V kuchyni v současné době chybí přívod vody...

V kuchyni v současné době chybí přívod vody... | foto: Archiv majitele

Předchozí majitel zrušil v 1+1 i přívod vody do kuchyně. Co teď s tím

  • 41
Čtenář Jan počítá s tím, že se časem jeho rodiče budou muset vzdát ze zdravotních důvodů bydlení na horách a přestěhovat se do Prahy za ním. Chystá proto pro ně vlastní pohodlné bydlení.

„Byt nás zaujal i tím, že byť je ve zvýšeném přízemí domu, i pro toto ‚půlpatro‘ lze využít výtah. V okolí je hodně zeleně, přímo u domu pak zastávka autobusu. Byt 1+1 je v cihlovém domě ze 60. let minulého století,“ popisuje čtenář Jan, který bydlí nedaleko, takže by to měl k rodičům jen pár minut cesty.

Předsíň v původním stavu

Jenže zatímco dům je ve výborném stavu (nedávno proběhlo zateplení fasády, výměna oken, výměna výtahu a vstupních dveří za nové), interiér bytu vypadá naprosto opačně.

„Je zde sololitové jádro místo zděné koupelny. Původní kuchyňská linka už nemá ani zavedenou vodu, protože při rekonstrukci rozvodů vody v domě si předchozí majitel nenechal vodu do kuchyně zavést. Odpojený je také plyn pro plynový sporák,“ popisuje Jan.

Topení je dálkové, v bytě jsou dva radiátory pod okny. Stoupačky procházejí také koupelnou, takže ji v topné sezoně snadno vytopí. V pokoji jsou parkety, ve zbývající části bytu bylo položené PVC.

„Podle mého odhadu jsou všechny příčky v bytě nenosné, asi by se mohly vybourat. Mají tloušťku 10 centimetrů. Ve vstupní chodbě a také v kuchyni jsou niky pro vestavěné skříně,“ vypočítává Jan.

Jeho představa bytu pro rodiče? Měl by působit moderně a světle, zachovat chce dřevěnou podlahu v pokoji. „Pokud by to bylo možné, rádi bychom oddělený prostor pro spánek tak, aby se návštěvy nemusely přijímat v místnosti, kde se spí. Do koupelny bych raději než vanu viděl pohodlný sprchový kout, kam se dá případně umístit i sedátko. A jak to tak bývá, úložných prostor není nikdy dost, takže čím více jich bude, tím lépe,“ říká Jan.

Dvě varianty řešení pro Jana a jeho rodiče připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac interier.

Půdorys bytu - stávající stav

„Stávající dispozice bytu má poněkud stísněnou vstupní chodbu s pěti dveřmi, takže neumožňuje využití pro úložný nábytek. Nika vedle vstupních dveří je pro šatní skříň mělká. V malé koupelně je prostor pouze pro malou vanu s délkou 145 cm. Sníženým průchodem kolem bytového jádra lze projít do kuchyně, která je dveřmi propojená s obytným pokojem, ten je přístupný i přímo z chodby. Změny lze určitě udělat,“ hodnotí byt architekt Maňák.

Varianta A

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4Blok - nadčasové bydlení v moderní novostavbě na Praze 10.

Více bytů k prodeji na Reality.iDnes.cz.

Cílem dispoziční úpravy je vytvoření obytného prostoru pro starší manželský/seniorský pár. „Bezbariérové řešení bytu pro vozíčkáře čtenář nepožadoval, v této konkrétní situaci by bylo jen stěží dosažitelné,“ upozorňuje architekt Maňák.

Doporučuje vyměnit vstupní dveře za bezpečnostní a otočit jejich otvírání, tím se zlepší průchod do bytu. Koupelnu a WC navrhl Hynek Maňák společné, aby byla možná asistence další osoby třeba při sprchování. Vedle WC mísy radí umístit sklopné madlo pro pomoc při usedání a vstávání, ve sprchovém prostoru o rozměrech 130×80 cm lze instalovat sklopné sedátko.

Varianta A

Stoupačky ústředního topení zůstaly v koupelně zachované ve stávající pozici. Pro pračku se našlo místo mimo koupelnu v prostoru předsíně, kam se vejdou i hluboké šatní skříně.

„Pro zlepšení průchodnosti jsem použil posuvné dveře do koupelny i do obytného prostoru s kuchyní. Kuchyňský kout je minimalizovaný, vejde se do něj ale chladnička, dvouplotýnka, myčka se šířkou 45 cm a rohový dřez,“ upozorňuje architekt Maňák.

Vyšetřil i odkladní plochu pro další kuchyňské přístroje, mikrovlnou troubu, kávovar, toustovač, varnou konvici a podobně. V blízkosti kuchyňského koutu umístil jídelní stůl pro čtyři osoby.

Na kuchyň s jídelním stolem volně navazuje obytný pokoj, ve kterém je oddělený závěsem prostor pro umístění manželské postele s přístupem z obou stran. V odpočivné části jsou dvě křesla a komoda s TV.

Varianta B

Od předchozí se tato varianta liší jiným úhlem čelní stěny koupelny s posuvnými dveřmi. „Trochu se tím rozšiřuje vstupní chodba, sprchový kout je zato trochu menší, jen 120×80 cm,“ vysvětluje architekt Maňák.

Varianta B

Zvětšil se tak obytný prostor pro umístění sedací soupravy a pohodlného křesla. Televizor může být umístěný na otočném kloubu na stěně tak, aby jej bylo možné sledovat jak z obytného prostoru, tak z jídelny.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.