Architekt radí, jak správně zrekonstruovat chalupu a vyhovět úřadům

  1:00aktualizováno  1:00
Nastává čas, kdy opět začneme hojně využívat naše chaty a chalupy. Jak přistoupit k opravě či celkové rekonstrukci památkově chráněného objektu? Nechte se inspirovat architektem Jiřím Špačkem.

Chalupa v Křižánkách má štítová okna vtipně schovaná za okenicemi. | foto: Archiv architekta

Chalupa Křižánky

Zásadním bodem každého projektu je osobnost investora. Neméně důležitou složkou celého procesu stavby je samozřejmě výběr dodavatele, kterým v tomto případě byla místní stavební firma pana Procházky. Na celkově pozitivním výsledku rekonstrukce chalupy v Křižánkách se podepsala harmonická spolupráce celého „realizačního trojúhelníku“ investor, dodavatel, architekt, tedy Jiří Špaček.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Rekonstrukce starých objektů nebývají jednoduchou záležitostí, protože představy zúčastněných se často liší. Jakou představu měl investor? Shodli jste se?
Majitel měl od začátku víceméně jas­nou představu, jak by měla po rekonstrukci chalupa vypadat. Věděl, kde bude ložnice pro jeho paní, odkud měl být přístup na nádhernou louku, v níž je chalupa usazena.

Rozhodl se zachránit dva sklepy, jejichž zpro­voz­nění nebylo jednoduché, i znovu vy­budovat objem zřícené stodoly. Zále­želo mu na maximálním udržení původní atmosféry včetně ohrom­ného kaštanu na dvoře. Z ničeho ne­chtěl slevit. To velmi oceňuji.

Fotogalerie

Starý dům má mnoho detailů, které u moderních staveb už k vidění nejsou…
Ano. A nejde pouze o detaily, ale i o prostory, které již v dnešní do­bě nevyužíváme k původním účelům. Příkladem může být prostor bývalé ledárny, kde byla původně vyspá­do­vaná betonová podlaha.

Vůbec nej­složitější částí celé rekonstrukce byla právě její proměna spolu s úpravou bývalého chléva. Vzniklo zde stylové wellness se saunou a ochlazovacím bazénkem, který je právě v místě ledárny.

Plánujete rekonstrukci? Půjčte si výhodně a s rozumem.

Vraťme se k detailům. Například štítová okna jste vtipně schoval za okenice. Ale určitě to není jediná věc, která stojí za zmínku…
Systém okenic ve štítech chalupy je navržený tak, aby po uzavření splynul s rastrem dřevěných štítů. Není to úplně tradiční řešení a jeho prosazení bylo docela obtížné, ale nakonec se povedlo. Díky němu jsme docílili osvětlení podkroví.

Když už je řeč o oknech, zmiňme také dveře, které jsou na mnoha místech repasované: někde se to podařilo včetně původních zámků. Za zmínku stojí i detail „špalí­ků“ na roubených stěnách v místě kuchyňské linky. Tam byla původně umístěna pec a stěny byly z požárních důvodů omítnuté. Po odstranění omítky zůstaly „špalíky“, které jsme s radostí zachovali.

Chalupa v Křižánkách je usazena na nádhernou louku.

Chalupa v Křižánkách je usazena na nádhernou louku.

Vizitka domu

Dispozice: rekreační bydlení pro investora a rodiny jeho dvou synů, přízemí + 2 podlaží v krovu

Užitná plocha: 297 m2

Stavební konstrukce: roubená stavba kombinovaná (část bývalých chlévů je zděná)

Stěny: přízemí omítané, část kamenná, fasáda dřevěná

Střecha: Cembrit

Podlahy: keramika, masivní dřevo

Stropy: dřevěné trámové

Vytápění: tepelné čerpadlo země-voda

Realizace: 2016

Rodinný dům v Mladé Boleslavi

„V létě 2001 mi klient zadal projekt rodinného domu, který měl být umístěn na parcele o rozloze 800 m2. Jednalo se o prostorově úsporný dům s vysokým standardem bydlení pro dvě osoby. Klient požadoval plochou střechu a klimatizaci všech obytných prostor. Po první konzultaci na stavebním úřadě však bylo jasné, že z ploché střechy nic nebude a začal vznikat dům s ,podkrovím‘, horizontální koncept lichoběžníkového řezu s přisazenou garáží, téměř vše pod pultovými střechami,“ popisuje architekt Špaček.

Rodinný dům s pultovými střechami v Mladé Boleslavi

Rodinný dům s pultovými střechami v Mladé Boleslavi

Od první skici k dokončení stavby uplynulo pět let. Mezi tím došlo k rozšíření pozemku o sousední parcelu na celkových 1 620 m2 a k původnímu domu přibyl další objekt, bazén s druhou garáží. Přibylo i podkroví se dvěma dětskými pokoji, důsledně a spravedlivě rozdělené, včetně dvou samostatných schodišť.

Vizitka domu

Dispozice: bydlení pro rodinu se dvěma dětmi

Užitná plocha: 220 m2

Stavební konstrukce: litý železobeton s tepelnou izolací

Stěny: tropické dřevo, omítka na kontaktním zateplovacím systému

Střecha: titanzinek

Podlahy a stropy: dřevo, beton

Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda

Realizace: 2006

Chalupa na Liberecku

Jde o moderně pojatou rekonstrukci 200 let staré roubenky poznamenané dřívějšími ,chalupářskými‘ úpravami. Mimořádně romantická poloha chalupy přisazené ke skále přímo vybízela k využití zbylé mezery, kde dříve stával chlév.

„Od prvních skic jsem tam navrhoval betonovou přístavbu, jakousi oporu před případnými uvolněnými kameny. Je v ní umístěna prostorná kuchyně navazující na hlavní obytnou místnost, jíž dominuje hmota kachlové pece s malým ohništěm,“ vysvětluje Jiří Špaček.

Roubenka v Jizerských horách

Roubenka v Jizerských horách

Průběžná prosklená mezera pod stropem zajišťuje dostatek denního světla pro kuchyň i toaletu umístěnou v prostoru přístavby. Provozní řešení je založeno na principu dvou nezávislých celků. Zatímco roubená část stavby slouží k celoročnímu užívání, část bývalé stodoly se v zimním období používá jen příležitostně.

„Předěl mezi nimi tvoří dvojice mohutných dveřních křídel průchozího televizního salonu, která při otevření splynou s truhlářskou vestavbou ukrývající technické zázemí domu. V létě se tak celé přízemí stává volně průchozím členitým prostorem bez dveří. Celkový výraz interiéru byl stanoven již ve fázi stavebních úprav. Atmosféru dotváří jen několik pečlivě vybraných kusů nábytku,“ doplňuje architekt Špaček.

Vizitka domu

Dispozice: rekreační bydlení pro manželskou dvojici, včetně hostinské části

Užitná plocha: 180 m2

Stavební konstrukce: dřevěná roubená část; dřevěný rošt s tepelnou izolací; betonová přístavba

Stěny: dřevěné, část omítaná

Střecha: Cembrit

Podlahy a stropy: dřevěné

Vytápění: elektrokotel

Realizace: 2006

Další zajímavé návštěvy a realizace najdete v časopise Domov.

Autor:Nejčtenější

Když si koupíte koženou pohovku za dvacet tisíc, budete sedět na igelitu

O koženou pohovku je třeba se starat přesně podle návodu výrobce.

Zatímco poměr masa v uzeninách už vnímá většina zákazníků, jen málokoho napadne, že pro nábytek označený jako kožený...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Za Prahou si postavili dům snů. Obavy z dřevostavby jsou zbytečné

Stavba domu trvala pět měsíců od kopnutí do země po stěhování do hotového.

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Nedostatek dřeva a tlak na cenu. Podlahy jsou tenčí, vládne jim dub

Tloušťka krytiny 1Floor Forte je poměrně nízká (10,8 mm). I proto je ideální...

Dřevěné podlahy prodělaly za uplynulé čtvrt století velký vývoj. Původní parkety se často skrývaly pod kobercem, dnes...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Najdete na iDNES.cz