Aby majitelé ušetřili, přidali si ke svým profesím i povinnosti stavbyvedoucích...

Aby majitelé ušetřili, přidali si ke svým profesím i povinnosti stavbyvedoucích a na usedlosti se střídali každý den. | foto: Unique Home Stays

Roky šetřil, aby zachránil starý dům po předcích. Teď má zlatý důl

  • 43
Ve 20. letech minulého století si manželé Edwin a Alice Brockbankovi postavili krásné letní sídlo v poetické krajině největšího anglického národního parku Lake District. Jejich vnuk David o 90 let později dům odkoupil od nových majitelů a rekonstrukcí z něj vytvořil dokonalé místo pro odpočinek.

Stavba stojí v Lake District (Jezerní oblasti), která je nejdeštivější částí Anglie. Její popularita mezi turisty a rekreanty v posledních letech stoupá, a to také díky množství tradičních i nově vznikajících farem, malovýroben biopotravin a pivovarů.

Může se hodit

Domy Přezletice

Domy Přezletice - originální architektonický koncept v blízkosti Prahy.

Více na Reality.iDNES.cz.

Jedním ze zapálených milovníků této lokality je David Brockbank. „Žádný návrat ztraceného vnuka se nekonal, místo jsem ve své duši nikdy neopustil,“ říká. „Dům rodiče prodali až po dědečkově smrti, do svých jedenácti let jsem byl zvyklý trávit téměř všechny volné dny na usedlosti Skyline,“ vzpomíná David Brockbank pro iDNES.cz prostřednictvím realitní agentury Unique Home Stays.

Když rodiče dům prodali, žádné prázdniny už nebyly takové jako dřív. Neopakovatelné kouzlo divoké přírody a volnosti v kombinaci se vzpomínkami na idylu u prarodičů způsobily, že se David o několik let později, když už byl dospělý, rozhodl dům odkoupit zpět.

Od jednoduché myšlenky ovšem k realizaci vedla trnitá cesta. Během dekád, kdy se v domě střídali různí majitelé, se mu nedařilo dobře. Neprofesionálními a často necitlivými přestavbami v něm vznikl labyrint pokojů, přibyly nové a nekoncepční přístavky, nějaký čas byla stavba dokonce rozdělena mezi dva majitele a fungovala jako dvojdomek.

Pohled na dům z venkovní terasy

Dnes si v domě David s Annabel užívají svátky s celou rodinou, běžné dny ale ve vile netráví.

David a jeho manželka, fotografka Annabel Williamsová, mají tři dcery. Na koupi tak velké nemovitosti jim nezbývaly potřebné finance a uvázat se k velké hypotéce se obávali. Na dům ovšem nikdy nezapomněli.

V průběhu let se snažili udržovat vztahy s aktuálními majiteli a vilu navštěvovat, i když ne vždy to bylo lehké. Štěstí se na rodinu usmálo před deseti lety, kdy se poslední majitelka rozhodla dům prodat.

Díky dobrým vztahům dostal David přednostní nabídku ke koupi. Dcery byly již odrostlé a nic nebránilo odvážnému kroku. Ačkoliv byla cena velmi přátelská, manželé zaplatili za odkoupení sídla Skyline v přepočtu 38 milionů korun.

Začala náročná přestavba, která trvala dva roky. Všechny návrhy rekonstrukcí si kompletně udělali David s Annabel sami. Aby ušetřili, přidali si ke svým profesím i povinnosti stavbyvedoucích a na usedlosti se každý den střídali.

V přízemí vznikl jeden velký otevřený a dokonale prosvětlený prostor, který propojuje kuchyňský kout s jídelnou a obývacím pokojem. Nechybí ani technické a sociální zázemí a komora se zahradním nářadím. V patře vily jsou soukromé pokoje manželů a jejich tří dospělých dcer. Vše doplňuje velká šatna a bonusem je soukromý samostatný pokoj pro hosty, přístupný po venkovním schodišti.

Největší ložnice, která patří rodičům, je skutečným klenotem: na pokoj plynule navazuje koupelna. Můžete si dopřát horkou vanu i sprchu, obě varianty nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny. Manželé obnovili původní tenisový kurt na pozemku, opravili turistickou stezku, která vede hranicí pozemku a investovali do terénních a zahradních úprav okolo vily.  

Jediné, v čem si nechali staronoví majitelé poradit, bylo zařízení interiérů. Na návrzích vybavení spolupracovala rodinná přítelkyně, bytová designérka Sarah Jane Nielsenová. Annabel jako profesionální fotografka toužila po ateliérové světlosti a designové čistotě.

Dostatek světla díky velkolepému prosklení interiéru, hojné použití bílé barvy a další škály světlounkých béžových a šedých odstínů zároveň spolehlivě eliminuje pošmournou náladu, která by se při častých deštích mohla do domu vkrádat.

Dojmu rozmáchle rozmařilého interiéru s dotekem luxusu dosáhla bytová designérka použitím nadstandardních materiálů: schodiště je vyrobeno z mramoru, sedačka a potahy jsou z kvalitních italských látek, nábytek byl povětšinou vyroben na míru prostoru. Kuchyňský kout je z dílny firmy Webbs Kitchens.

Nábytek byl povětšinou vyroben na míru prostoru. Kuchyňský kout je z dílny firmy Webbs Kitchens.

Kompletní přestavba celé nemovitosti stála v přepočtu dalších 27 milionů korun. Usedlost se ovšem manželům podařilo dvojnásobně zhodnotit. Dnes si v domě David s Annabel užívají svátky s celou rodinou, běžné dny však ve vile netráví.

Po zbytek roku ji nabízí k pronájmu na luxusním dovolenkovém serveru Unique Home Stays. Rodina se musela kvůli koupi zadlužit a pronájem jim tak pomáhá splácet úvěry. Vyzkoušet si bydlení v luxusní vile může kdokoliv, cena za noc začíná v přepočtu na 16 tisících korunách a minimální délka pobytu jsou čtyři dny.

, pro iDNES.cz