Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byt v bílé je útulný. Pomohly mu veselé jarní barvy

  1:00aktualizováno  1:00
Designérka vyvrátila vžitý názor, že v zabydleném bytě musí být dřevo a teplé barvy. Na žádost majitelky se držela především bílé, přesto vytvořila útulný interiér.

Kuchyň s jídelnou. Nábytek kombinuje skříňky IKEA) a atypy (Truhlářství Mucha). Linka ukrývá dveře do ložnice, kotel a sušičku. Pracovní deska i dřez jsou z corianu, vlieovou tapetu (Orsei) kryje nad deskou kalené sklo. | foto: Tomáš Dittrich

Do pěti let bydlela majitelka v činžovním domě, který nechal postavit počátkem minulého století její dědeček v Praze na Letné. S rodiči a sestrami se pak odstěhovali do většího bytu o několik bloků dál.

Může se hodit

Toužíte po vlastním bydlení? Vybírejte z pestré nabídky bytů na Reality.iDNES.cz

Po více než třiceti letech se ale Romana do domu vrátila. Tentokrát s manželem, dvěma syny a dcerou. Rodina totiž využila možnost bydlení v části vlastního domu a vyřešila tím i problém zvyšujícího se nájmu.

Rekonstrukce až na kost

Dospělí synové se přestěhovali do stejného domu, ale bydlí zvlášť. Rodiče s osmiletou dcerou si zvolili menší byt 2+1 s plochou necelých 70 m2.
Prostor byl po letech pronajímání ve špatném stavu, takže bez demolice, během níž zmizely nevyhovující rozvody i některé poškozené trámy v podlaze, by se proměna neobešla.

Obývací pokoj s pohovkou (Aksamite), látkovými roletami (Styltex), kobercem a...

Obývací pokoj s pohovkou (Aksamite), látkovými roletami (Styltex), kobercem a kávovým stolkem. Designové závěsné svítidlo (Artemide), stěna na zakázku (Truhlářství Mucha) podle návrhu designérky, vinylová podlaha

Kromě výšek dveří se v bytě také střídaly různé povrchy podlah, přelakované parkety a stará dlažba. Rekonstrukce měla přinést moderní vzhled, zároveň funkční bydlení pro všechny členy rodiny.

"Chtěla jsem si byt postupně zařídit, takže jsem aktivně hledala inspiraci na internetu, v časopisech, na výstavách a veletrzích. Z jednoho jsem si dokonce přinesla kontakt na interiérovou designérku Kristinu Prokšovou, jejíž projekty se mi moc líbily," říká Romana.

Fotogalerie

Zadáním pro ni bylo lepší využití prostoru, čistý moderní interiér, minimum nábytku a žádné dřevo. Manžel majitelky vše nechal na manželce, některé věci jí však pomáhal vybírat. Dnes je pyšný na každou pochvalu od návštěv, kterým se nový byt líbí.

Rychle, ale kvalitně

Rodina se potřebovala stěhovat, proto veškeré práce na sebe musely dokonale navazovat. Poměrně náročná rekonstrukce, jejímž výsledkem je vylepšení standardu bytu 2+1 na 3+1, se povedla. Trvala jen čtyři měsíce.

Úpravy dispozice, do níž přibyl pokoj, se obešly bez zásahu do nosných konstrukcí. Z bývalé koupelny je pokoj, nová koupelna vznikla v místě někdejší komory a WC, které se spojily v jednu místnost. Dovnitř se vešel pohodlný sprchový kout s masážním panelem. Na bidet už místo nezbylo, což majitelé vyřešili pořízením bidetové spršky.

Odstraněním příčky, jež dělila předsíň a kuchyň, ale také výměnou starých masivních dveří za celoskleněné, se byt otevřel a značně prosvětlil.

Zbouráním příčky v předsíni se prostor bytu otevřel. Tapeta s nevšedním vzorem...

Zbouráním příčk y v předsíni se prostor bytu otevřel. Tapeta s nevšedním vzorem oživila i skříně v kuchyni.

Hra na schovávanou

Autorka návrhu využila v poměrně malém bytě veškeré nabízené možnosti. Například více než třímetrové stropy dovolily vestavět v dětském pokoji patro na spaní. V silném ostění nade dveřmi jsou umístěné na míru vyrobené skříňky s úložnými prostory, které po zrušení komory v domácnosti chyběly. Rodiče nechali dceři samostatný pokoj, který s ní "poroste".

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Pokoj pro služku s oknem do dvora sloužil předchozím uživatelům řadu let jako koupelna. Designérka z něj udělala malou ložnici s pracovnou, díky dokonalé kamufláži jsou dveře součástí kuchyňské linky a kromě rodiny nikdo netuší, že je za nimi ještě další místnost. Stejně schované v lince jsou plynový kotel a sušička.

Naladěno na bílou

"V určitých barvách vydržím bydlet zhruba osm let, pak ráda měním styly, experimentuji. Tentokrát jsem se rozhodla pro bílou a šedou, v kuchyni doplněnou barevnými akcenty, dcera si přála v pokoji fialovou," upřesňuje majitelka.

Kristina Prokšová se držela zadání a cíleně se vyhýbala dekoru dřeva. Ten se objevuje jenom na podlaze. Světle šedá vinylová krytina je ale natolik světlá, že se vzor prakticky ztrácí. Bílá je nadčasová i neutrální, designérka ji však "oteplila". Spolu s majitelkou zvolila zajímavé dekorace, textil, tapety, samolepky, do kuchyně barevné plastové židle a závěsnou lampu.

Jídelní kout je součástí kuchyně, na podlaze vinyl, stůl (IKEA), plastové židle...

Jídelní kout je součástí kuchyně, na podlaze vinyl, stůl (IKEA), plastové židle i lampa (Kartell), rolety (Styltex), nástěnné hodiny (Naoko).

Vliesová tapeta s jedinečným vzorem "monoskop" vyladila kuchyň s jídelnou i první pohled při vstupu do bytu. "Když jsme se s manželem v osmdesátých letech prvně zařizovali, nic nebylo. Pak přišla IKEA, ale teď mě to baví nejvíc. U postele jsem měla papír a nápady jsem si hned zapisovala," přiznává Romana, která navíc v průběhu rekonstrukce pravidelně kontrolovala stavbu.

Design na tělo

Při rekonstrukcích a v atypických bytech se to většinou bez návrhu na míru neobejde. Kristina Prokšová kombinovala typový nábytek se zakázkově vyrobeným. Kuchyň je kupříkladu postavená ze skříněk z IKEA a originálních kusů vyrobených v Truhlářství Mucha, obývací a dětský pokoj vznikly celé na zakázku.

Realitní poradna

Prodáváte, kupujete, pronajímáte nebo jste zdědili nemovitost a potřebujete poradit? Nebojte se zeptat našich odborníků v poradně na Reality.iDNES.cz.

Díky dekoračním 3D panelům Moduloform se nábytková sestava v obývacím pokoji výrazně odlišuje od běžného standardu. Na příjemné atmosféře bytu se podílí i zajímavé osvětlení. Ve sníženém stropu v kuchyni jsou bodová LED světla, v obývacím pokoji zase nepřehlédnutelné luxusní závěsné svítidlo od italského výrobce Artemide. Majitelé hodnotí výsledek proměny s maximální spokojeností, v současné době se těší už jen na nový balkon.

Dvířka nábytkové stěny jsou vyrobena z profilovaných dekorativních obkladových...

Dvířka nábytkové stěny jsou vyrobena z profilovaných dekorativních obkladových panelů Moduloform (výrobce Proform).

Sanita kubických tvarů z kolekce Vero (Duravit), bidet v malém prostoru...

Sanita kubických tvarů z kolekce Vero (Duravit), bidet v malém prostoru nahradila bidetová sprška.

"Spolupráce s investory byla velmi příjemná, i když časově hodně omezená. V malém bytě jsem musela vyřešit vzhledem k problémům se spaním oddělené ložnice rodičů i prostorný pokoj pro dceru. Návrh jsem rovněž podřídila nosným zdem i odpadním potrubím. Držela jsem se přání bílé barvy a respektovala absenci dřeva. Díky vysokým stropům a silným stěnám se povedlo vytvořit dostatečné úložné prostory," říká Kristina Prokšová, autorka návrhu.


Autor:Nejčtenější

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Skvosty na trati. Nejkrásnější česká nádraží, na než je radost pohledět

Litoměřice. Manželé Plíhalovi koupili zchátralou industriální budovu a vrátili...

Během prázdnin se možná na některém z nich ocitnete. Když nebudete zrovna dobíhat vlak, porozhlédněte se. Nádraží mají...Postavila si dřevostavbu na místě bývalé skládky. Teď tu má i zahradu

Značnou část obývacího prostoru zabírá skvělá modulární sedací souprava (Saba),...

Malebný kout moravské vesnice, žleb s překrásným výhledem na okolní krajinu, kde si vytvořila svůj domov zahradní...

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Magická chaloupka s doškovou střechou přitahuje hosty i ceny jako magnet

Dům stojí ve vinařské obci Dörgicse na severním břehu Balatonského jezera.

Maďarská rodina Antalových se rozhodla pronajímat v okolí Balatonu prázdninové domy. Po úspěchu s dvěma opravenými...

Další z rubriky

Sýpka hyzdila centrum Soutic. Od demolice ji zachránili občané

Sýpka se na poslední chvíli vyhnula demolici.

Téměř v centru Soutic poblíž Zruče nad Sázavou stála na vyvýšeném místě historická budova sýpky, která byla tak...

Před šesti lety vypukl v Nevřeni požár. Tragédie přinesla zajímavý nápad

Stavba Centra Caolinum Nevřeň je první etapou velkorysého projektu zpřístupnění...

Dne 23. března 2012 vypukl v Nevřeni, malé vesničce u Plzně s 270 obyvateli, velký požár. Zničil budovy místního...

Nevzhledný dům na Barrandově přestavěli na bílou krásku. Teď ji opouštějí

Studio Znamení čtyř kompletně přestavělo nepříliš atraktivní dům ze 70. let na...

Studio Znamení čtyř kompletně přestavělo nepříliš atraktivní dům ze 70. let na příjemnou vilku. Dům, který stojí v...Najdete na iDNES.cz