Pustit se do rekonstrukce zcela bez zkušeností chce velkou odvahu, ale ještě...

Pustit se do rekonstrukce zcela bez zkušeností chce velkou odvahu, ale ještě větší přípravu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak upravit 3+1 pro mladý pár, který nemá moc peněz, zato velké sny

  • 11
Byt 3+1 je pro mladý bezdětný pár dobrým začátkem. Dvojice se však nechce dopustit nějaké zbytečné chyby při rekonstrukci. S řešením by jí proto měli pomoci architekti z naší poradny.

„Kupujeme byt v panelovém domě a chystáme se na kompletní rekonstrukci, samozřejmě včetně vybourání umakartového jádra. Rádi bychom získali co nejvíce otevřený světlý prostor a především chceme spojit kuchyň a obývací pokoj,“ představuje plány mladé dvojice čtenářka Monika.

Další požadavek je obdobný jako u jiných mladých párů: budoucí dětský pokoj má zatím fungovat jako pracovna či pokoj pro hosty. „Naše peněžní možnosti jsou omezené, zato sny veliké, zkušenosti s rekonstrukcí žádné,“ přiznává Monika.

Dvojice si dále přeje jednotný styl v celém bytě, hlavně přírodní materiály, kombinaci černé a bílé s nějakou doplňkovou barvou, kuchyňský ostrůvek s varnou deskou a v koupelně vanu i sprchu.

Monika s partnerem sice s rekonstrukcemi žádnou zkušenost nemají, ale chtěli by si co nejvíce úprav udělat sami, i kvůli penězům. Tři vhodné varianty pro ně připravil Ing. Tomáš Zima z Atelier Dispozic, který se zaměřuje na rekonstrukce bytových i veřejných interiérů.

Původní stav

Stávající dispozice bytu 3+1 představuje variantu, která je dnes už velmi zastaralá a neodpovídá současným požadavkům na bydlení: průchozí místnosti z obývacího pokoje a staré umakartové jádro s miniaturní koupelnou.

„Konstrukční systém domu tvoří železobetonový skelet s vyzdívkami, což celkem dobře umožňuje provést změny,“ vysvětluje Ing. Tomáš Zima z Atelieru Dispozic.

Původní stav

Varianta 1

První varianta se nabízí takřka sama: zruší se průchod do kuchyně a o tento prostor se zvětší koupelna. Obývací pokoj propojením s prostornou kuchyní umožní vznik kvalitního a prosvětleného obytného prostoru. Komora za kuchyní se využije jako velmi praktická a dostatečně velká spíž.

Z obývacího pokoje zůstane průchod do ložnice s dvojlůžkem a úložným prostorem tvořeným velkou vestavěnou skříní. Samostatný pokoj slouží jako pracovna a do budoucna, s minimálními změnami, jako dětský pokoj.

V koupelně je dostatečný prostor pro vanu, umyvadlo a pračku, WC zůstalo oddělené. Do zádveří byl umístěný botník a nezbytný úložný prostor.

Varianta 1

Varianta 2

„Dominantou této varianty je prostorná koupelna s oknem, kde je umístěna vana i sprchový kout a také dvojumyvadlo,“ popisuje Tomáš Zima. Do kuchyňské části lze přivést světlo prosklením horní části příčky mezi koupelnou a kuchyní.

Podle autora návrhu preferuje každý klient něco jiného, někdo hodně vaří, jiný sní o koupelně s oknem. Proto je vhodné připravit více možných variant řešení a s těmi pak pracovat. Koupelna s oknem tak není v panelovém bytě vyloučená, zde se například můžete podívat na dvě realizovaná řešení:

Byt č. 1, byt č. 2.

Byt č. 1: Pod koupelnou mají sousedé kuchyni, nikoho proto majitelé neruší ani v noci.

Byt č. 2: Díky tomu, že obklady kryjí jen část zdí, působí koupelna i s černými obkladačkami světlým dojmem.

Původní komoru využil architekt jako technickou místnost s pračkou, sušičkou a úložným prostorem. Posunem koupelny k oknu vzniklo místo pro kuchyňskou linku, ve zbylé části pokoje je vyhovující obývací pokoj s jídelním stolem.

Ložnice zůstala opět průchozí z obývacího pokoje, samostatný pokoj v této variantě je řešený jako pokoj pro hosty, do budoucna dětský.

Varianta 2

Varianta 3

Tato verze stejně jako varianta první nabízí prostorný obývací prostor s kuchyní a spížní skříní. Do koupelny se však podařilo umístit kromě dvou umyvadel vanu i sprchový kout. Prostorná kuchyň nabízí jak plnohodnotný jídelní stůl, tak sezení pro snídaně u okna.

Ložnice a dětský pokoj jsou koncipovány shodně jako v prvním návrhu, stejně jako WC a úložný prostor v předsíni.

Varianta 3

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. Tomáš Zima

*1982

Absolvent Stavební fakulty ČVUT, pracoval v architektonickém atelieru Cigler Marani Architects, kde se podílel na tvorbě řady významných administrativních, multifunkčních a bytových projektů. Své zkušenosti nyní zúročuje při vedení stavebních zakázek a v Ateliéru Dispozic.