Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce koupelny s Panel Story

  14:39aktualizováno  14:39
Panelákové koupelny vybavené umakartovým jádrem bývají prvním místem, které chce většina lidí změnit. Často se však střetávají s nekvalitní prací stavebních firem. I proto vznikl projekt Panel Story, kde se spojilo šest nejvýznamnějších výrobců koupelnového a stavebního vybavení na tuzemském trhu, kteří začali školit stavební firmy. Ty po získání certifikace začaly nabízet nový způsob rekonstrukcí. Pilotní program, který začal v roce 2001, skončil letos na konci února. A jak dopadl?
Nové koupelny dnes už využívá několik set rodin, pro letošní rok se počítá přibližně s tisícovkou rekonstrukcí po celé České republice, v dalších letech by jich mělo ročně přibýt asi pět tisíc. "Samozřejmě, že se objevily i problémy," přiznává Jiří Štekr z firmy Sanitec, jeden z iniciátorů celé akce, "i prostřednictvím MF DNES se na nás obrátila nespokojená zákaznice. Jenže právě tady se ukázalo, jak je důležitý technický dozor, který nabízíme. Firma musela špatnou práci předělat, a protože nerespektovala naše připomínky o zaměstnávání nekvalifikovaných zahraničních pracovníků, skončili jsem s ní spolupráci.  Myslím si, že se díky tomu ´poučily´ i ostatní firmy a už si dají pozor."

Panel Story totiž funguje tak, že stavební firmy, které se této akce chtějí zúčastnit, musí získat "certifikaci" a respektovat, že kvalitu jejich práce bude za investora neboli majitele koupelny kontrolovat odborník zastupující tento projekt. A ten se na rozdíl od neznalého zákazníka nenechá obalamutit výřečnými řemeslníky tvrzením, že "jinak to nešlo".

Co projekt nabízí

Vedle jistoty, že firma umí pracovat s novými materiály včetně třeba termostatických baterií, má zákazník u projektu Panel Story především pětiletou záruku na rekonstrukci, a to jak na práci, tak na materiály. To u běžných zakázek stavební firmy opravdu nenabízejí.

Panel Story znamená také kompletní vypracování architektonického návrhu, od obstarání stavebního povolení až po kolaudaci. "Spousta lidí se do rekonstrukce klidně pustí bez stavebního povolení, ale sankce začínají být stále tvrdší. Chápu, že vyřizování papírů není příjemné, ale bez nich to prostě nejde," říká Petr Kouřim z firmy A.G.I.Trend, koordinátor celého projektu. "My jsme to vyřešili tak, že vždy vycházíme z nejhorší varianty. Stavební úřady si totiž stavební zákon vykládají různě, a tak vyžadují různé doklady. To všechno našeho zákazníka ovšem nemusí zajímat, je to jen náš problém."

Celá rekonstrukce pak podle smlouvy musí skončit za sedm pracovních dnů. Řešení jednotlivých koupelen pak připravili architekti, kteří se na koupelny specializují. Jejich snahou bylo navrhnout nejen krásnou koupelnu, ale zejména optické zvětšení prostoru, a to i díky zvoleným barvám či atypicky použitým obkladům. Firmy díky jejich návrhům mají k dispozici přesný "rozkres" pro jednotlivé koupelny. Každý typ jádra má tři verze v pěti barvách neboli patnáct barevných řešení. Z takového množství si lze už samozřejmě vybrat.

O peníze jde vždycky

Cenové rozpětí jednotlivých rekonstrukcí se pohybuje od 147 do 240 tisíc. To sice není málo, ale i u těch nejlevnějších verzí se používají nadstandardní výrobky včetně závěsných klozetů, o nich přitom mnohé stavební firmy tvrdí, že je nelze v paneláku vůbec použít. Pravda je ovšem taková, že neumějí s předstěnovými systémy potřebnými pro závěsné typy pracovat. V ceně je samozřejmě zahrnutý i architektonický návrh, posudek statika či poplatky za vydání stavebního či kolaudačního řízení.

Použité značkové baterie, sanitární keramika, porobetonové zdící materiály, vodovodní a kanalizační systémy, sprchové kouty a vany (všechno za zvýhodněné ceny) pak u dražších provedení doplňuje jako zvláštní prémie automatická pračka (kdo má již svou nebo chce jiný typ, dostává myčku).

Při placení lze využít spotřebitelské úvěry, zejména od Stavební spořitelny České spořitelny. Tyto úvěry získáte během několika dní, dostatečným dokladem je zde potvrzení o příjmu. Splátky se pak pohybují kolem dvou až tří tisíc, při rozložení splátek na dobu delší než pět let se rodinný rozpočet zatíží částkou do tisíce korun.


Takzvaný předstěnový systém není žádné sci-fi vhodné pro futuristické domy. Naopak - pro rekonstrukce koupelen panelových domů je tento systém, na který se upevní závěsný klozet, bidet i umyvadlo, zcela ideální

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Další z rubriky

Dešťové sprchy v koupelnách už nabízejí i vodopády místo masáže

Někdy bývá těžké vybrat si nejpříjemnější typ proudu...

V horkých dnech, které nyní panují, mnozí sní o osvěžujícím dešti. Zatímco venku se jej jen tak nedočkáme, dešťové...

Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá...

Panelákovou koupelnu byste nepoznali, pomohly metry přidané z ložnice

Velkoformátové obklady dodávají koupelně na eleganci.

Téměř každá koupě staršího panelového bytu začíná likvidací umakartového jádra. Současné požadavky na hygienu jsou už...Najdete na iDNES.cz