Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezvadně vyřešená garsonka. Box skrývá ložnici, kuchyni a pracovnu

  1:00aktualizováno  1:00
Zanedbaná garsonka v Praze na Vinohradech o velikosti 37 metrů čtverečních se dočkala radikální proměny. Za modernizací zašlého interiéru stojí pražské architektonické studio The Builders.

Hlavní obytná místnost je od chodby oddělena na míru vyrobenými posuvnými dveřmi z průsvitného makrolonu. | foto: The Builders

"Naším cílem bylo vytvořit atraktivní garsoniéru určenou k pronájmu, která by ale v budoucnu sloužila jako rezerva pro dospívající děti majitele. Interiér by tedy měl být svým stylem zaměřený na mladé uživatele a neměl by být náročný na údržbu," říká architekt Štěpán Tláskal.

Byt nabízí pokoj o rozměru 26 metrů čtverečních, předsíň velikou 6,5 m² a koupelnu s rozlohou 4,5 m². K obývání je tedy určena pouze jedna místnost, ve které se musí s prostorem maximálně šetřit.

Fotogalerie

Architektům ze studia The Builders se povedlo splnit zadání na výbornou. V obytné části dokázali nápaditým způsobem sloučit pracovnu, kuchyň a postel do jednoho celku.

Dominantou pokoje se tak stal na míru vytvořený dřevěný box, který má nahoře plnohodnotné dvoulůžko a ze stran kuchyňský kout, pracovnu a knihovnu s žebříkem s vyfrézovanými pojezdy. Ty se také opakují na posuvným dveřích.

Hlavní obytná místnost je navíc od chodby oddělena na míru vyrobenými posuvnými dveřmi z  průsvitného makrolonu. Tento deskový materiál je oproti obdobným klasickým dveřím mnohem levnější a také lehčí. Zajímavě řešená je také nerezová pracovní deska u kuchyňské linky, která je svařená se dřezem. Díky tomu je plocha odolnější a nemá žádné spáry. 

Může se hodit

Hledáte nový byt? Vyberte si jej na Reality.iDNES.cz z široké nabídky bytů po celé ČR.

Na stropě nad tímto blokem je zavěšený promítací projektor. "Je to vzpomínka na náš život na kolejích. Připadalo nám, že k bytu pro mladého člověka to patří víc než televize," prohlašuje architekt. Hlavní obytná místnost postrádá centrální osvětlení. Světla jsou pouze na stěnách a u spacího patra jsou lampičky.

Ze strany boxu je kuchyňská linka. Na boku jsou kuchyňské skříňky.

Ze strany boxu je kuchyňská linka. Na boku jsou kuchyňské skříňky.

V bytě, ve kterém převažuje březová překližka a bílá barva, se také podařilo...

V bytě, ve kterém převažuje březová překližka a bílá barva, se také podařilo rozšířit předsíň na úkor toalety a komory.

V bytě, ve kterém převažuje březová překližka a bílá barva, se také podařilo rozšířit předsíň na úkor toalety a komory. Vznikl tak úložný prostor, do kterého se pohodlně vešla mělká pračka.

Bojler architekti schovali do podhledu v koupelně. Celá předsíň je navíc opticky zvětšená zrcadlovou plochou. Navíc je koupelna s předsíní provázána průhledy přes polopropustné plochy. Zajímavostí je sprcha, která nemá dveře a pod jejím dřevěným roštem se schovává spádový odtok.

Původní vzhled bytu. Interiér už roky volal po kompletní rekonstrukci.
Původní vzhled bytu na Vinohradech

Původní vzhled bytu. Interiér už roky volal po kompletní rekonstrukci

Veškeré vybavení včetně podlahy tvoří odolné kvalitní materiály. "Rozhodli jsme se pro trochu ujeté marmoleum ze speciální řady, přesněji Forbo Artoleum navržené Richardem Huttenem. Prý je tento dekor jediný v České republice, " vysvětluje Štěpán Tláskal.

"Marmoleum je přírodní a odolný materiál, který je dobrou volbou do nájemního, případně studentského bytu. Může být v celém prostoru bytu od zádveří přes obytnou místnost až po koupelnu."

Kdo jsou architekti z The Builders

Architektonické studio The Builders tvoří tři architekti. Lukáš Brom, David Kazický a Štěpán Tláskal společně studovali na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Začali spolupracovat již během školy a i po jejím absolvování roku 2006 se společně sešli v ateliéru 4A architekti. Jejich praxe zahrnovala i práci v ateliérech A69, DAM, Olgoj Chorchoj, Aleš Najbrt nebo ksa.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Rodinný dům skrývá překvapení. Je chytře schované pod skalkou

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion...

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion liber, v přepočtu 28,7 milionu korun....

Ze starých autobusových garáží si postavili úžasný dům se zahradou

Kovové schodiště prakticky propojuje společenskou zónu domu s klidovou a...

V malebné vsi poblíž Boubínského pralesa, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, Martin s Klárou zrekonstruovali staré...Najdete na iDNES.cz