Interiéru Café Peroutka dominuje „vynucený“ podhled a výmalba s pomocí válečku

Interiéru Café Peroutka dominuje „vynucený“ podhled a výmalba s pomocí válečku s motivem lipových listů.

Půvabná kavárna navazuje na první republiku. Ale v moderním pojetí

  • 19
Návrat starých dobrých časů do Jindřišské pasáže se povedl architektům ze studia Monom. Limitovaný rozpočet mladé tvůrce při realizaci Café Peroutka rozhodně nelimitoval v chytrých nápadech.

„Hlavní idea kavárny pracuje s odkazem významného českého žurnalisty 20. století Ferdinanda Peroutky, současně by měla navazovat na kavárenskou tradici první republiky,“ vysvětlují zástupci ateliéru Monom.

Při návrhu interiéru se architekti inspirovali v českém předválečném umění, designu i architektuře. Přestože se z Jindřišské pasáže zcela nevytratil ráz třicátých let, v samotném interiéru kavárny se bohužel nezachovalo mnoho původních prvků.

Výkladce jsou původní, ze 30. let minulého století.

Autoři proto alespoň některé části interiéru vytvořili pomocí tradičních technologií, vtipným řešením je například válečkovaný dekor lipového listu nebo trubicový neon.

Současná geometrie dřevěného podhledu je pak reminiscencí českého kubismu a propisuje se do všech místností kavárny. Navíc má akustickou funkci a kryje necitlivě osazené výustky vzduchotechniky dřívější rekonstrukce.

Realizaci podhledu náročnou na dokonalé zpracování a sesazení jednotlivých částí (a také ostatní vybavení kavárny) svěřili autoři studiu Tomoso, které se specializuje na zakázkovou výrobu nábytku i interiérů na klíč.

Interiér pak nechali architekti vybavit knížkami z antikvariátu, které by neměly být jen dekorací, ale návštěvníci si jimi mohou listovat a číst si v nich.

„Cílem návrhu bylo vytvořit charismatické a inspirativní prostředí, klidnou oázu uprostřed rušného centra,“ vysvětlují autoři projektu. Interiér kavárny proto nemá kopírovat prvorepublikovou kavárnu, ale především souznít s atmosférou pasáže, která vznikla ve 30. letech minulého století.

Knihy z antikvariátu jsou milým zpestřením a zároveň slouží jako „intelektuální“ dekorace.

Interiér Café Peroutka

Monom

Ateliér Monom je v Praze působící skupina architektů, designérů a umělců působící na poli architektury, stavitelství, urbanismu a landscape. Studio uplatňuje odlišné pracovní a studijní zkušenosti svých členů z různých koutů světa. Nyní pracuje na několika projektech v České republice i v zahraničí.

Mottto architektů: “Stále se snažíme dělat věci nově.”

Autoři projektu: Michal Bernart, Igor Hobza, Josef Kubát, Zuzana Kubová, Tomáš Pilát, Dominik Císař
Café Peroutka: Jindřišská pasáž, Jinřišská 5, Praha

Dodavatel nábytku a dřevěného podhledu: Studio Tomoso

Realizace: 2013

.