Zahrada je dnes plná rostlin a stromů, z nichž vystupuje jen malý bílý domek....

Zahrada je dnes plná rostlin a stromů, z nichž vystupuje jen malý bílý domek. Střecha pergoly brzy zmizí pod popínavou zelení. | foto: Jaroslav Kvíz

Stará chalupa i zahrada se díky šikovné majitelce proměnily k nepoznání

  • 86
Chata z 50. let minulého století, stará roubenka i mobilheim. V naší chalupářské soutěži se objevily různé typy víkendového bydlení. Národ chatařů a chalupářů ukázal, že si umí poradit s nejrůznějšími problémy. Majitelé domku v Podkrkonoší jsou toho zářným příkladem.

Chaloupku starou přibližně 100 let jsme koupili v roce 1999. Nebyla to žádná krásná roubenka ani architektonicky cenné vesnické stavení. Původně v ní bydleli majitelé nastálo, vystřídaly se zde postupně dvě nebo tři rodiny.

Pak přišli „lufťáci“ z Prahy, dokonce hned dvakrát, nevydrželi zde ale dlouho, do třetice jsme se objevili my. Každý majitel zde po sobě něco zanechal, většinou však věci, nad kterými musí rozum stát.

Takto vypadal dům v domě, kdy zde jeho tehdejší majitelé žili trvale. Pozemek končil hned za pumpou.

Z mého pohledu byla nejhorší výměna oken, špaletová s kamennými parapety nahradila okna připomínající ta, která známe ze starých paneláků, jen v menším provedení, část okenních otvorů byla totiž zazděna...

Až budou peníze, odhad firem se totiž pohyboval kolem 200 tisíc pro celý dům(!), určitě okna za špaletová vyměníme, jen už asi ponecháme současnou velikost.

Po koupi domu jsme totiž na prvním místě řešili nejdříve „tradiční“ úpravy: čekaly nás nové rozvody elektřiny i vody, nové podlahy, vyřešit vlhkost základů. V domě jsme museli zasypat vlhký sklípek a probourat se do obývacího pokoje, aby se zvětšil náš „životní prostor“.

Místo maličké koupelny a velké sauny vznikla jedna větší koupelna, kam se nám vešla vana a „kadibudkový klozet“, místo kanalizace využíváme totiž jímku.

Kamenný žlab od sousedů slouží jako umyvadlo. Popraskané obkladačky kolem okna a nad „umyvadlem“ byly vyrobené záměrně, což mistra obkladače moc nenadchlo.

Mám ráda staré věci, říkám o sobě, že jsem sběrač veteše, miluji proces, kdy z vyhozeného kusu nábytku nebo železa vzniká něco nového. Tak jsem dala třeba přednost místo umyvadla kamennému korytu, které jsem dostala od sousedů. Jen mě mrzí, že se nám staré retro baterie, jež zde máme už více než 12 let, neustále „obarvují“ měděnkou, třeba mi nějaký čtenář poradí, co s tím?!

Co bylo možné, to jsme v domě ponechali. Třeba původní dveře, které nám všichni radili vybourat a vyměnit. Ani omylem! Šikovný pan Hadač, zdejší skvělý řemeslník, je opravil a zbavil mnoha vrstev nátěrů. Snad každý majitel totiž přidal ten svůj, okrový, zelený…

Moje nejlepší úlovky pocházejí z nedaleké sběrny železného šrotu, ale jsem schopná zastavit dopravu v úzké jednosměrce v Praze, když u popelnice uvidím nějaký nádherný kousek, starou židli nebo sáňky. Dcery i řidiči za mnou sice trochu šílí, ale mně to prostě nedá…

Nábytek se nemusí kupovat

Jednou z mála věcí, kterou jsme si pořídili novou, byla kuchyň vyrobená na míru. Jinak si většinou vystačím se starými kousky. Třeba pod televizí je stará truhla postavená na výšku. Přidali jsme do ní pár polic – a byla tu komoda.

Kuchyň si nechali majitelé vyrobit už před lety na míru.

Postele v podkroví pro nás i dcery jsme si také vyrobili, stačily dva kmeny a přes ně prkna. Místo polic postačí i staré sáňky, poklop na mlynářské schody do podkroví není nic jiného než staré dveře. Aby se na schody dostalo i denní světlo, stačilo nechat jednu dveřní výplň prosklít. Kvůli bezpečnosti dětí kryjí sklo dřevěné latě.

Květiny, keramika i pergola

Zahrada končila původně jen pár metrů od domu, proto jsme přikoupili ještě další malou zahrádku, či spíše kus zvlněné travnaté plochy…Byla prakticky holá, jen drny a pár keřů. Postupně jsme vysadili stromky, květiny, přidali houpačku i spoustu keramických dekorací. Za to může můj koníček z poslední doby, dala jsem se totiž na keramiku.

Letos jsme probourali dveře z kuchyně do zahrady a přistavěli terasu s pergolou. Její střechu necháváme postupně zarůst popínavými rostlinami, které už předtím obrostly přední stranu domu, jenže musely ustoupit nové pergole.

Je příjemné vyjít přímo z kuchyně ven a dát si ranní kávu s výhledem na kvetoucí zahrádku. Stejná pohoda je tu večer, stačí jen rozsvítit svíčky v lampách…

A jaká je ta vaše?

Na nejzajímavější příspěvky ze soutěže čekají věcné ceny, navíc autoři nejlepších fotosérií a videa získají honorář. 

Jako hlavní cena soutěže je bezkouřový gril se značkou LotusGrill, který věnuje společnost 4home.cz. Lze jej používat na zahradě, na lodi, ale třeba i na balkoně nebo dokonce v kuchyni. Unikátní technologie totiž zaručuje, že nebudete sousedy v okolí obtěžovat typickým kouřem z grilování (více o grilu zde). Test grilu si můžete přečíst na našem webu Hobby (více zde).

Další ceny? Například sada tří květináčů z akátového dřeva a sada tří zinkových květináčů Markus Pedriksen, opět od společnosti 4home.cz.

V září budou vyhlášeni nejlepší účastníci soutěže.

Hlavní cenu v soutěži představuje unikátní bezkouřový gril na dřevěné uhlí,...
4home.cz
Zinkové květináče Julian