Kuchyň je zhotovená z laminátu (Egger platinově bílá) stejně jako deska v barvě

Kuchyň je zhotovená z laminátu (Egger platinově bílá) stejně jako deska v barvě grafitu, kterou je obložená stěna za ní a sahá až ke stropu. Originální prvek je podpořený nasvícením LED diodami. Linka zahrnuje vestavnou chladničku s mrazákem, varnou desku, pečicí troubu a skrytou digestoř i mikrovlnnou troubu (spotřebiče Gorenje). | foto: Lukáš Hausenblas

O rekonstrukci panelákového bytu rozhodovaly kromě majitelky i kočky

  • 48
Na míru zařízený interiér malého panelákového bytu. Tato podmínka zní logicky, v tomto případě se však kromě majitelky musel designér přizpůsobit i její lásce – kočkám.

Starší panelový byt na Zbraslavi se při rekonstrukci musel prostě přizpůsobit Puci a Čiky. To proto, aby zde nebylo něco, co by jim mohlo ublížit. "Byt se musel líbit především mně. Preferuji minimalismus. Nepotrpím si na žádné zdobení a už vůbec nemám ráda plno zbytečností a drobností rozesetých kolem sebe, žádné doplňky, které by mě obtěžovaly v běžném provozu," vysvětluje majitelka Jana.

Věděla přesně, co chce. Původně už byla rozhodnutá pro jiné studio, ale náhodou ještě zašla do showroomu De.fakto, kde se jí ujal designér Filip Hejzlar.

"Doporučil mi různé možnosti, které mě oslovily. Byl velmi vnímavý k mým potřebám, měla jsem dojem, že mi čte myšlenky, proto jsme se domluvili na spolupráci. Nakonec jsem celý projekt i jeho realizaci svěřila této společnosti," vysvětluje Jana.

Kuchyň je zhotovená z laminátu (Egger platinově bílá) stejně jako deska v barvě grafitu, kterou je obložená stěna za ní a sahá až ke stropu. Originální prvek je podpořený nasvícením LED diodami. Linka zahrnuje vestavnou chladničku s mrazákem, varnou desku, pečicí troubu a skrytou digestoř i mikrovlnnou troubu (spotřebiče Gorenje

Jak se rodí byt

"Interiér jsem pojal jako jeden velkorysý prostor, kde je chodba od obývacího prostoru a ložnice oddělena nábytkovou stěnou. Původní WC a koupelna byly spojeny v jeden celek a asi o dva metry čtvereční zvětšeny. Nyní tvoří jediný uzavřený prostor v bytě,"  vysvětluje designér Filip Hejzlar:

Veškeré úložné prostory soustředil do monobloku, který sahá od podlahy až ke stropu a je v něm ukrytá i rozvodná elektroskříň, klasická šatní skříň, botník a podobně.

Bílý monoblok dělí nika v dřevěném dekoru, která jej nejen esteticky ozvláštňuje, ale zároveň slouží i k odložení předmětů denní potřeby, například mobilu, kabelky a podobně.

Důležitou součástí bytu byla i práce s přímým a nepřímým osvětlením. Zajímavý efekt vytváří nepřímé osvětlení niky, ale i osvětlení nad a pod kuchyňskou linkou.

"Kompaktní kout na spaní je zhotovený tak, aby v něm nevznikly žádné škvíry, kde by mohly uvíznout kočky, je vybavený osvětlením vhodným pro čtení, ale i k běžné manipulaci s lůžkovinami," popisuje Filip Hejzlar.

Vysoké čelo postele působí také jako akustická izolace proti případnému hluku z chodby za stěnou. Ve všech prostorách interiéru se prolínají použité materiály: lamino ve světlém odstínu dřeva a bílá barva lamina v polomatu. Kromě židlí a sofa je byt kompletně vybavený nábytkem zhotoveným na míru.

Když rozhoduje designér

Výsledná podoba interiéru je z pětadevadesáti procent původní návrh Filipa Hejzlara. Majitelku nadchl. "Trvala jsem spíš na detailech. Přála jsem si všechno schovat, nikde žádné úchytky, potřebovala jsem, aby nikde nevznikly žádné špatně dostupné kouty a škvíry, požadovala jsem vysoké čelo postele, nechtěla jsem myčku, materiál kůži, moc textilií a podobně," vypočítává Jana.

Kompaktní kout na spaní je zhotoven tak, aby v něm nevznikly žádné škvíry, které by mohly být nebezpečné pro kočky. Postel je vybavena úložnými výsuvnými prostory

Má ráda černou barvu, ale chápe, že by ve větší míře do malého bytu nebyla vhodná. "Miluji i bílou a hnědou. Třeba by mě nikdy nenapadlo takto skvěle vyřešit jídelní stůl, který je praktický ve všech ohledech a navíc působí jako osvěžující prvek interiéru," chválí majitelka.

Byt sice není příliš velký, ale Jana jej zdědila a do rekonstrukce se pouštěla s tím, že zde chce pohodlně žít se svými kočkami. Pokud by nastala změna, bude ji řešit pak a podle okolností.

Zatím jí byt o velikosti 39 m2 vyhovuje. Plánuje zde ještě pořídit hliníkové žaluzie a na stěnu si chci zavěsit grafiku, která zatím čeká na zasklení. Kočkám by ráda dopřála nějaký pěkný designový strom, který by sem dobře zapadl a nenarušil stylovou čistotu interiéru.

"Těším se, že si pořídím i pár ryze praktických drobností, například porcelán, povlečení či ručníky, které teď mohu s radostí ladit s novým moderním interiérem. Hodně času mi zabere práce, ale tady jsem doma a v pěkném prostředí. Když přijdu domů, otevřu dveře a vyhrnou se na mě moje zvířata, jsem spokojená. Tady jsme doma," tvrdí Jana.

Autor

Bc. Filip Hejzlar
2003–2007 SPŠ stavební Josefa Gočára
2007–2011 ČVUT – architektura a stavitelství, bakalářské studium, aktuálně studentem 1. ročníku magisterského studia ČVUT architektura a stavitelství

2006–2010 Studio Pha
- od roku 2010 pracuje jako architekt ve studiu De.fakto

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 5/2012.