Nová koupelna je mnohem světlejší a působí elegantně.

Nová koupelna je mnohem světlejší a působí elegantně. | foto: Barbora Ševčíková

Za tři dny a čtyři tisíce korun proměnila starou koupelnu k nepoznání

  • 43
Barbora se vrhla na proměnu koupelny, která byla celá obložena dlaždicemi zvanými kůže. Ty prostoru vládly téměř 30 let. Byly na podlaze, vaně i všech stěnách až do stropu. Tmavá koupelna volala po změně.

Koupelnu bylo nutné především prosvětlit. Barbora zvolila neutrální tóny a přidala k nim doplňky ve zlaté barvě. Symbolický rozpočet stačil na nový dvojitý nátěr dlaždic, které pokrývají místnost od podlahy až ke stropu. Podlaha zůstala původní. Náklady nakonec vyšly na 3 863 korun.

Bylo nutné pořídit:

  • syntetické barvy na dlaždice
  • odmašťovač a ředidlo
  • pěnové válečky s vaničkou
  • štětce na probarvení spár a zarovnání a obtažení rohů
  • krycí fólii
  • malířskou pásku
  • lazurové barvy na nábytek na renovaci dřevěných povrchů
  • smirkový papír
  • respirátor proti výparům ze syntetických barev

Barbora na dlaždice použila syntetické barvy s vysokým leskem, které jsou namíchané podle vzorníku barev NCS. Natural Color Systém je nejuznávanější a nejpřesnější vzorník barev. Byl vytvořený na základě názorů a shody velkého množství pracovníků z oblasti vědy, architektury, psychologie a módního návrhářství.

„Vybrala jsem teplý vanilkový odstín a taupe, který má lehký podtón do zelena. Hnědé dřevěné skříňky díky tomu převzaly barevný nádech odrážející se od stěn. Do koupelny s malým oknem jsem zvolila výrazné zlaté doplňky,“ popisuje proměnu Barbora, která se věnuje bytovému návrhářství.

Světlejší vanilkový odstín je záměrně pouze ve spodní části koupelny. Nábytek, vana, stojící skříňky, koš na prádlo a pračka totiž stojí na podlaze a interiér uzemňují. Prostor pak působí těžkopádně. Vhodně zvolená výmalba ale vše vylepší. Pomůže i předěl čistě bílým slabým proužkem.

Práce si vyžádaly tři dny. Nejdříve bylo nutné odstranit povrchové nečistoty na dlaždicích a vyčistit spáry. Poté očistit plochy odmašťovačem a vše zakrýt fólií. Obklady si vyžádaly dva nátěry. Na zasychání a tvrdnutí bylo nutné čekat 18 hodin.

Autorka proměny

Pod značkou DOMOVna2 tvoří designérka a interiérová koučka Barbora Ševčíková. Zabývá se návrhy a realizacemi osobitých interiérů, koučinkem domova, tvorbou originálních dekorací a designového nábytku.

V koupelně potřeboval lepší vzhled i nábytek. „Jednotlivé kusy jsem očistila, horní desky obrousila a natřela lazurou ve studeném hnědém odstínu indického palisandru, který vhodně doplnil zvolené barevné schéma,“ vysvětluje Barbora.

Na závěr přišly na řadu doplňky. „Zlatým sprejem jsem nastříkala stávající bílé dekorativní rybičky, které visely na háčcích a dřevěné korálky od nově pořízeného závěsného květináče. Místo věnce jsem zavěsila nad vanu kulaté zlaté prostírání, které mě v obchodě okamžitě zaujalo. Stálo 42 korun. Pořídila jsem textilní koš na prádlo v neutrální šedo-béžové, látkové koše na umělé květiny na okno a plechovou lucernu za 105 korun, kterou jsem postavila na vanu,“ uzavírá Barbora.