Nejčastěji se lidé pouštějí do rekonstrukce kuchyně.

Nejčastěji se lidé pouštějí do rekonstrukce kuchyně. | foto: Jaroslav Kvíz

České rodiny se vrhly na rekonstrukce, každá druhá utratí 120 tisíc

  • 15
Obyvatelé České republiky si své bydlení s oblibou vylepšují. Podle průzkumu jedna třetina z nich rekonstruovala své bydlení během posledních tří let a dalších 16 procent to má v plánu do dalších tří let.

To, že přibližně polovina tuzemských domácností rekonstruovala nebo se na rekonstrukci chystá, znamená, že má za sebou nebo těsně před sebou velkou investici do bydlení.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Nejde o malé částky, každý druhý za ni zaplatí více jak 120 tisíc korun. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Home Credit u výzkumné agentury STEM/MARK.

Češi se investic do bydlení rozhodně nebojí. Přestože zájem o nové byty v posledních letech spíše klesá (například ještě v roce 2009 se v Česku postavilo více jak 38 tisíc nových bytů, v roce 2013 to už bylo jen 25 tisíc bytů), o to víc se u nás investuje do rekonstrukcí stávajících příbytků.

Do stísněného prostoru koupelny se vešla pouze vana a malé umvadlo.
Stav toalety odpovídal dalším prostorám.

Pro většinu lidí je už takový stav hygienického zázemí nepřijatelný.

Polovina lidí si vylepšuje bydlení

Na otázku, zda respondenti v posledních třech letech prováděli rekonstrukci, odpovědělo v průzkumu kladně 33 % dotázaných, dalších 16 % to má v plánu v následujících třech letech.

Nejvíce se lidé pouštějí do vylepšení kuchyní. Ty rekonstruovalo 60 % dotázaných, kteří žijí v bytě, a jen o procentní bod méně majitelů rodinných domů.

"Kuchyně a jejich rekonstrukce jsou trendem. Navazuje to na společenský trend, kdy vaření není jen povinností, ale i zábavou, při které se mohou sejít přátelé a kamarádi. A nová moderní kuchyně k tomu patří," hodnotí trendy v oblasti rekonstrukcí Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Bílou koupelnu oživuje žlutý obklad 10 × 30 cm.

Těsně na druhém místě se v rekonstrukcích drží koupelny. Ty jsou často rekonstruovány v panelákových bytech, a tak se dnes už spíše výjimečně setkáme s pověstným umakartovým jádrem.

"Celkově zaznamenáváme mírný nárůst prodejů keramických obkladů. Neumíme sice kvantifikovat spotřebu obkladů pouze na rekonstrukce koupelen, ale díky poklesu bytové výstavby můžeme potvrdit větší procento zákazníků, kteří se rozhodli pro rekonstrukci koupelny," říká obchodní ředitel Herbert Kraus za značku RAKO.

Na třetím místě se lidé nejčastěji pouštějí do vylepšení dětských pokojů nebo ložnice. Protože jsou ale Češi stále národ chatařů a chalupářů, opravují také chaty, kde bývá častým cílem výměna oken.

"Ta může být sice finančně náročná, ale má velmi dobrou návratnost. Díky ní totiž majitel nemovitosti může výrazně ušetřit na vytápění. Taková investice, ať už je financovaná z úspor nebo ze spotřebitelského úvěru, se určitě vyplatí," hodnotí oblasti rekonstrukcí Kozub.

Za rekonstrukci se zaplatí 120 tisíc, ale i půl milionu

Ceny rekonstrukcí se výrazně liší případ od případu. Každý druhý v tuzemsku za ně zaplatí alespoň 120 tisíc korun, výjimkou však není ani půl milionu. Kompletní rekonstrukce panelákového bytu přijde u zakázky na klíč klidně i na milion korun. Menší rekonstrukce bývají hrazeny z vlastních úspor, na druhém místě se v průzkumu umístilo financování formou půjčky.

Pro drobnější rekonstrukce lidé využívají neúčelové půjčky, které nejsou vázané na použití peněz. Lidé tak nemusí řešit dokládání účtů nebo faktur. "To odpovídá i našim interním průzkumům, kdy klienti u hotovostních úvěrů uvádějí, že peníze jsou určené na úpravy domácnosti," doplňuje statistiky Kozub.

Výrazná dřevěná podlaha podtrhuje barevnost kuchyňské linky.

A jak jsou na tom Češi s odhadem celkových nákladů rekonstrukce? Více než polovina, přesně 56 %, uvedlo, že cena odpovídala tomu, jak ji očekávali. Ale jen čtyři procenta z dotázaných bylo pozitivně překvapeno nižší částkou. Zbylých 40 % pak uvedlo, že cena rekonstrukce byla vyšší nebo dokonce výrazně vyšší.

"Proto by lidé rozhodně neměli podceňovat plánování. Přesný rozpočet je základ, ale i přes ten je potřeba počítat s jistou rezervou na dodatečné práce nebo materiál," uzavírá Kozub.

Vanu v malé koupelně nahradil sprchový kout.

Pět rad pro rekonstrukci:

  • Předem si ujasněte, jak velkou rekonstrukci provádět.
  • Nechte si zpracovat cenovou a časovou nabídku od několika firem. Vyžádejte si reference.
  • Rozhodněte se o financování – zda z vlastních úspor nebo formou spotřebitelského úvěru.
  • Při financování úvěrem lze využít neúčelový hotovostní úvěr, kde nemusíte dokládat účty ani faktury.
  • Vždy počítejte s rezervou na dodatečné práce nebo materiál, zejména stavební firmy doporučují rezervu 20 až 30 procent.

"Zájem o rekonstrukce bytů je, u nás převládají kompletní rekonstrukce. Mezi naše klienty přibývají, kromě mladých párů, také manželé s odrostlými dětmi, kteří se upravují byt pro ´nový život´ bez dětí. Doporučuji plánovat realizaci takové akce s minimálně tří měsíčním předstihem, pokud má být výsledek dobrý, je třeba věnovat přípravě dostatek času,“ doporučuje Alena Koubová z firmy Kouba interier, která se věnuje rekonstrukcím na klíč.