Podařilo se zachovat původní zárubně i dveře, pánskému interiéru černá barva...

Podařilo se zachovat původní zárubně i dveře, pánskému interiéru černá barva "svědčí". | foto: Jiří Ernest

Rekonstrukce bytu pro intelektuála: velká knihovna a cit pro minulost

  • 29
Rekonstrukce bytu nemusí nutně znamenat radikální stavební úpravy. Zejména starší domy totiž nabízejí příjemné dispozice, které mají svou logiku. K nim patří i byt v Praze na Žižkově v domě z počátku minulého století.

Může se hodit

Uvažujte o koupi bytu? Vyberte si ten pravý na Reality.iDNES.cz.

Investor, který si pořídil byt 2+1 s plochou 73 m² ve 4. patře činžovního domu, měl tak na architekta Petera Požára jen několik přání. Zatímco dispozice mu vyhovovala, koupelnu si přál zvětšit. A také potřeboval dostatek úložných prostor a knihovnu pro více než dva tisíce svazků. Jako filozof, jenž se věnuje estetice, si pouze s internetem opravdu nevystačí.

Požadavek na zařízení byl také jasný: minimum barev a jednoduchý design. Respekt k zachovaným stavebním prvkům nebylo nutné zdůrazňovat, dům se secesním dekorem na fasádě a částečně i v interiéru domu si o citlivý přístup říkal sám.

Podlahu dokončila bílá lazura, stěny mají světle šedou výmalbu. Vestavný nábytek v černé barvě byl vyrobený na míru.

Vždy se začíná dispozicí

Základ interiéru zůstal stejný: z předsíně ve tvaru L se vstupuje do koupelny, WC a jednoho pokoje s oknem do dvora, na protější straně jsou dva pokoje orientované na západ do ulice s výhledem na žižkovskou radnici.

Funkční koncept si však vyžádal přemístění kuchyně, místo ní dnes do poklidného vnitrobloku směřuje ložnice, z níž vyčlenil Peter Požár část prostoru pro šatnu. Do té se vstupuje z průchozího "tunelu".

Koupelna se zvětšila o část předsíně, vznikl zde vestavěný prostor pro pračku. Hygienické zázemí nabízí jak novou vanu, tak sprchový kout. Umyvadlo tvoří součást vestavěné skříně.

Kvalitní odkaz

"Byt nevykazoval žádné závažné stavebně-technické nedostatky, trpěl v podstatě jen estetickými nedostatky," hodnotí zpětně architekt Požár. Mohl tak použít špaletová okna, dřevěné kazetové dveře i původní profilované zárubně. Staří řemeslníci odvedli dobrou práci.

Příjemná je i výška místností, přibližně 3,3 m, v koupelně a předsíni jsou dokonce klenby. Podlaha v pokojích a kuchyni byla ze sukových smrkových palubek natřených bezbarvým lakem, které však po spoustě let značně zežloutly, stačilo je však přebrousit a natřít bílou lazurou. V poměrně dobrém stavu se naštěstí zachovalo terazzo v šedé barvě s černou paspartou na podlaze v předsíni.

Plynový kotel sice zvládal vytopit byt bez problémů, trubky k radiátorům však byly předsazené před zdmi a vytvářely nežádoucí "plastický dekor".

Pískované sklo odlehčuje hmotu horních skříněk a navíc dobře koresponduje s obkladem z bílého skla, jenž se dobře udržuje.

Pokoji krok za krokem

"Kuchyňský kout v obytném prostoru je navržený jako jednoduchá geometrická kompozice. Vertikální část skrývající vestavěnou lednici přechází do spodních skříněk a lomí se v konzolové zásuvky a dřez," popisuje Petr Požár.

Pracovní desku navrhl z černého kompaktu s tloušťkou 10 mm, pískované sklo dvířek odlehčuje hmotu horních skříněk. Vestavěný nábytek je černý, jídelní a konferenční stůl i pohovky patří již k ikonám designu, jejich autorem je Le Corbusier, jídelní židle jsou zase od Charlese a Ray Eamesových.

Závěsné svítidlo Tolomoe Duo od Artemide osvětluje jídelní stůl. "Jeho volbu ovlivnila hlavně možnost stavitelných ramen," vysvětluje architekt Požár. Podlahu dokončila bílá lazura, stěny mají šedou výmalbu.

Pracovnu s obytným prostorem spojuje shodná barevnost jak podlahy, tak stěn a nábytku. Nejdůležitější kus nábytku v bytě vůbec však představuje pro majitele velká vestavěná knihovna v pracovně: zaujímá celou délku zdi do výšky dveří, se zvýrazněním vertikálních linií.

Knihovna pro dva ticíse svazků byla vyrobena na míru.

O podlaze a dveřích

V předsíni se podařilo zachovat původní terazzovou podlahu i původní kazetové dveře. Zajímavý kontrast k nim představuje jednoduchá vestavba skříní s průchozím tunelem do ložnice. Průchod v něm skrývá dveře do šatny.

Ložnice v bílé lesklé barvě má na podlaze bílé linoleum. Protože se měnila částečně dispozice tohoto pokoje, bylo nutné zrušit původní zárubně. Dvoukřídlé kazetové dveře však Peter Požár zachoval, jen z nich vytvořil posuvné. Bílá barva dveřních křídel krásně kontrastuje s černou zdí šatny.

WC a koupelna samozřejmě dostaly nové zařizovací předměty i obklady a dlažby světle šedé barvy. "Vestavěný nábytek v koupelně je z kovolaminátu, kdy MDF desky nebo dřevotřískové desky mají na povrchu tenkou kovovou fólii," vysvětluje architekt Požár.

Stavební úpravy byly minimální, odstraněna byla pouze jedna koupelnová příčka, rozvody topení se zasekaly do zdí, na WC se snížil podhled, osadil se výměník na teplou vodu.

Posuvná dveřní křídla "prodloužila" život původních kazetových dveří.

Podlahy, okna a dveře zůstaly původní, byly jen ošetřeny a opatřeny novými nátěry, měnila se část elektroinstalace. V interiéru bytu ve starém domě vynikly nové kruhové keramické spínače a zásuvky v retro designu.