Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrekonstruoval byt v hrozném stavu za čtyři měsíce. A má nízký nájem

  1:00
Malíř Libor Lípa žije s uměním nepřetržitě a velký byt v centru Prahy využívá současně jako ateliér. Původní zdevastovaný prostor musel nejprve projít rekonstrukcí, kterou majitel navrhl a zrealizoval podle své představy během krátkých čtyř měsíců.
Pracovna je v dispozici zařazena mezi ateliér a obývací pokoj. Lehké rolety

Pracovna je v dispozici zařazena mezi ateliér a obývací pokoj. Lehké rolety pouští dovnitř příjemné difúzní světlo. | foto: Robert Žákovič

Byt v činžovním domě z počátku století je výjimečný tím, že je částečně malířským ateliérem, ale i pro atmosféru připomínající kouzlo starých paláců. Rekonstrukce se povedla díky tomu, že majitel ctil původní architekturu a citlivě vnímal genia loci.

Libor Lípa pochází z Mikulova, nicméně před několika lety se rozhodl nejen kvůli práci přestěhovat se do Prahy. Více než pět let hledal optimální prostor i adresu a střídal podnájmy. Představoval si dostupné bydlení na okraji města, ale nakonec dostal doporučení na byt v historickém centru, v domě se soukromým vlastníkem.

Kuchyňský kout s okny do velkého světlíku je zařízen prakticky. Jídelní stůl se značkou Thonet je z bazaru.

"Mám rád prázdné 'zničené' byty, ale tento byl v natolik hrozném stavu, že i já jsem byl zprvu v šoku. Dojem byl úchvatný vzhledem k dispozici, ale odrazující pro technický stav, chyběly totiž veškeré rozvody. Mí předchůdci se pokoušeli byt opravit, ale když spočítali náklady, zřejmě je to odradilo," říká Libor Lípa, který na rozdíl od nich přestavbu dokončil.

Zpátky k originálu

Světlý byt orientovaný k jihozápadu se čtyřmi za sebou řazenými pokoji obrácenými do ulice připomínal kupé vagonu, ale měl vyhovující metry a dispozici. Díky nadstandardně velkému světlíku a vysokým stropům mají předsíň i kuchyň denní světlo.

V celém bytě i v ložnici mají všechny věci okolo sebe dost "vzduchu", aby vynikly. Stěny získaly originální úpravou jedinečný povrch.

Libor Lípa zrekonstruoval byt s pomocí přátel a známých a na vlastní náklady. Investice se mu částečně vrátila v podobě příjemného nájmu. Od vlastníka domu získal původní plány a takřka stoprocentně vrátil byt do původní dispozice, do níž nově přibyl sklad a malý kuchyňský kout.

Loupaný design

Stěny připomínající mramor, jindy starožitný koberec. Díky originální metodě se v interiéru cítíte jako v italském paláci či na zámku. Recept je v zásadě jednoduchý a levný.

Stačí "loupat" zdi, odstraňovat jednotlivé vrstvy a zároveň objevovat historii. Libor Lípa zdi z litého betonu průběžně brousil a nechal přiznané stopy po překopech, jež byly skryté pod několika vrstvami malby.

Protože žije v bytě sám, řešil interiér v jednoduchém praktickém stylu. Kromě dispozice ponechal v bytě maximum originálních materiálů.

Parkety jsou ze dvou třetin původní a ty, které předchozí uživatelé bytu vytrhali, nahradily nové s patinou.

Repase zachránila okna i dveře včetně originálního kování, nové bílé obkládačky mají formát a povrch kopírující originál. Velkou částku zaplatil za výměnu veškerých rozvodů a za nové instalace.

Nejen k životu je třeba vzduch

"Nemám rád interiér podle jednoho střihu, což pro mě představuje místo s jedním duchem. Je možné zařídit byt či dům v jednom stylu a jedním rukopisem, ale vyžaduje to inteligentního architekta," je přesvědčen Libor Lípa.

Druh stavby

Rekonstrukce bytu 4 + 1 v činžovním domě postaveném na počátku 20. století

Užitná plocha: 160 m2

Vytápění v bytě: plynový kotel pro přípravu tepla i TUV

Jako malíř vytváří interiéry podobné celistvému fungujícímu obrazu. Podle jeho slov někde přidá, jinde ubere, zamaluje, či dodá potřebné detaily. Navíc se snaží, aby nepůsobily příliš okázale, nechyběla jim velikost, ale hlavně duše.

Při ladění interiéru svého bytu měl dostatek času, netlačil ho rodinný provoz domácnosti, a tudíž mohl počkat na optimální řešení. Míchal nové zboží spolu s objeveným v bazarech a například knihovnu nechal vyrobit na míru.

"Je nutné, aby vše mělo okolo sebe vzduch. Víc čistých ploch v rovnováze vypadá lépe, než když jsou věci u sebe, jedna přes druhou. Vlastně bych potřeboval větší byt," říká majitel.

Podstatou je patina a detail

Libor Lípa má rád kontrasty, mix starého s novým. Miluje detaily, které jdou proti času – moderní vypínač na staré zdi, podnoží nového stolu na originálních starých parketách.

Na jeho nejnovějších obrazech se objevují tradiční barevné moravské ornamenty, které zdobily vstupy do domů, takzvaná žudra.

K rekonstrukci přistoupil s přesvědčením, že je nutné znát základ prostoru. "Jestliže se pustíte do přestavby funkcionalistického nebo historického interiéru, zachovejte tvary a předměty. Dvě stě let starému interiéru by neměly dominovat dveře v současném a někdy hloupém designu," dodává.

Libor Lípa

  • narodil se v roce 1963 v Mikulově
  • v roce 1983 absolvoval Uměleckou průmyslovou školu v Brně
  • pokouší se o studium na Akademii výtvarných umění v Praze, skládá úspěšně zkoušky, přijat je až na potřetí, ale na příkaz stranických orgánů je přijetí zrušeno
  • začátkem 80. let je zakládajícím členem výtvarné skupiny A6 a hudebního sdružení U nás se svítí, maluje, živí se jako topič, vyučuje na základní škole
  • koncem 80. let vstupuje na dráhu profesionálního výtvarníka
  • počátkem 90. let spoluzakládá reklamní a interiérovou firmu RAP, věnuje se figurální malbě, vystavuje v německém Stuttgartu, navrhuje interiéry
  • angažuje se v rozvoji kulturního života v Mikulově, podílí se na vzniku       mikulovského výtvarného sympozia a takřka již 20 let je jeho garantem
  •  do portfolia mu přibyla řada originálních výtvarných cyklů, poznává pražskou výtvarnou scénu, v počátcích spolupracuje se skupinou Tvrdohlaví, vystavuje doma i v zahraničí
  • od roku 2004 postupně přesouvá aktivity do Prahy, v roce 2009 se s dalšími umělci účastní bruselské výstavy Moje Evropa, maluje, fotografuje, zabývá se interiérovým designem, užitou grafikou, vytváří objekty, vyučuje na VŠUP

Na rozdíl od většiny stavebníků si nestěžuje na méně zdatné řemeslníky a je spokojen. Dokonalá práce šikovného lakýrníka by totiž neladila s ošumělými stěnami a postrádala letitost nátěrů.

Majitel vymyslel originální koupelnový nábytek – zkombinoval novou desku a noční stolky z bazaru. Keramický obklad kopíruje originál. Designová plastová židle Ghost je dokonalým kontrastem.

Benátské zrcadlo je ozdobou vstupního prostoru. Parkety i dveře včetně kování jsou původní a repasované.

Nejdražším kusem nábytku v bytě je pracovní stůl od firmy Bulhaup, který přišel na 100 000 Kč, ale jinak mnohý nábytek pochází z bazarů a majitel jej pořídil většinou v ceně několika set korun.Velkou úsporou byla možnost repase originálních oken, dveří a parket, majitel snížil cenu rekonstrukce vlastním návrhem a prací.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...