kdy dům vidíte z ulice. Přesně pod vrcholem věže je původní dřevěné pódium, kde dnes stojí dvoulůžko. Kleštiny a sloupy necháváme záměrně přiznané,“ zdůrazňuje architekt Karnet.

Efektní podsvícení nábytku najdete snad ve všech místnostech vily.

Ve věži je celkem dvanáct oken, která do prostoru vnášejí dostatečné množství světla a zároveň jsou posazená tak, aby byla ložnice chráněna od kontaktu s okolím.

„Snažili jsme se zachovat maximum původního tvarosloví. Navrhli jsme repliky špaletových dřevěných oken u otvorů, které zůstaly v původní podobě. Sloupky zábradlí se nechávaly odlévat do formy vytvořené podle dochovaného vzoru. Navzdory námitkám všech zúčastněných včetně majitele (dnes je spokojený) jsme navrhli zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy,“ prozrazuje autor.

A dodává: „V maximálním kontrastu s těmito původními prvky byly navrženy moderní zásahy tak, aby bez funkčních kompromisů naplnily parametry současného bydlení. Navíc se nám tím podařilo splnit zálibu majitele v chytré domácnosti.

Závěsy jsou od stropu až po podlahu, aby zdůraznily výšku stropu.

O projektu

Materiály: ořechová dýha - atypický nábytek podle autorského návrhu, mramorová dlažba, dřevěná podlaha kazetová, litinové zábradlí, hliníková okna, špaletová okna dřevěná

Produkty a značky: jídelní židle Jazz (Pedrali), jídelní stůl Clay (Desalto), dřevěné podlahy (Extori), konferenční stolky Bell (Classicon), vypínače a zásuvky Hager 1930, digestoř Sirius, střecha Prefa, světla ICT (Flos)

Rok projektu: 2018

Rok dokončení: 2021

Zastavěná plocha: 136 m2

Hrubá podlahová plocha: 544 m2

Užitná plocha: 311,30 m2

Plocha pozemku: 1 208 m2

Studio: Karnet architekti

Autor: Michael Karnet, hlavní architekt

Spolupracovali: Jiří Lukáš, spolupráce na úvodním konceptu, Flera, zahradní architekt, Milan Krejčí, truhlář, Jiří Mach, stavební dozor, Tomáš Kadeřábek, stavební firma

Litinové zábradlí se ve vile objevilo už v roce 1939.

O studiu a autorovi

Architektonické studio Karnet - architekti působí zejména v Příbrami a okolí. Mladý tým si zakládá na nových neobvyklých řešeních a koncepčním přístupu specificky ke každé nové výzvě, ať už jde o rekonstrukci nebo zcela novou budovu. Tým se vždy snaží najít svou odpověď na daný kontext s úctou k tradičním konstrukčním řešením a detailům.

Studio založil Michael Karnet v roce 2017 po ukončení studia na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Od té doby se studio rozrostlo o další členy a řeší nové a rozsáhlejší projekty od interiérů po bytové domy.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...