Jako obklad bylo zvoleno bílé sklo kvůli snadné údržbě.

Jako obklad bylo zvoleno bílé sklo kvůli snadné údržbě. | foto: Jaroslav Kvíz

Do bytu 2+1 dostali třetí pokoj, kvůli kuchyni zbořili kus nosné zdi

  • 30
Výborná lokalita, ale špatná dispozice bytu. Tato obvyklá kombinace „postihla“ i rodinu, pro niž má bydlení v činžovním domě nedaleko centra Prahy velké kouzlo a svou adresu rozhodně nechce měnit. Rodina se však rozrostla a potřebovala získat dětský pokoj.

Byt 2+1 sice nabízel poměrně prostornou chodbu, ale do koupelny se vešla jen vana a umyvadlo. „Při prvním zaměření bylo jasné, že ani do největšího pokoje se nevejde kuchyň s obývacím pokojem. Řešili jsme tedy, jak nejlépe propojit chodbu s obývacím pokojem tak, aby kuchyň nebyla příliš tmavá,“ popisuje architekt Radovan Demeter ze studia Kouba interier.

Majitelé si přáli koupelnu s prostorným sprchovým koutem a místem pro pračku se sušičkou.

Půdorys: původní stav

„Připravili jsme několik možných variant, nakonec zvítězila technicky poměrně složitá, se zásahem do nosné zdi,“ prozrazuje Radovan Demeter.

V nové dispozici se tak vchází vstupními dveřmi do malého zádveří, kde je vestavěná skříň a botník s věšákem. Odtud pak posuvnými dveřmi do úložné zóny kuchyně a dále do hlavního obytného prostoru.

Kuchyňská linka s dostatečným úložným prostorem je do L, částečně schovaná při pohledu z obývacího pokoje. V obývacím pokoji byl umístěný jídelní stůl pro čtyři osoby, menší sedací souprava, nízké skříňky a knihovna.

Půdorys: stávající stav

Ložnice i dětský pokoj mají přístup z komunikační části obývacího pokoje. Koupelna a WC zůstaly odděleny, koupelna se však výrazně zvětšila.

Architektům se zde podařilo umístit velký sprchový kout s posuvnými dveřmi a umyvadlo se skříňkou, do niky pak pračku se sušičkou.

Dostatek úložných prostor zajišťují majitelům skříně důmyslně skryté v nikách, interiér tak svou hmotností nijak nezatěžují . „Také koš na prádlo či skříňku na čistící prostředky se podařilo umístit do hmoty dotknuté nosné stěny. Jako tradičně v realizacích našeho studia je i zde zapuštěná zrcadlová skříňka v koupelně,“ doplňuje architekt Demeter.

Technické provedení

Základem nové dispozice byl zásah do nosné konstrukce domu, konkrétně vybourání prostupu nosnou stěnou. Dům je v družstevním vlastnictví, což majitelům hodně usnadnilo přípravné papírování.

Bytové družstvo a následně stavební úřad vydaly na základě statického posudku a projektové dokumentace stavební povolení. Práce mohly začít (na fotografiích je vidět zajištění konstrukce ocelovými stojkami a pásky).

„Klienti mívají často obavy, že podobná řešení budou velmi nákladná. V horizontu celkové investice do kompletní rekonstrukce bytu to však nebývá zásadní položka. Není třeba se obávat ani technického řešení, vše provádějí odborníci na základě přesných pokynů statika,“ zdůrazňuje Radovan Demeter.

Podle jeho zkušeností bývá nejhorší získat potřebné povolení. V domě s byty v osobním vlastnictví to bývá v podstatě nemožné, většinou by totiž měli podle stanov společenství vlastníků souhlasit všichni vlastníci.

„Je to škoda, protože dobré dispoziční řešení je základem funkčního bydlení a pokud nám dispozice ztroskotá na nosné zdi, nastávají už jen kompromisy,“ tvrdí architekt Demeter.

Konstrukce nosné zdi je zajištěna ocelovými stojkami a pásky.

V bytě se také pomocí anhydritu srovnávaly podlahy do jedné roviny. I veškeré instalace jsou nové, stejně tak jako štuky na stěnách. V části bytu je sádrokartonový podhled s bodovkami, přibyly též nové vstupní bezpečnostní dveře.

Materiálové a barevné řešení

Majitelé měli celkem jasnou představu o podobě interiéru, přáli si kombinovat bílou, šedou a dekor dřeva. „Do koupelny jsme tedy vybrali decentní velkoformátové obklady ve dvou odstínech šedé, ve sprchovém koutě je jako dekorace pás mozaiky,“ popisuje architekt Demeter.

Podlaha je v celém bytě vinylová, v dekoru jasanu s ní korespondují dveře. Pro kuchyňskou linku byla zvolena bílá a šedá. „Kuchyň jsme tentokrát nevyráběli, nicméně realizovala se podle našeho návrhu. Základní hmota je v bílém laku, šedé jsou pouze horní skříňky a pracovní deska. Na kratší straně je ještě úložný prostor nad horními skříňkami,“ popisuje Radovan Demeter. Zajímavá je tapeta v ložnici, téměř černá barva působí v prostoru elegantně.

Vybouráním části nosné zdi se podařilo propojit kuchyň umístěnou v bývalé předsíni s obývacím pokojem.

Studio Kouba interier

Studio založil v roce 2006 Ing. Martin Kouba, od roku 2007 do něj vstoupila i Ing. Alena Koubová.
Ing. Alena Koubová *1979
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce.
Ing. Martin Kouba *1979
Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnosti Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.