Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezvadně vyřešená garsonka. Box skrývá ložnici, kuchyni a pracovnu

  1:00aktualizováno  1:00
Zanedbaná garsonka v Praze na Vinohradech o velikosti 37 metrů čtverečních se dočkala radikální proměny. Za modernizací zašlého interiéru stojí pražské architektonické studio The Builders.

Hlavní obytná místnost je od chodby oddělena na míru vyrobenými posuvnými dveřmi z průsvitného makrolonu. | foto: The Builders

"Naším cílem bylo vytvořit atraktivní garsoniéru určenou k pronájmu, která by ale v budoucnu sloužila jako rezerva pro dospívající děti majitele. Interiér by tedy měl být svým stylem zaměřený na mladé uživatele a neměl by být náročný na údržbu," říká architekt Štěpán Tláskal.

Byt nabízí pokoj o rozměru 26 metrů čtverečních, předsíň velikou 6,5 m² a koupelnu s rozlohou 4,5 m². K obývání je tedy určena pouze jedna místnost, ve které se musí s prostorem maximálně šetřit.

Fotogalerie

Architektům ze studia The Builders se povedlo splnit zadání na výbornou. V obytné části dokázali nápaditým způsobem sloučit pracovnu, kuchyň a postel do jednoho celku.

Dominantou pokoje se tak stal na míru vytvořený dřevěný box, který má nahoře plnohodnotné dvoulůžko a ze stran kuchyňský kout, pracovnu a knihovnu s žebříkem s vyfrézovanými pojezdy. Ty se také opakují na posuvným dveřích.

Hlavní obytná místnost je navíc od chodby oddělena na míru vyrobenými posuvnými dveřmi z  průsvitného makrolonu. Tento deskový materiál je oproti obdobným klasickým dveřím mnohem levnější a také lehčí. Zajímavě řešená je také nerezová pracovní deska u kuchyňské linky, která je svařená se dřezem. Díky tomu je plocha odolnější a nemá žádné spáry. 

Může se hodit

Hledáte nový byt? Vyberte si jej na Reality.iDNES.cz z široké nabídky bytů po celé ČR.

Na stropě nad tímto blokem je zavěšený promítací projektor. "Je to vzpomínka na náš život na kolejích. Připadalo nám, že k bytu pro mladého člověka to patří víc než televize," prohlašuje architekt. Hlavní obytná místnost postrádá centrální osvětlení. Světla jsou pouze na stěnách a u spacího patra jsou lampičky.

Ze strany boxu je kuchyňská linka. Na boku jsou kuchyňské skříňky.

Ze strany boxu je kuchyňská linka. Na boku jsou kuchyňské skříňky.

V bytě, ve kterém převažuje březová překližka a bílá barva, se také podařilo...

V bytě, ve kterém převažuje březová překližka a bílá barva, se také podařilo rozšířit předsíň na úkor toalety a komory.

V bytě, ve kterém převažuje březová překližka a bílá barva, se také podařilo rozšířit předsíň na úkor toalety a komory. Vznikl tak úložný prostor, do kterého se pohodlně vešla mělká pračka.

Bojler architekti schovali do podhledu v koupelně. Celá předsíň je navíc opticky zvětšená zrcadlovou plochou. Navíc je koupelna s předsíní provázána průhledy přes polopropustné plochy. Zajímavostí je sprcha, která nemá dveře a pod jejím dřevěným roštem se schovává spádový odtok.

Původní vzhled bytu. Interiér už roky volal po kompletní rekonstrukci.
Původní vzhled bytu na Vinohradech

Původní vzhled bytu. Interiér už roky volal po kompletní rekonstrukci

Veškeré vybavení včetně podlahy tvoří odolné kvalitní materiály. "Rozhodli jsme se pro trochu ujeté marmoleum ze speciální řady, přesněji Forbo Artoleum navržené Richardem Huttenem. Prý je tento dekor jediný v České republice, " vysvětluje Štěpán Tláskal.

"Marmoleum je přírodní a odolný materiál, který je dobrou volbou do nájemního, případně studentského bytu. Může být v celém prostoru bytu od zádveří přes obytnou místnost až po koupelnu."

Kdo jsou architekti z The Builders

Architektonické studio The Builders tvoří tři architekti. Lukáš Brom, David Kazický a Štěpán Tláskal společně studovali na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Začali spolupracovat již během školy a i po jejím absolvování roku 2006 se společně sešli v ateliéru 4A architekti. Jejich praxe zahrnovala i práci v ateliérech A69, DAM, Olgoj Chorchoj, Aleš Najbrt nebo ksa.

Autor:Nejčtenější

Překvapil vás kruhový dům? Pak vás bude vnitřek šokovat

Dům vyrostl na zahradě staršího domku. Architekti se snažili nový objekt...

Běloskvoucí věžička s pěticí strmých schodišť je novostavbou bez zbytečných okázalostí. Netradiční dům, který stojí v...

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...Obří protiletecká věž pro 20 tisíc lidí se promění v park s 228 stromy

Z věže, ve které se při náletech skrývalo často i přes 20 tisíc lidí a ze které...

Jednou z nepřehlédnutelných dominant hamburské čtvrti Sankt Pauli je zhruba 40 metrů vysoká protiletecká věž z...

Pro svou rodinu vymyslel dům. Domov za Prahou má posuvné stropy

Pavel, původním povoláním strojní inženýr, si venkovský domov navrhl sám.

Dům za Prahou ve tvaru helvétského kříže je v mnohém originální. Nevychází ze žádné typové stavby, ale není ani dílem...

Zázrak v Rychlebských horách. Z ruiny na zboření je skvostná Tančírna

Tančírně hrozilo zřícení. Obec Bernartice ji vrátila zašlou krásu.

Secesní Tančírna v Račím údolí sloužila jako výletní restaurace a místo pro zábavu a tanec, pak pro dětské tábory a...

Další z rubriky

Jsem „zdoběna“, která miluje nebesa nad postelí, říká Lenka Hornová

Do ložnice ve druhém patře si Lenka nad postel v romantičtějším stylu a s...

Lenka Hornová zariskovala, když bez váhání koupila starý dům. Po nutné demolici zůstal pozemek, na kterém za víkend...

Rodina si postavila středověký hrad. Na střeše čeká příjemné překvapení

Moderní hrad ve městě Boise v americkém státě Idaho je na prodej za 2,8 milionu...

Moderní hrad ve městě Boise v americkém státě Idaho je na prodej za 2,8 milionu dolarů, v přepočtu 56,7 milionu korun....

Pro svou rodinu vymyslel dům. Domov za Prahou má posuvné stropy

Pavel, původním povoláním strojní inženýr, si venkovský domov navrhl sám.

Dům za Prahou ve tvaru helvétského kříže je v mnohém originální. Nevychází ze žádné typové stavby, ale není ani dílem...

Najdete na iDNES.cz