Křeslo a psací stůl jsou koupené na Aukru, kožená sedací souprava v IKEA, retro...

Křeslo a psací stůl jsou koupené na Aukru, kožená sedací souprava v IKEA, retro lustr ze 70. let je po rodičích. Knihovna na míru (Lebon) vyplnila zazděný dveřní otvor. | foto: Tomáš Dittrich

Rekonstrukce bytu na výbornou: pomohl nábytek z bazaru, IKEA i barvy

Zařídit byt novým nábytkem umí leckdo. Zato vytvořit moderní luxusní interiér s řadou starých odložených věcí a za přijatelnou cenu je umění. Majitelům brněnského bytu se to podařilo dokonale.

Menší byt ve zvýšeném přízemí činžovního domu z počátku minulého století je poměrně tmavý. Přesto se do něj mladí manželé Táňa s Lubošem ihned zamilovali. Měl pro ně neodolatelné kouzlo a byl po dlouhé době první, který je opravdu zaujal. Nadhodnotu viděli v klidné lokalitě blízko centra města.

Může se hodit

Uvažujete o koupi nového bytu? Vybírejte na Reality.iDNES.cz.

Táňa je učitelka a překladatelka, Luboš vědecký pracovník. Přestože jejich profese s interiéry či designem nesouvisí, měli jasno. Toužili po starší zástavbě a trvali na "duši", znali i styl, v němž chtěli zařizovat.

V nabídce objevili většinou nevkusně zrekonstruované byty, do jejichž předělání by museli hodně investovat. Osmdesátimetrový byt 2 + 1, který nakonec koupili, byl naštěstí už po citlivé rekonstrukci.

Pruhovaná látka značky Osborne & Little proměnila starou lenošku v jedinečný solitér.

Minulí majitelé zrušili pokoj pro služku, tím získali prostorný jídelní kout s oknem a nechali repasovat originální dveře. "Použili jsme některé věci z našeho předešlého bytu, vlastně se sem výborně hodily, což je důkaz, že jsme zvolili dobře," říká majitelka.

Kdo si počká…

Táňa s Lubošem se pustili do menších úprav, nechali přebrousit původní dubové parkety a například zazdít otvor pro dvoukřídlé dveře mezi obývacím pokojem a ložnicí, čímž vznikla praktická nika pro knihovnu.

Dřív, než se nastěhovali, museli dořešit i rozvody pro elektroinstalaci. Největším stavebním zásahem v bytě bylo kompletní předělání stávajícího sociálního zařízení.

V novém řešení, které připravila firma Lebon, se změnilo uspořádání koupelny, jejíž příčku zbourali už původní majitelé.

Minimalisticky stavebně řešený, ale komfortní sprchový kout nahradil vanu, domovní rozvody umožnily napojení WC na opačné straně místnosti. Majitelka s firmou vybrala nábytek z lamina, sanitu i designové vodovodní baterie.

"Výhodou bylo, že nám zůstaly některé velké kusy nábytku, tudíž jsme nemuseli uspěchat nakupování zařízení, mohli jsme si počkat, až najdeme to pravé," dodává majitelka, která si na každý vysněný kousek do bytu uměla počkat měsíce i roky.

Malý pracovní kout se stolem je z Aukra, ergonomická pracovní židle z A.M.O.S. Design, police z IKEA.

S klidem Angličana

Táňa oslovila kamarádku a zároveň interiérovou designérku Margitu Dubnickou, aby jí pomohla s návrhem, zvolila barevnou kompozici a do nepříliš světlého bytu s vyššími stropy poradila s výběrem optimálního osvětlení.

"Začali jsme barvami. Byla jsem naprosto přesvědčená o fialové ložnici, ale syté červené barvy v malé temné předsíni jsem se bála. Margita mě uklidnila, odstín se povedl, prostor dnes působí útulně a zároveň luxusně. Poradila nám také, jak v kuchyni rozdělit velké plochy stěn, kam dát žlutou, kterou stěnu vymalovat zeleně, v bytě rozmístila bodové osvětlení, přidala zásuvky a vypínače," popisuje spolupráci majitelka.

Manželé mají slabost pro Anglii, tradiční vzory a tapety, stejně tak obdivují odlišný přístup ke starým věcem. "Angličané věci nevyhazují, naopak je repasují a doma nechávají dál žít," vysvětluje Táňa, která na Aukru objevila řadu úžasných kousků, jež mají nejenom příběh, ale navíc se po opravě proměnily v nepřehlédnutelné solitéry.

V místě bývalého pokoje pro služku je dnes jídelní kout s oknem do dvora se zahrádkou, masivní stůl vybrali majitelé u výrobce TON .

Pýchou je lenoška s pruhovanou anglickou látkou či neobarokní křeslo, které delší dobu dávali dohromady truhláři a čalouníci. Čerstvý úlovek představuje masivní rám velkého zrcadla, některé předměty si Táňa přinesla od rodičů, kteří z designu 70. let příliš nadšeni nejsou a rádi je dceři přenechali.

Retro, pohoda, pohodlí

Manželům, kteří věnovali rekonstrukci a zařizování čas, nápady, často i vlastní energii a navíc museli hlídat omezený rozpočet, se podařilo vytvořit originální a současně nadčasové bydlení pro sebe i malou dceru.

"Žije se nám tu dobře, musíme sice vzhledem k poloze bytu dost svítit, ale v parném létě je tady zase příjemný chládek," chválí bydlení majitelka. Rodina si v sezoně užívá i pěkný výhled do zeleně. Luboš totiž osázel podle Tánina návrhu malou zahrádku v přilehlém dvorním traktu.

"Kombinace starého a nového nábytku spolu s barvami vytváří z prostoru originál a také hlavní dojem. Byt je relativně tmavý, přesto jsme s majitelkou odvážně volily syté odstíny, které jsme použily v jednotlivých místnostech, ale i v bytě jako celku," říká designérka Margita Dubnická.

Původní vestavěné skříně polepil Luboš tapetou z kolekce Harlequin. Postel na zakázku (Lebon) je z bývalého bytu, nově má očalouněné čelo kůží (Čalounictví Laštovička).

Díky tomu se podařilo vytvořit teplé a elegantní prostředí inspirované anglickým klasickým interiérovým designem. Výrazná červená barva se vymyká zvyklostem, ale s dlouhou úzkou chodbou se vyrovnala dobře. Vznikla tím další místnost, ne jen překlenovací prostor.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov č.1/2013.