Večerní pohled na moderní přístavbu.

Večerní pohled na moderní přístavbu. | foto: Fraher Architects

Zepředu nudná tmavá řadovka, zevnitř dokonale promyšlené bydlení

  • 24
Nároční majitelé se vrhli na rekonstrukci řadového domu z roku 1820 v londýnské čtvrti Lambeth. Stavba, která posledních deset let chátrala, se díky studiu Fraher Architects proměnila v elegantní bydlení.

Světlý cihlový dům s šedomodrými klasickými okny stojí v ulici Roupell Street. Je to jeden z mnoha v dlouhé řadě domků původně vystavěných jako levné nájemní bydlení pro řemeslníky, truhláře, kováře a drobné obchodníky.

Chybí jim typické městské předzahrádky, kterých se tehdejší majitel a investor, John Roupell, po němž ulice získala jméno, vzdal ve prospěch snížení nákladů.

Dnes si může o této adrese nižší střední třída nechat jen zdát. Domy ve čtvrti dostaly památkovou ochranu, ceny nemovitostí se významně proměnily a k popularitě místa přispělo také natáčení. Diváci mohou roupellovské domy vidět v řadě filmů a seriálů, ulice si zahrála i v legendární britské sérii Pán času.

Kvůli majetkovým sporům byl jeden z těchto domů deset let opuštěný a chátral. Památkově chráněná stavba z roku 1820 se dostala do dobrých rukou. Dočkala se velmi citlivé rekonstrukce, která vrátila patrovému domu eleganci a jemnost.

Rekonstrukce se ujalo duo manželů Fraherových z londýnského architektonického studia Fraher Architects. Joe a Lizzie s oblibou nechávají velký prostor pro kreativitu a vyjádření i samotným majitelům domu, projekty od samého začátku diskutují a budoucí obyvatele maximálně zapojují do procesu navrhování.

„Nesmí se stát, že po pár týdnech bydlení rodina zjistí, že něco nefunguje,“ uvádí Lizzie Fraherová v dokumentech ke stavbě. Pro ni samotnou jsou největší inspirací Skandinávci a moderní tokijská architektura, společně s Joem pak milují Berlín.

Může se hodit

Domy Cholupice

Rodinné domy Cholupice přináší dostatek pohodlí a prostoru pro Vaše nové bydlení!

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Tým dohlíží i na realizaci, aby nevznikly chyby a nedodělky. Veškeré dřevěné prvky a nábytek vzniká v jejich vlastní truhlárně. Dřevo je bohatě zastoupeno i v této rekonstrukci. Architekti použili oblíbený dub, stoly a židle se skandinávským nádechem vyrobilo na míru nábytkářské studio Mc Whirter.

Řadovka má jednoduchou dispozici: z malého zádveří se vstupuje přímo do hlavní obytné části domu, s obývacím pokojem a jídelnou. Schodiště vede vzhůru do patra, kde jsou dvě ložnice s koupelnou.

Další dveře vedou do zadního traktu, skutečného srdce domu, kde rodina majitelů tráví nejvíce času: kuchyně a jídelny s prosklenou střechou. Z nádherně prosvětlené jídelny lze pokračovat na skromný dvoreček s letním posezením a milovaným olivovníkem.

Z nádherně prosvětlené jídelny lze pokračovat na skromný dvoreček s letním posezením a milovaným olivovníkem.

Loni v létě dokončený dům respektuje historii místa. Designéři jej zaplnili současným nábytkem s retro prvky. Dohromady vytváří přívětivý a domácký celek. Architekti v domě dotáhli každý detail k dokonalosti. Historické a cenné detaily jako krby, dveřní zárubně a obložky nebo římsy podle dostupných podkladů obnovili, směrem do dvorku dům prosklili a propojili s okolím a zahrádkou.

Ani zdánlivé maličkosti, jako panely dřevěného obložení nad psacím stolkem v obývacím pokoji, nejsou náhodnou volbou: v jejich velikosti se přesně zrcadlí sousedící knihovna. Rytmus místnosti tak není násilně přerušen a působí celistvě. Historii reflektuje i na díly zarámovaná stará mapa Londýna nad jídelním stolem, která vzpomíná na dynamické devatenácté století.

Moderní minimalistická svítidla v celém domě pochází od značky Flos. Strohostí se vyznačuje i podoba kuchyňské linky nebo vybavení koupelen. Záměr byl jednoduchý: aby nákladné velké nábytkové kusy odolaly častému používání i tlaku módních trendů co nejdéle.

, pro iDNES.cz