Nepraktický členitý půdorys koupelny dokázala designérka maximálně využít.

Nepraktický členitý půdorys koupelny dokázala designérka maximálně využít. | foto: Vojta Herout

Rekonstrukce bytu, kde nábytek na míru zachránil chybějící pravé úhly

  • 8
Rekonstrukce bytu často připomínají princip domina: k výměně nábytku a podlah se přidají dveře i obklady, k tomu přibudou odpady. A když už jsme se do toho pustili, proč nevyměnit i topení… To je i případ bytu na Žižkově, kde se měl původně vyměnit jen nábytek v kuchyni a koupelně.

Manželé si svůj byt ve starší žižkovské zástavbě oblíbili, ale cítili, že bez určitých změn se už neobejde. Z původně zamýšleného faceliftu jen s pomocí výměny kuchyňského a koupelnového nábytku se stala výrazná rekonstrukce.

„Nakonec jsme společně dospěli k radikálnější změně, a to k výměně dveří, topení, podlah a odpadu. A samozřejmě nábytku. Ponechali jsme starou dispozici pokojů, zásadní proměnou však prošla kuchyně, koupelna i chodba,“ vypočítává designérka Vaida Kraus, které majitelé zadali návrh proměny.

Také zařízení předsíně bylo vyrobené na míru.

Ve starém činžovním domě by radikální proměna komplikovaně členitého půdorysu byla hodně náročná, časově i finančně. Navíc klienti nechtěli propojovat obývací pokoj s kuchyní, jak dnes bývá častým požadavkem.

A tak musela Vaida Kraus využít členitý půdorys k umístění na míru vyrobeného nábytku. To se jí podařilo zejména v předsíni a chodbě, ale také v koupelně.

Každý výklenek lze využít

„Především bylo třeba rozmyslet logické a funkční rozmístění nábytku. Navrhnout dost úložního prostoru, ale zbytečně nezatížit prostor,“ vysvětluje Vaida Kraus.

Jednoduchá neutrální barevnost pomohla prostor opticky zvětšit a prosvětlit. To platí také o shodné velkoformátové dlažbě v kuchyni, předsíni i koupelně. Snadno se udržuje a působí teplým a příjemným dojmem.

Efektní použití LED pásků v koupelně a i kuchyni si rozumní jak s použitou mozaikou, tak skleněným obkladem v kuchyni. Veškerý nábytek byl navržený a vyrobený na míru.

Z koupelny se do kuchyňského prostoru přestěhovala pračka, která je schovaná do skřínky v nice. Za žaluzii se vešly i police s košem na prádlo a prací prostředky. V koupelně se tak hezky „vyčistil“ prostor.

Řešení kuchyňské linky do tvaru písmene L v kombinaci smetanové barvy a dekoru dřeva respektuje postup vaření: uklidit nákup do chladničky, omýt potraviny, připravit jídlo, uvařit…

Nástěnná digestoř s dostatečným odtahem dovoluje ponechat volný průchod do chodby, z níž se vstupuje do jídelny a obývacího pokoje. V kuchyni totiž není jídelní stůl, a tak by dveře jen překážely. Majitelé nejsou příznivci barových stolků a miniaturních náhražek, raději stolují v příjemném prostředí jídelny.

Do niky v rohu umístila designérka pračku.

Koupelna s mozaikou

Majitelé milují relaxaci ve vaně, teď si díky efektní nice mohou při vanové lázni pohodlně dopřát i vonné svíčky a další voňavé doplňky. Vše mohou mít hned po ruce. Navíc LED pásek osvětlující niku dokáže vytvořit romantickou atmosféru.

Na míru vyrobená deska pod umyvadlo a skříňka pod něj nabízejí dostatek úložného i odkladního prostoru. Velké zrcadlo nevelký prostor koupelny opticky zvětšuje, stejně jako použití posuvných skleněných dveří do pouzdra. Pískovaným sklem proniká do prostoru koupelny světlo z chodby, ale zároveň zaručuje dostatečnou intimitu.

Taková dispozice si samozřejmě vyžádala nábytek na míru...

Nika nad vanou slouží pro dekorace, ale i odložení potřebné tělové kosmetiky.

Autorka interiéru

Vaida Kraus
Profesionálnímu navrhování interiérů se věnuje od roku 2004. Navrhuje soukromé i veřejné prostory, věnuje se rekonstrukcím, nábytkovému designu a pora-denství v oblasti bydlení. Je zakladatelkou interiérového studia vaidaDESIGN a spoluzakladatelkou interiérového studia Sketch Design - návrhy a realizace projektů pro developery a klienty z komerční sféry.