Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se žije v bytě po Adině Mandlové aneb noblesa v moderním pojetí

  1:00aktualizováno  1:00
Rekonstrukce vrátila bytu v prvorepublikovém domě přirozenou noblesu. I přes moderní vybavení pro život současné rodiny zůstává v interiéru kousek atmosféry z doby, kdy tu bydlela hvězda českého filmu Adina Mandlová.

K ostrůvku s varnou deskou těsně přiléhá podlouhlý stůl pro příležitostné stolování. | foto: Iveta Kopicová

Každá etapa života má na uspořádání bytu odlišné požadavky, mladá rodina se musí přizpůsobit dennímu režimu s malými dětmi, ve středním věku pak manželé zůstávají v bytě sami a jejich prioritou je pohodlné a bezkonfliktní bydlení, možnost věnovat se vlastním zájmům, odpočinek a relaxace po příchodu ze zaměstnání.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení

Právě do této fáze se dostali majitelé zakoupeného bytu v domě z počátku 20. století a přáli si ho přizpůsobit svým potřebám. Měli jasnou představu o tom, jak chtějí doma trávit svůj čas, navíc se zajímali o kulturu bydlení a vážili si hodnot, které se v bytě dochovaly z jeho původní podoby.

Zjištění, že v bytě kdysi bydlela Adina Mandlová, bylo pro majitelku dalším důvodem, proč si prvorepublikový byt okamžitě oblíbila. Osobitou herečku velmi obdivovala, četla knihy o jejím životě i autobiografii Dneska už se tomu směju.

Pro architektku Ivanu Dombkovou byli majitelé ideálními klienty, kultivovaní, s vlastními názory, rovnocenní partneři pro vzájemnou spolupráci. Ponechali jí volnou ruku při vytváření interiéru, ale zadání přestavby zcela přesně formulovali.

Tip pro postižené povodněmi

Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.

Přáli si zachovat atmosféru bytu, využít dochované prvky, ne však za každou cenu: kde to bude vhodnější, raději zvolit nové řešení se současným vzhledem. Určili také materiály, které v bytě chtěli mít, stanovili své nároky na provoz domácnosti a snadnou údržbu.

Vstupní kuchyně

Zásadní roli při úpravách dispozice sehrál požadavek, aby kuchyň byla co nejblíže vstupu. Majitelka ráda vaří, ale chtěla od kuchyně oddělit zbytek obytného prostoru, ten už měl sloužit pouze klidnému, ničím nerušenému odpočinku obou partnerů.

Na rozdíl od jídelny a obývacího pokoje nemá kuchyň dubovou podlahu, dlažba

Na rozdíl od jídelny a obývacího pokoje nemá kuchyň dubovou podlahu, dlažba však s dřevinou koresponduje barevně.

Kuchyň tedy tvoří jakousi vstupní halu. Pouze přímo za dveřmi je v malém zákoutí umístěna lavice s botníkem a nad ní prostor pro rychlé odložení kabátů, ale přitom se hned po vstupu do bytu otevírá pohled do velké a pohodlně zařízené "obytné" kuchyně.

Vysoká sestava úložných skříní se zabudovanou chladničkou má zakomponovaný výklenek na mytí nádobí, naproti stojí nízký ostrůvek s varnou deskou, ke kterému těsně přiléhá podlouhlý stůl pro příležitostné stolování.

Fotogalerie

Slouží nejenom pro rychlou snídani, tady s majitelkou sedává vnučka při svých častých návštěvách. Může babičce pomáhat s přípravou jídla a povídat si s ní, mají tu svůj vlastní "holčičí" svět.

Uprostřed protější stěny kuchyně jsou umístěny další vysoké skříně se zabudovanými spotřebiči, na ně navazuje hospodářský balkon, který kuchyň prosvětluje denním světlem, z druhé strany skříní se vstupuje do místnosti pro domácí práce. Na rozdíl od jídelny a obývacího pokoje nemá kuchyň dubovou podlahu, dlažba však s dřevinou koresponduje barevně.

Při výběru se respektovalo další speciální přání majitelky, aby barva ladila také se srstí psího člena rodiny (a věčně vypadávající chlupy nebyly tolik vidět). Dub našel uplatnění na stole a částech kuchyňské sestavy, kuchyň má tedy stejné pojetí jako klidová část obytného prostoru, převažuje bílá barva a dub, kombinaci doplňuje šedivá na pracovní desce, obložení výklenku nebo na čalounění židlí.

Společenský prostor

Ke stolování se volně prochází vysokým otvorem bez dveří, kuchyň rozhodně není izolovaným prostorem bez přímé návaznosti. Jídelna je však srdcem bytu, z ní je přístupný nejenom obývací pokoj, ale také dvě ložnice a koupelna. Tady se prolínají všechny funkce bytu, setkávají se tu také nejbližší příbuzní a návštěvy.

Důležitému postavení odpovídá i zařízení jídelny. Dubový stůl jako symbol rodiny stojí uprostřed, je zvýrazněn šedivým kobercem a velkým závěsným svítidlem, důstojnou kulisu mu vytváří vysoká knihovna z dubových polic.

Knihovna přes masivní konstrukci polic opticky místnost nijak nezmenšuje,

Knihovna přes masivní konstrukci polic opticky místnost nijak nezmenšuje, působí vzdušně, viditelná totiž zůstává bílá stěna za ní.

Pravidelný čtvercový rastr má v sobě určitou vznešenost a uklidňující řád, přitom i zabydlenost, kterou mu dodávají knihy a drobné osobní předměty. Knihovna přes masivní konstrukci polic opticky místnost nijak nezmenšuje, působí vzdušně, viditelná totiž zůstává bílá stěna za ní a dvířka ve spodní řadě jsou rovněž "nehmotně" bílá.

Z jídelny se otevírá přímý pohled do obývacího pokoje vybaveného pouze rohovým sezením, skleněným stolkem a nízkými skříňkami na stěně s televizorem. Jednoduché vybavení vyjadřuje relaxační funkci pokoje, kde se má pouze odpočívat, číst, sledovat filmy nebo si jen tak povídat.

Může se hodit

Hledáte byt ke koupi nebo k pronájmu? Vyberte si z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Útulnost a dojem tradičního interiéru navozují jemné textilní závěsy, které při zatažení oddělují od vlastního pokoje rizalit s oknem a radiátorem.

Intimní zóna bytu

Byt má k dispozici dvě ložnice, mohl tak vzniknout samostatný "pánský" i "dámský" pokoj, oba jsou vybaveny manželským dvojlůžkem. Pánská ložnice obsahuje také počítačové pracoviště, dámská ložnice je naproti tomu zařízena v romantičtějším stylu, kromě šatních skříní a komody je tu také pohodlné křeslo s podnožkou a stojací lampou. "Retro" vzhled křesla se zlatavým čalouněním připomíná předválečné období, je jakousi vzpomínkou na někdejší majitelku Adinu Mandlovou.

Dámská ložnice je naproti tomu zařízena v romantičtějším stylu, kromě šatních

Dámská ložnice je naproti tomu zařízena v romantičtějším stylu, kromě šatních skříní a komody je tu také pohodlné křeslo s podnožkou a stojací lampou.

Uprostřed mezi oběma ložnicemi je umístěna velká koupelna s vanou, sprchou, umyvadlem a toaletou. Na stěny i podlahu bylo použito velkoformátových obkladů z desek 300 × 100 cm, spáry mezi nimi jsou nitkovité, takže vytvářejí dojem jednolitých bezesparých ploch a udržují se snadno v čistotě, jsou i příjemným kontrastním podkladem pro bílou sanitu.

Sprcha je od prostoru oddělena pouze čirým sklem bez rámu, koupelnu tedy opticky nezmenšuje, určitého zvětšení se naopak dosáhlo dvěma velkými zrcadly. Nad umyvadlem dostalo zrcadlo široký dřevěný rám, který záměrně narušuje strohý minimalistický styl a dává koupelně "lidský" rozměr.

Tradiční atmosféra

Koupelna je druhotně přisvětlena denním světlem z jídelny přes prosklený pruh pod stropem. Protože je ale jídelna v centru bytu, využilo se všech dostupných způsobů, jak přivést do středu dispozice co nejvíce světla z obou stran bytu. Kromě volného průchodu z obývacího pokoje a kuchyně pomáhají prostor prosvětlit také skleněné nadsvětlíky nade dveřmi z ložnic.

Velká koupelna má stěny i podlahu z velkoformátových desek 300 × 100 cm, spáry

Velká koupelna má stěny i podlahu z velkoformátových desek 300 × 100 cm, spáry mezi nimi jsou nitkovité, takže vytvářejí dojem bezesparých ploch. Sprchu odděluje pouze skleněná stěna.

Rekonstrukce se snažila zachovat a opravit dobové prvky bytu, především okna včetně kování. Původní žebrové radiátory už nebyly použitelné, ale podařilo se zajistit výrobu replik. Nové jsou naopak všechny dveře, a je to přiznáno i současným tvaroslovím, protože změny dispozice si vyžádaly v příčkách nové otvory.

Autorka interiéru

Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů. Sama o své práci říká, že usiluje o poznání a vědění. Za nejdůležitější hodnoty považuje svobodu, vzdělání, prostor a čas. Založila značku Donlič. V roce 2012 založila značku novou -  I. D. Architektura.

Atmosféru, která je pro staré domy charakteristická, navozuje především velkorysost prostorů, přispívají k ní také dřevěné podlahy a dřevěný nábytek.

Dojem návaznosti na tradice, přes moderní zařízení, vzbuzuje noblesa stylu. Noblesa připomínající třeba Oldřicha Nového, jak říká Adině Mandlové: "Zavřete oči, odcházím."

Spolupráce architektky a klientů probíhala ve vzájemné toleranci, v souladu. Na dotvoření bytu se majitelé podíleli vlastním výběrem některých kousků nábytku, harmonicky ho doplnili oblíbenými výtvarnými díly, k nimž patří především obrazy malíře Karla Demela.

Vizitka bytu

  • Okna: repasovaná původní
  • Vnitřní dveře: nové s proskleným nadsvětlíkem
  • Podlahy: dřevěné (dub), v kuchyni a koupelně velkoformátová keramická dlažba 300 × 100 cm
  • Obklady: v koupelně velkoformátové keramické desky 300 × 100 cm
  • Nábytek: dub a bílé lakované desky
  • Vytápění: teplovodní, žebrové radiátory

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.

Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Další z rubriky

Splněný sen. Nejlevnější rodinné domy od milionu korun

Za milion korun můžete bydlet v modulovém domě, za dva miliony už dosáhnete na...

Za milion korun můžete bydlet v modulovém domě, za dva miliony už dosáhnete na stavbu z betonových tvárnic a když...

Postavili si chatu z balíků slámy. Pronájmem si vydělávají na důchod

Domek, který stojí v obci Strontian u města Fort William, má polovinu čelní...

Ekologický projekt Jill Strawbale House nabízí ubytování v domku ve Skotské vysočině, na který padlo 500 balíků slámy....

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Najdete na iDNES.cz