Nástavba respektuje zbytky původní stavby.

Nástavba respektuje zbytky původní stavby. | foto: Archiv majitelů

70 let to byla jen garáž a dílna, teď mají skvělou nástavbu

  • 6
Po požáru na konci druhé světové války z roubeného domu moc nezbylo, zůstala jen zděná část klenutých stájí a řeznická dílna. Torzo stavby zakryla provizorně pultová střecha. Teprve po sedmdesáti letech se tu díky nástavbě opět bydlí.

Rekonstrukce domu v Rožnově pod Radhoštěm rozhodně nebyla snadná, Ing. arch. Ondřej Kramoliš se musel řídit podmínkami památkové ochrany centrální zóny města. Zachoval rozdílný charakter původních konstrukcí včetně renovace výrazného tvaru komína udírny a historický objekt doplnil o soudobou funkční část spojující jednotlivé části.

Tak dopadl hospodářský dvůr po požáru na konci 2. světové války.

S investorem dlouho přemýšleli, jak přistoupit k rekonstrukci stávající hospodářské budovy.

Nakonec se rozhodli pro rekonstrukci přízemní části a přistavění nového patra určeného výhradně k bydlení. Vznikla tak nová samostatná bytová jednotka přístupná přímo z venku.

První nadzemní podlaží zůstalo dispozičně beze změn: v bývalé stáji je garáž a zahradní dílna. Na severní straně domu bylo nově přistavěno vstupní schodiště, pod schody je technické zázemí bytu.

Fotografie vznikly před nastěhováním majitelů.

Rekonstrukce s ohledem na okolí

Architekt Kramoliš se rozhodl ponechat vše, co zůstalo z původní historické stavby včetně různých typů fasád, vše pak vhodně doplnil novým objemem, který respektuje okolí.

S ohledem na navazující sousední dům tak navrhl zastřešení pultovou střechou se stejnou orientací a sklonem a také s výrazným přesahem na východní straně.

Západní a severní strany budovy nemají okna, okna jsou pouze na jižní a východní straně.

Ačkoliv po požáru zůstalo jen torzo staré stavby, i tak je dispozice v patře ovlivněna výchozím stavem původního objektu, zejména různou výškovou úrovní podlah, polohou komína, orientací oken a polohou vstupního schodiště.

V nižší úrovni najdete hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou, vyšší tvoří ložnice, centrální hala a zázemí bytu. V podkroví se podařilo umístit komoru. „Vzhledem k vysoké výšce obytné části je nad prostorem kuchyně umístěna otevřená galerie s pracovnou. Jednotlivé úrovně propojuje dřevěné schodiště,“ popisuje architekt Kramoliš.

Galerii osvětlují střešní okna, v centrální hale a na schodišti byly použity světlovody, které sem vnášejí denní světlo Z východní strany navazuje na obytný prostor krytý dřevěný balkón.

Okna jsou orientována na jižní a východní stranu.

Architekt zachoval původní komín.

Architekt Kramoliš se nesnažil napodobovat staré stavební prvky, nové plochy fasády naopak navrhl v hladké stěrkové omítce v kontrastu s původní režnou omítkou stáje a lícovým zdivem dílny. Nová okna umístil s ohledem na stávající otvory v přízemí.

Došlo k celkové repasi masivního komína z lícových cihel, který vystupuje nad falcovanou titanzinkovou střechu. Do budoucna se počítá také s opravou režného zdiva dílny a garážových vrat.