Ke stolu z masivního běleného dubu se může společně posadit až osm lidí.

Ke stolu z masivního běleného dubu se může společně posadit až osm lidí. | foto: Iveta Kopicová

Interiér domu po rekonstrukci zbělal jak pod sněhovou peřinou

  • 47
Interiér rekonstruovaného domu Nory a Ivana září jako čerstvě napadaný sníh. Přitom nepůsobí sterilně. Perfektně vystihuje touhu majitelů po světlém a vzdušném bydlení. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Poměrně úzký řadový dům s výměrou zhruba 250 m2 se třemi nadzemními podlažími a sníženým sklepem s garáží, postavený na přelomu 70. a 80. let minulého století, mladé rodině nevyhovoval. Potenciál domu optimálně zpracovali architektka Ivana Dombková a Rostislav Černík ze studia I. D. Architektura.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Pro optimální využití domu nestačily jen „kosmetické“ úpravy, bylo třeba zasáhnout poněkud radikálněji a lépe se vypořádat nejen s dispozičním členěním interiéru. Ivan i Nora byli na místní lokalitu a její krásné prostředí fixováni, proto se rozhodli v domě, v němž už delší dobu žili, pro jeho kompletní rekonstrukci.

Nosné stěny zůstaly

Při respektování nosných stěn byla dispozice celého domu vytvořena nově. Ubylo příček, okna se zvětšila a snížila, odstranily se i parapety. Nové otvory pro dveře byly sjednoceny tak, aby byl prostor opticky vyšší. Velký důraz kladli autoři na maximální prosvětlení interiéru a jednoduché linie.

Podzemní podlaží Ivan využívá ke svému byznysu, dvě patra pak obývá mladá rodina a podkroví je určeno hostům. Tam je komfortní byt s ložnicí, pracovnou, koupelnou a polyfunkčním prostorem.

Zpravidla jej využívají návštěvy příbuzných žijících v zahraničí, výhledově však může posloužit i některému z dětí.

Kultivovaná elegance

Dubová podlaha v celém domě je vyhřívaná. Železobetonové schodiště zůstalo zachováno, radikálně však změnilo svůj vzhled. Byly odstraněny nerovnosti a eliminovány rozdílné výšky schodišťových stupňů, které se nově obložily dubovým dřevem, a původní zděné zábradlí nahradilo čiré sklo. Při vstupu do domu, po pravé straně chodby, je praktická šatna s policovými systémy, která sousedí s WC místností.

Prosklený průhled do kuchyně na protější stěně sem přivádí denní světlo. Pro větší pohodlí při obouvání je zde také možné usednout na bílou koženou lavici. Přízemí tvoří i velký otevřený prostor s kuchyní, jídelnou a relaxační zónou se sedací soupravou a krbem.

Právě tady tráví rodina hodně času, proto si rodiče přáli vytvořit tu dostatečně velký prostor pro dětské hry i jejich odpočinek. Nora má mimořádný cit pro harmonii a vytříbené estetické vnímání. Má ráda jemné světlé tóny a miluje bílou barvu.

Součástí otevřeného prostoru je velké portálové okno zvýrazněné dubovým rámem, kam je možné usednout a pozorovat okolí. .

Preferovala vzdušný, nekomplikovaný interiér, který klade důraz na vestavěný nábytek. Kromě světlé dřeviny běleného dubu, která interiéru propůjčuje hřejivý nádech, zde vládnou bílé a krémové tóny.

Ve druhém nadzemním podlaží je ložnice rodičů, velká šatna, dva dětské pokoje a společná koupelna s vanou. Jeden dětský pokoj zatím majitelé využívají jako pracovnu.

Dokonalé detaily

Řešení kuchyně prakticky využívá dané možnosti poměrně úzkého koridoru s dokonale přizpůsobeným nábytkem. Kuchyň je vybavena vestavnými spotřebiči Miele, mezi nimiž nechybí ani kávovar a vinotéka. I protější nábytková stěna, která je modelována do čtverců, poskytuje dostatek úložného prostoru pro talíře, skleničky a další nádobí.

Ložnice je orientována s výhledem do zahrady. Nábytek včetně lůžka je zhotovený na míru z lakované MDF desky v kombinaci s běleným dubem. Postel doprovázejí lampičky Occhio.

Na kuchyň volně navazuje jídelna. Svým vybavením podporuje protáhlý tvar prostoru. I tady zůstalo dost místa na originální komodu, která věrně kopíruje podélnou stranu jídelního stolu.

V relaxační zóně otevřeného prostoru je zavěšena dětská houpačka. Nora si obzvlášť pochvaluje velké a dostatečně široké fixní portálové okno, kde mohou odpočívat a osvěžit se pohledem do zeleně. Tento prostor je také oblíbenou hernou dětí.

Do obkladu sprchového koutu nebylo třeba nijak zasahovat. Montovat sem poličky nebylo nutné, protože se na odkládací prostor v podobě integrované niky pamatovalo předem. Takových povedených prvků tu najdete bezpočet.

I. D. ARCHITEKTURA

Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů. Za nejdůležitější hodnoty považuje svobodu, vzdělání, prostor a čas. Založila značku Donlič. Od roku 2012 pracuje pod novou značkou I. D. Architektura.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.