„Zbytky“ kuchyně

„Zbytky“ kuchyně | foto: Archiv majitele

Jak proměnit byt poničený „lidovou tvořivostí“: všechno předělat

  • 66
Požadavky na bydlení se mění, i byty v činžovních domech z první republiky dispozicí už často majitelům nevyhovují. Bourání příček však bývá ve starších domech velmi náročné, nebo i nemožné. A bez odborníka vyloučené.

„Už delší dobu sleduji vaši rubriku o bydlení a protože jsem se v poslední době stal majitelem bytu, který potřebuje rekonstrukci, rozhodl jsem se vás požádat o zpracování optimálního návrhu,“ píše čtenář Jan. V bytě ve druhém patře v domě z 20. let minulého století zatím bydlí sám, ale rozhodně nepočítá s tím, že by tomu tak bylo i do budoucna.

Stropy v předsíni mají výšku přibližně 3,2 m, níže zasahují překlady (2,9 m), v kuchyni a v pokojích jsou stropy snížené asi na 2,8 m. Dveře z chodby do kuchyně chybí, z koupelny do kuchyně jsou pouze lamelové. Nová dřevěná okna zůstanou samozřejmě zachována. Součástí bytu je také balkon, který však předchozí majitel zazdil a předělal na komoru.

Koupelna s akrylátovou vanou

Chodba má výšku stropů 3,2 m.

„Rekonstruovat bych chtěl veškeré vybavení bytu včetně rozvodů a podlahy, měl bych rád více úložných prostor, například vestavěnou skříň v ložnici či v chodbě vestavěné patro pod stropem. Součástí obývacího pokoje by měl být počítačový stůl,“ vypočítává své požadavky na bydlení majitel bytu.

V kuchyni preferuje vestavné spotřebiče včetně chladničky. Přeje si také ponechat vanu v koupelně a oddělené WC, ale v závěsném provedení a otočené více do prostoru. Veškeré rozvody (topení, voda, plyn) by rád schoval do zdí, pokud to bude možné.

„V návrzích bych ocenil navržení optimálního využití vstupního prostoru s koupelnou, WC a balkonem, vstup do koupelny z chodby s použitím posuvných dveří do pouzdra a podlahovým vytápěním v chodbě,“ doplňuje svá přání Jan.

Původní stav

Současný stav

„V tomto případě jde o byt v cihlovém domě dispozičně řešený jako 3+1, kde majitel plánuje kompletní rekonstrukci včetně všech rozvodů. Nová jsou pouze dřevěná okna, která zůstanou zachována. Byt je dispozičně rozdělený nosnou zdí mezi obývacím pokojem a ložnicí, která striktně vymezuje velikost původní ložnice,“ vysvětluje Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Přáním majitele bylo vytvořit příjemné bydlení pro mladý pár, s dostatečným množstvím úložných prostor, pracovním místem v obývacím pokoji, kuchyňskou linkou tvaru U, nebo L a samostatným WC.

Před Janem tak stojí hodně práce, byt je totiž výrazně poznamenaný „lidovou tvořivostí“, která olepila koupelnu hned třemi dekory obkladaček, prapodivným vedením rozvodů a nezapomněla ani na zlikvidování balkonu, z něhož pomocí okna udělala komoru. Přechozí majitelé nezapomněli ani na dřevěné obložení v předsíni ve stylu hájenky.

Varianta 1

Varianta 1

V první variantě je navržena samostatná kuchyň ve tvaru U, která zůstává na původním místě. Zůstala také příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem, který je vybavený sedací soupravou, pracovním místem a TV stěnou.

V ložnici se na přání majitele umístilo další pracovní místo a dostatek úložného prostoru. „Koupelna zůstává na původním místě, má však přemístěný vstup, který zajistí lepší využití prostoru a dobrou návaznost koupelny na WC,“ upozorňuje Tomáš Zima.

Varianta 2

Varianta 2

V koupelně vznikla nika pro umístění pračky a plynového kotle. V prostoru předsíně se na přání majitele vytvořilo vestavěné podlaží pro uskladnění věcí, WC a spíž zůstávají beze změny, výměna klasické WC mísy za závěsnou variantu není problém.

Druhá varianta je řešená jako 3+kk, kde se částečně vybourala nenosná příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem. V prostoru kuchyně se získal dostatek prostoru pro umístění jídelního stolu pro čtyři osoby a kuchyňskou linku tvaru L. V obývací části je opět sedací souprava s TV stěnou a pracovním koutem.

Ložnici rozděluje nábytek na na spací zónu a pracovnu. Ložnice byla opět vybavena velkou šatní skříní. Zbytek bytu zůstal stejný jako v první variantě, pouze se upravila dispozice koupelny.

Varianta 3

Varianta 3

Ve třetí variantě je koupelna situována na místo původní kuchyně a prostor spíže je využit jako vestavěná skříňka. „Výhodou je přímé oslunění prostoru a možnost přirozeného větrání,“ zdůrazňuje výhody řešení Tomáš Zima.

Kuchyň ve tvaru L přímo navazuje na vstupní prostor a plynule přechází do prostoru obývacího pokoje. Ten je vybaven sedací soupravou s TV stěnou a jídelním stolem.

Do prostoru ložnice je opět umístěna pracovna a velká šatní skříň. V předsíni vznikla na původním místě koupelny prostorná šatna, stejně jako u předchozích dvou variant bylo i zde vloženo nové patro pro uskladnění sportovního vybavení a dalších věcí.

Všechny rozvody v bytě jsou vedené po stěnách, v prostoru dveří zafungovala „lidová tvořivost“.

Současná toaleta

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu, nejlépe šířkové, v dostatečné kvalitě a šířce minimálně 1 500 pixelů 
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice